5 pszichológiai könyv, ha a legtöbbet szeretnéd kihozni az életedből
Bárki elérkezhet ahhoz a ponthoz, hogy úgy érzi, az élete más irányba tart, mint amire mindig is vágyott. Hogy a szürke hétköznapok beszippantották, és már azok az apróságok sem okoznak neki örömet, amik korábban mindig felvidították. Hogy elveszti a bizalmát abban, hogy ő is azok közé tartozik, akiknek happy enddel végződik majd az élete. Ha a te fejedben is rendszeresen ezek a gondolatok kavarognak, a következő pszichológiai könyveket érdemes elolvasnod!
Ezeket láttad már?
Ha egy kicsit elvesztél, és mókuskeréknek éled meg a hétköznapokat, akkor nem biztos, hogy a kisebb válsághelyzetekben jól bevált módszerek, mint például egy nagy séta vagy egy barátnős este segítenek megoldani a problémát. Ide több kell. Valami, amibe belekapaszkodhatunk, és ami képes megadni az első lökést ahhoz, hogy változtassunk az életünkön. A következő pszichológiai könyvek pontosan ebben a helyzetben jöhetnek jól!
Brianna Wiest - Te magad vagy a hegy
Amikor elakadunk az életünkben, sokszor nem tudjuk, mitől lehetnénk jobban, és hiába próbálunk meg mindent, sorra kudarcot vallanak a változásra tett erőfeszítéseink. Arra pedig nem is gondolunk, hogy talán mi magunk állunk a saját boldogságunk útjába. Ez a könyv pont ebben segít nekünk: megmutatja a kiutat az önszabotáló viselkedés ördögi köréből. Ha tanulunk a káros szokásainkból, ha fejlesztjük az érzelmi intelligenciánkat, ha feldolgozzuk a múltbeli traumáinkat, akkor megváltoztathatjuk az életünket, és kihozhatjuk belőle a maximumot.
Shunmyo Masuno - ZEN - Az egyszerű élet művészete
A világot nem könnyű megváltoztatni, és ha nem úgy működik, ahogy szeretnénk, jobb, ha önmagunkon változtatunk - tanítja Shunmyo Masuno, egy zen buddhista templom főpapja és díjnyertes zen kerttervező. Könyve elméletek helyett egyszerű, de nagyon praktikus gyakorlatokat ajánl: tanácsaival apró lépésekben alakítja át a gondolkodásunkat. Szerinte ha ha mindennap szánunk néhány percet arra, hogy ne gondoljunk semmire, ha evés közben nem figyelünk másra, csak az ételre, ha elfogadjuk a valóságot olyannak, amilyen, akkor korábban nem tapasztalt nyugalomban és békességben lehet részünk.
Mark Manson - A lesz*rom rafinált művészete
Már a csapból is az folyik, hogy a boldog élet titka a pozitív gondolkodás. De mi van akkor, ha ez így ebben a formában nem igaz? „Dugják fel a pozitivitást! Lássuk be, az élet tele van szarral, és ezt tudomásul kell venni” - mondja Mark Manson, blogger. A szerző mindvégig kíméletlenül osztogatja a pofonokat olvasóinak, mindeközben nyers őszinteséggel és vulgáris humorral kifejti legfőbb elvét: az ember esendő és korlátolt. „Nem lehet mindenki különleges, a társadalomban vannak győztesek és persze vannak vesztesek, ami valahol tényleg tisztességtelen, és nem a te hibád.” Ha viszont elfogadjuk a korlátainkat, akkor megtaláljuk azt az erőt, amire szüksége van. Csak rá kell jönnünk, mire érdemes az energiát fordítani, és mi az, ami teljesen lényegtelen. Így lesz időnk a saját értékeinket átgondolnunk és a legfontosabb dolgainkkal törődnünk.
Jordan B. Peterson - 12 szabály az élethez
Dr. Peterson a torontói egyetem tanára, klinikai pszichológus, aki könyvével az egész világot zavarba hozta. A professzor szerint az ember és a társadalom legfontosabb tennivalója, hogy elkerülje a káoszt és a diktatúrát, továbbá hogy rend legyen az életben és a fejekben. Ehhez az ősi hagyomány igazságait ötvözi az élvonalbeli tudományos kutatások legújabb felfedezéseivel. A 12 szabály az élethez szétzúzza a tudomány, a hit és az emberi természet modern közhelyeit, miközben átformálja az olvasók lelkét és elméjét. Viccesen, mégis nagyon komolyan, meglepően és tanulságosan, egyenesen, sőt olykor kifejezetten bántóan fogalmaz. Az olvasó valószínűleg nem fog vele mindenben egyetérteni, de könyvével olyan vitathatatlan értékeket képvisel, mint a szólásszabadság és a véleménynyilvánítás joga.
Angela Duckworth - Grit, Hogyan vezet sikerhez a kitartás és a lelkesedés
Miért vallanak egyesek kudarcot, mások pedig miért sikeresek? Angela Duckworth amerikai pszichológus megmutatja, hogy a titok nyitja a Grit-hatás. Ez az erő akkor lép működésbe, ha az elszántság, a kitartás, az állhatatosság és a szenvedély hosszú távú célokkal párosul. Legyen szó sportolókról, zenészekről vagy éppen cégvezetőkről, a grit felfedezhető minden nagy teljesítményt elérő ember életútjában. A szerző kutatási eredményekkel és érdekfeszítő esettanulmányokkal mutatja be, hogy alapvetően nem a szerencse és a veleszületett tehetség határozza meg lehetőségeinket és teljesítményünket. Helyette ezek az erények sokkal fontosabbak: akaraterő, kitartás és állhatatosság. A jó hír pedig, hogy ezek fejleszthetők!