Ilyen gyakran kellene lecserélned a mosogatószivacsot, hogy ne betegítsen meg: szinte biztos, hogy túl sokáig használsz egyet
Időről időre felmerülhet bennünk a kérdés, milyen időközönként cseréljük a mosogatószivacsot, ha nem akarunk megbetegedni. Vannak persze egyértelmű jelek, amelyek kidobásra ítélik a szivacsot, ilyen például az elszíneződés vagy a kellemetlen szag, ugyanakkor a baktériumok úgy is megélhetnek benne, hogy észre sem vesszük.
Ezeket láttad már?
Szakértő szerint nem érdemes halogatni: egy-két hét rendszeres használat után mindenképp dobjuk ki a mosogatószivacsot. Olykor talán még hamarabb is érdemes cserélni, ha például az adott szivacs nem jó minőségű, súrolásra is használjuk vagy pedig sokáig olyan helyen tároljuk, ahol nem tud rendesen kiszáradni. Nézzük, mi az, amire tényleg érdemes odafigyelni!
Egy-két hét után eljön a csere ideje
Miután a napi rutin részeként elmosogatod az edényeidet, valószínűleg a szivacsot csak félreteszed megszáradni a mosogató szélére vagy a mosogatótálcára. A hétköznapi rohanásban olykor eszedbe sem jut, hogy ezt a praktikus, puha kis eszközt esetleg ideje lenne lecserélni. Pedig érdemes lenne jobban odafigyelni rá, túl sok használat után ugyanis megtelepedhetnek benne a különféle baktériumok, amelyek akár meg is betegíthetnek.
„A konyhai szivacsot egy-két hetente mindenképp cserélni kellene" - árulta el Rechelle Balanzat takarítási szakértő. „A szivacsokban rengeteg baktérium telepedhet meg, a gyakori csere viszont segíthet fenntartani a higiéniát a konyhában."
A piszkos szivacsból a baktériumok és a kórokozók a mosogatás során a tányérra, a mosogatóra és a konyhai munkalapra kerülhetnek, ezáltal - bár észre sem vesszük - pont az ellenkezőjét érjük el annak, ami szeretnénk.
Mikor kell lecserélni?
- Gyakori használat után: minél többet használjuk a szivacsot, annál jobban elhasználódik és egyre több baktérium halmozódik fel benne.
- Ha súroláshoz is használjuk: a szivacs jobban elhasználódik akkor, ha nem csupán mosogatásra használjuk, hanem az edények súrolására is.
- Sokáig nedves marad: minél tovább marad nedves a szivacs, annál kedvezőbb környezetet biztosít a baktériumok és a penész elszaporodásának. Próbáljuk meg olyan helyen tárolni, ahol könnyebben kiszárad és nem áll tócsában.
- Ha már megkopott: amint a szivacs elkezd kopni, szétesni, esetleg elszíneződik és rossz szaga lesz, mindenképp cseréljük.
- Típustól is függhet: minden szivacs más, vannak például antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezőek, amelyek valamivel tovább bírják, mint a hagyományos darabok.
Ha nincs lehetőség a cserére
Már kidobnád a szivacsot, de pont nincs otthon másik és már a bolt is bezárt? A szakértő szerint van néhány olyan tisztítási mód, amellyel kissé megnövelhetjük élettartamát. „Hatékony módszerek közé tartozik, ha a nedves szivacsot mikróban megmelegítjük, beletesszük a mosogatógépbe, esetleg beáztatjuk fertőtlenítőbe, ecetbe. Amint megoldható azonban, inkább cseréljük" - tanácsolta a szakértő.
Ne kockáztass, ha gyenge az immunrendszered
Felmerülhet továbbá a kérdés: milyen betegségeket kaphatunk el egy koszos mosogatószivacstól? Szerencsére a szakemberek már ezt is megvizsgálták, gőrcső alá vették a szivacsban megtelepedett baktériumokat. Jó hírrel szolgáltak, ezek a baktériumok nagy valószínűséggel nem okoznak olyan komoly egészségi problémát, mint például az E. coli, ugyanakkor nagy kockázatot jelentenek azok számára, akiknek eleve gyenge az immunrendszere, vagy épp kemoterápiás kezelés alatt állnak.
Forrás: realsimple.com, healthline.com