Ennyi cukrot ehetnél egy nap összesen - ez az a mennyiség, ami még nem árt az egészségednek
Bár sokszor bele sem gondolunk, manapság is lépten-nyomon rengeteg olyan élelmiszerbe belefutunk, amelyek tele vannak cukorral. Túl a klasszikus gumicukrokon, habos süteményeken, fagylaltokon és vattacukrokon rengeteg egyéb étel és ital is jelentős mennyiségű cukrot tartalmaz. Ez már csak azért is baj, mert hihetetlenül gyorsan túlléphetjük a szervezetünk számára még nem ártalmas mennyiségű napi cukorbevitelt.
Ezeket láttad már?
Cukrot valójában elképesztően sok élelmiszer tartalmaz, egyáltalán nem mindegy viszont, hogy milyet. A gyümölcsökben jelen lévő fruktóz vagy a tejtermékekben található laktóz például természetes cukroknak, míg azok a cukrok, amelyeket feldolgozás vagy elkészítés során adnak az élelmiszerekhez, már hozzáadott cukornak számítanak. Amikor pedig az egészségünk megőrzéséről van szó, utóbbi az, amivel különösen érdemes vigyáznunk.
Óriási különbség lehet az egyes cukrok között
Napjainkban rengetegszer halljuk, hogy a cukor elhagyásának mennyi előnye lehet, ez azonban önmagában meglehetősen pontatlan állítás. Hiszen az egyes cukrok között óriási különbség lehet, és nem mindegy, hogy valakit arra biztatunk, hogy a hozzáadott cukrokat tartalmazó ételeket és italokat kerülje el vagy mérsékelje az étrendjében, vagy másféle cukrok elhagyására is ösztönözzük.
Így reagálhat a szervezetünk
Hogy a szervezetünk miként is reagál egy bizonyos cukorra, az alapvetően erősen függ attól, hogy milyen gyors a felszívódás. Például több időbe telik a testünknek egy alma megemésztése, mint a hagyományos szódáé. De hogy miért is? Nos, az alma rostot tartalmaz, így a benne lévő természetes cukor lassabban szívódik fel, míg a szódában hozzáadott cukor egyszerre hat a szervezetünkre, és sokkal gyorsabban alakul kalóriává.
Ennyi cukrot még biztonságos fogyasztanunk
Hogy kinek mekkora mennyiségű cukor bevitele az, ami még nem káros az egészségére, az egyénenként eltérhet. Egy átlagos, egészséges felnőtt esetén az American Heart Association álláspontja az, hogy ha hozzáadott cukorról van szó, annak a napi kalóriabevitelünk maximum 6%-át szabadna jelentenie. Férfiak esetében ez nagyjából legfeljebb 9 teáskanál (36 gramm vagy 150 kalória), nőknél pedig legfeljebb 6 teáskanál (25 gramm vagy 100 kalória) hozzáadott cukrot jelent.
A természetesen előforduló cukrok mennyiségére vonatkozóan nincsenek szigorú szabályok, arra viszont gyakorlatilag minden élelmiszer esetében érdemes figyelnünk, hogy ne együk vagy igyuk túl magunkat velük, illetve arra is, hogy általában ne fogyasszunk el több kalóriát naponta, mint amennyire a testünknek szüksége van. Mindezek mellett pedig természetesen fontos az is, hogy többségében igazán tápláló élelmiszerekre mondjunk igent, figyelembe véve a szervezetünk egyedi igényeit.
Erre figyelj bevásárlásnál
Ha szeretnél kedvezni az egészségednek, és minél kevesebb hozzáadott cukrot fogyasztani, akkor mindenekelőtt a sima fehér cukrot tartalmazó termékeket érdemes elkerülnöd, vagy minél kevesebbet venni belőlük. Fontos azonban, hogy a különféle alternatív cukrokkal is óvatosan bánj, és ne hagyd magad becsapni. Ugyanis például a méz, a juharszirup, a kókuszvirág cukor, a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup és a dextróz is hozzáadott cukornak számítanak.
Napjainkban az élelmiszergyártók már kötelesek feltüntetni az élelmiszerekben található hozzáadott cukrok mennyiségét az átlagos tápérték résznél grammban, így az ilyen jelzéseket mindig érdemes megnézned, illetve az összetevőket átnézve eldöntened, tényleg szükséged van-e egy adott termékre.
Bár apróságnak tűnhet, egy közelmúltban végzett kutatás szerint ezáltal az elkövetkezendő két évtizedben várhatóan akár közel 1 millió esetben akadályozható meg szív- és érrendszeri megbetegedés és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. Vagyis tényleg hatalmas segítség lehet, ha mindig elolvasod az élelmiszerek címkéjét. Ha pedig elbizonytalanodsz, hogy milyen ételek és italok fogyasztása, illetve mekkora mennyiségben előnyös számodra, bátran kérd egy dietetikus segítségét!
Forrás: health.com, heart.org