Akár beteg is lehetsz a kávédtól! Ezt a 3 hibát szinte mindenki elköveti, pedig veszélyes lehet a szakértő szerint
Világszerte nap mint nap rengetegen döntünk úgy, hogy legalább egy csésze kávét megiszunk. Ezzel alapvetően semmi gond nincs, sőt egy egészséges felnőtt számára a kávé fogyasztása önmagában, egy bizonyos mennyiségig kifejezetten előnyösnek mondható. Azonban ha bizonyos hibákat elkövetsz, miközben ezt a csodás italt készíted vagy fogyasztod, akkor akár beteg is lehetsz a kávédtól.
Ezeket láttad már?
A kávé élénkebbé, energikusabbá tehet, a nagyszerű íze megszépítheti a napodat és jó alkalmat teremthet egy baráti beszélgetésre. Egy szakértő azonban nemrég arra is felhívta a figyelmet, hogy van három kávézással kapcsolatos hiba, amit szinte mindenki elkövet, és így sajnos veszélyes is lehet a fogyasztása. Szerencsére azonban egyáltalán nem olyan nehéz ezt elkerülni.
Alapvetően jó szokás kávézni
Dr. Saurabh Sethi Harvardon végzett gasztroenterológus szerint kávét fogyasztani nagyon jó dolog, mindaddig, amíg bizonyos dolgokra figyelünk. Ugyanis, a véleménye szerint, csodásan hathat az agyunkra, a beleinkre és a májunkra is. Ezek a jótékony tulajdonságok nagyrészt a polifenoloknak köszönhetők, amelyek serkentik a jó baktériumokat, valamint javítják a fókuszt és a memóriát. Sőt, a kutatások szerint még az Alzheimer-kór kialakulásának az esélyét is csökkentheti.
Ezeket a hibákat sokan elkövetjük
Dr. Sethi szerint a kávézás során ott követjük el az első hibát, hogy cukrot adunk a kávéhoz. Így viszont az italunk már jelentősen megemelheti a vércukorszintünket és fokozódhat a gyulladás a szervezetünkben, ami határozottan ártalmas. Ha mégis édesíteni szeretnéd a kávédat, a szakértő a Monk fruitot, vagyis a szerzetesek körtéjét (ez egy nulla kalóriatartalmú édesítőszer) vagy a steviát ajánlja alternatívaként.
A második hiba szerinte, hogy sokan nem bio kávét használunk. Ez Dr. Sethi szerint azért baj, mert a kávét nagyon sok esetben kezelik növényvédő szerekkel. Végül, de nem utolsósorban szerinte a savas refluxban szenvedőknek nem feltétlenül kellene lemondaniuk a kávéról, csupán arra lenne szükség, hogy sötétebb kávékra váltsanak, mivel azoknak alacsonyabb a koffeintartalma, így pedig a gyomrunkhoz is kíméletesebbek. Ez pedig elég ok lehet arra is, hogy teljesen egészségesen is a sötétebb kávékra szavazzunk.
Ami szintén sokat számíthat
Dr. Sethi már több visszajelzést is kapott tanácsaival kapcsolatban, sokan számoltak be neki tapasztalataikról a TikTokon. Egy kommentelő például azt írta, hogy több éven át ivott kávét, azonban úgy érezte, hogy az ital kiszárítja. Dr. Sethi válaszul hangsúlyozta, hogy az általános javaslat az, hogy minden csésze kávéhoz igyunk meg két csésze vizet, és így elkerülhetjük, hogy kiszárítson.
Egy másik kommentelő pedig arról érdeklődött, hogy adhat-e a kávéjához zabtejet, vagy feketén igya, mire a doktor feltartotta a hüvelykujját. Vagyis véleménye szerint az is rendben van, ha natúr zabtejjel isszuk a kávénkat. Ha mindezekre az útmutatásokra, javaslatokra odafigyelünk, akkor a doktor szerint csupa jó dolog történhet velünk, ha rendszeresen kávézunk.
Végül, de nem utolsósorban azért természetesen azt is tartsuk szem előtt, hogy az általános ajánlások szerint napi 400 milligramm koffein elfogyasztása az, ami biztonságos egy átlagos felnőtt ember számára. Ebbe a mennyiségbe persze beletartozik minden koffeinforrás, tehát például a fekete tea vagy az étcsokoládé is. Így a napi kávémennyiségedet úgy érdemes alakítanod, hogy mindent összevetve a 400 milligramm koffeint ne lépd át.
Te mennyi kávét iszol naponta?
Forrás: mirror.co.uk, medicinenet.com