7 rosacea elleni krém, ami tényleg működik a szakértő szerint
A rosacea vagy rózsás bőr egy gyakori, jellemzően az arc középső részét érintő gyulladásos bőrbetegség, amely nőket és férfiakat egyaránt érinthet. Dr. Somogyi Patrícia bőrgyógyász-kozmetológus szakorvostól megtudhattuk, hogy némi odafigyeléssel akár a tünetmentes állapot is elérhető.
Ezeket láttad már?
A rosacea bőrbetegséget úgy ismerhetjük fel, hogy az arcon először időszakosan, majd állandósulva bőrvörösség, piros gyulladt vagy pattanásszerű csomók, és/vagy értágulatok jelentkeznek, az orron, állon vagy homlokon megvastagodhat a bőr és akár karfiolszerűvé is válhat, ez ritkán és főként férfiak esetében jelentkezik.
A betegség a szemet, szemhéjat is érintheti, akkor ezeken látunk gyulladást. Jellemző a bőrtünetek időszakos fellángolása, melyhez égő, szúró érzés, viszketés társulhat. A rosacea jelentősen ronthatja az életminőséget, a betegek egy részénél akár depresszióhoz is vezethet.
Mik a rosacea kialakulásának lehetséges okai?
„Ez egy multifaktoriális betegség, ami azt jelenti, hogy kialakulásában az öröklött genetikai hajlam mellett a veleszületett immunitás diszfunkciója és vaszkuláris eltérések, a Demodex atkák felszaporodása, illetve provokáló környezeti tényezők (UV sugárzás, alkohol, kávé, csípős ételek, meleg-hideg, szél, fizikai aktivitás, stressz, bizonyos gyógyszerek, kozmetikumok, stb.) egyaránt szerepet játszanak" - osztja meg velünk a bőrgyógyász.
Gyakori betegség, a kaukázusi bőrtípusban előfordulása 5-6%, egyes országokban, például Svédországban akár a 10%-ot is elérheti a gyakorisága. Leggyakrabban a 30-50 év közötti, világosabb bőrű nőket érinti, de férfiak és ritkán gyerekek között is előfordulhat.
Megelőzhető? Ha igen, hogyan?
Nem megelőzhető, de a provokáló környezeti tényezők redukálása mellett kialakulásának valószínűsége csökkenthető, vagy a már kialakult tünetek enyhíthetőek.
Minden esetben érdemes felkeresni szakembert?
A bőrgyógyász határozottan azt tanácsolja, hogy mindenképpen forduljunk szakemberhez, a pontos diagnózis felállítása és/vagy megerősítése, illetve a számunkra legmegfelelőbb, egyénre szabott kezelés beállítása céljából, de ezek mellett az eredményességhez az otthoni kezelés is elengedhetetlen.
Milyen lehetséges kezelési tervek segíthetnek?
„Helyileg alkalmazható készítmények, szájon át szedhető gyógyszerek vagy gépi kezelések, illetve ezek kombinációja áll rendelkezésre, melyet minden esetben ki kell egészíteni megfelelő bőrápolással, fényvédelemmel és a provokáló tényezők csökkentésével" - mondja Patrícia.
Hogyan válasszunk kozmetikai termékeket, hogy ne rontsunk a helyzeten?
A rosaceában szenvedő betegek gyakran panaszkodnak az arcbőr égő-, viszkető érzésére és fokozott érzékenységről számolnak be a különböző arcápolási készítményekkel szemben.
„Alapszabály, hogy az érintettek csak kevés számú terméket használjanak, illetve, hogy az új termékeket először teszteljék, például a nyakukon. A rosaceás bőr tisztítására elsősorban lipidmentes arctisztító vagy syndet formula választása ajánlott. A szappanok, tonikok, arcradírok a páciensek jelentős részénél rontják a tüneteket. Langyos vízzel mossunk arcot, és kerüljük az arcbőr dörzsölését." - tanácsolja a szakember.
„A hidratáló és/vagy hatóanyag tartalmú krémeket mindig száraz bőrre vigyük fel, mert nedves bőrön sokkal nagyobb az irritáció kialakulásának valószínűsége. Fényvédők közül a főleg fizikai szűrőket tartalmazó készítmények javasoltak, mert azok kevésbé irritálóak, mint a kémiai szűrőket tartalmazók. A bőrbetegség szemészeti tünetekkel is járhat, ezért a szempillaspirál, szemfesték kiválasztása során az illatanyagmentes, hipoallergén, szemészek által tesztelt termékeket ajánlom. A speciális alapozók, CC és BB krémek, vagy színezett fényvédők is jó választás lehetnek." - egészíti ki Dr. Somogyi Patrícia bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos.
A rosacea el tud múlni végleg?
„A rosacea egy krónikus, élethosszig tartó betegség, amely sajnos elmúlni végleg nem tud, de szépen és eredményesen kezelhető, akár tünetmentes állapot is elérhető megfelelő kezeléssel." - nyugtat meg minket a szakértő.