Életveszélyes is lehet, mégsem vesszük komolyan: 10 módszer az orvos szerint, hogy elkerüld a napszúrást

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nyáron talán egy kicsit jobban odafigyelünk a folyadékbevitelre, hiszen gyakrabban meg is szomjazunk a nagy melegben. Ha kimegyünk a strandra, bekenjük magunkat naptejjel, ugyanakkor van valami, amiről gyakran megfeledkezünk: sapkát, kalapot a fejünkre tenni. Utólag ezt nagyon megbánhatjuk, a napszúrásnak ugyanis komoly következményei lehetnek.

A napszúrás nagyon kellemetlen tünetekkel járhat
A napszúrás nagyon kellemetlen tünetekkel járhat
Fotó: AscentXmedia/Getty Images

Fejfájás, szédülés, remegés - többek között ezek lehetnek a napszúrás tünetei. Hiába sikerült jól egy nyári strandolás, ha nem figyeltünk eléggé testi épségünkre, másnapra könnyen észlelhetjük magunkon a kellemetlen jeleket. Mit tehetünk ellene? Hogyan kezelhetjük? Mindezekre Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata adja meg a válaszokat.

Nagyon megterhelő az idei nyár

Ez a nyár sok szempontból rendhagyó, nemrég szakértők is megerősítették, az egészségünkre gyakorolt hatást tekintve a júliusi volt a legrosszabb hőhullám, amiben valaha részünk volt. Ez a hőség nemcsak az időseket és a várandósokat viseli meg, hanem azokat is, akik egyébként szeretik a nyári meleget. Ilyenkor még a háziállataink is komoly veszélyben lehetnek. Szinte folyamatosan dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok, éjszakánként sem nagyon van enyhülés és szinte egész nap nagyon erős az UV-sugárzás. Ilyenkor napszúrást is nagyon könnyen kaphatunk, különösen akkor, ha a szabadban dolgozunk vagy óvatlanul napozunk a strandon. Nézzük, hogyan kerülhetjük el mindezt és ha már megtörtént a baj, mit tehetünk a kellemetlen tünetek enyhítése érdekében!

Fényvédő nélkül sehova

Bár sokan elhanyagolják, fényvédő nélkül szezonon kívül sem kellene elindulnunk otthonról. Míg tavasszal-ősszel elég lehet a 30 faktorszámú naptej, addig a nyári kánikulában érdemes 50-es faktorszámút választani. „A fényvédők két fő kategóriába sorolhatók: fizikai (mineralis) és kémiai fényvédők. A fizikai fényvédők, mint például a cink-oxid és a titán-dioxid, inkább ajánlhatók. Ezek úgy működnek, hogy visszaverik és szétszórják az UV-sugarakat a bőr felszínéről" - árulta el a szakember.

Nem elég egyszer

Az izzadás során a fényvédő ereje csökkenhet. Vonatkozik ez az úszásra, törölközésre is: a nyári hőségben kétóránként kenjük be újra magunkat naptejjel.

Míg nálunk tombol a kánikula, ezekben a városokban tökéletes az időjárás

Míg nálunk tombol a kánikula, ezekben a városokban tökéletes az időjárás

Akik fokozott veszélyben vannak

Fokozottan érdemes odafigyelni a fényvédő használatára azoknak, akik világos bőrrel rendelkeznek, könnyen leégnek, sok az anyajegyük vagy a családban előfordult már bőrrák.

Óvjuk a környezetet is

Léteznek természetbarát fényvédők is, amelyek kevesebb környezeti hatással járnak. Részesítsük előnyben azokat, amelyek nem tartalmaznak olyan kemikáliákat, amelyek esetleg kárt tehetnek a korallzátonyban, árthatnak a vízi élőlényeknek.

Ha mégis leégett a bőrünk

Napégés esetén minél előbb kezeljük a sérült területet. Minél előbb húzódjunk árnyékba, kerüljük a napfényt. A bőrnek jót fog tenni a hűsítő borogatás, de ha komolyabb napégés történt, a bőr kihólyagosodott, esetleg erős fájdalommal jár, mindenképp forduljunk orvoshoz.

A napszúrás kellemetlen tünetekkel járhat

A napégés mellett nyáron a másik komolyabb veszély a napszúrás. Márpedig ha nem vigyázunk, nem teszünk a fejünkre kendőt, kalapot és sokáig tűz ránk a nap, könnyen megjárhatjuk. A felmelegedett agyhártyák túlingerelt állapota okozza a tüneteket: fényérzékenység, remegés, fejfájás, szédülés. Enyhe napszúrásról addig beszélünk, amíg a testhőmérséklet normális marad. Leginkább a gyerekek és idősek érzékenyek a hosszan tartó napsütésre" - mondja Dr. Sal Péter.

A tünetek enyhítése

A tünetek elmúltáig mindenképp kerüljük a napot, keressünk egy hűvös, sötét szobát, tartózkodjunk ott és igyekezzünk minél előbb pótolni a folyadékot. A lüktető fejfájást akár homeopátiás szerek is enyhíthetik.

Ne keverjük össze a hőgutával

A szakember arra figyelmeztet, hogy a napszúrást könnyen összekeverhetjük a hőgutával. Utóbbi életveszélyes állapot és azonnali orvosi segítséget igényel. Ilyenkor tulajdonképpen a szervezet hőszabályozó képessége mond csődöt. A tünetei közé tartozik a magas testhőmérsékletet, ami nem jár izzadással, az akadozó beszéd, a furcsa viselkedés, a hányás és a szapora szívverés. Míg napszúrásnál általában csak a fej lesz meleg, hőguta esetén az egész test hőmérséklete magas.

Őrültségnek tűnik, de tényleg hatásos ez a trükk a kánikula idején

Őrültségnek tűnik, de tényleg hatásos ez a trükk a kánikula idején

Így kezeljük a hőgutát

Ha a fentebb említett tünetek jelentkeznek, az érintettet vigyük azonnal hűvös, árnyékos helyre, ültessük vagy fektessük le. Vegyük le róla a felesleges ruhákat, hadd szellőzzön a teste. Itassunk meg vele sok folyadékot, nehogy kiszáradjon. Ha lehet, ez víz legyen vagy valamilyen elektrolitokat tartalmazó ital. Tegyünk a homlokára, tarkójára hűsítő borogatást, mossuk le hideg vízzel. Egy dologra figyeljünk: vizes törölközőbe ne tekerjük, mert az szigetel.

Ha orvoshoz kell vinni

Súlyos esetben mindenképp vigyük orvoshoz. A szakember, ha úgy látja jónak, intravénásan gondoskodhat a folyadékpótlásról és elrendelheti a további szükséges kezeléseket.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)