Soha ne fogyaszd így a kávét: nagy bajt is okozhat ez a hiba a szakértők szerint
A kávé fogyasztásának negatív és pozitív hatásairól megoszlanak a vélemények, egy dologban azonban minden szakértő egyetért: éhgyomorra nem ajánlott. Ha semmiképp nem szeretnél lemondani a reggeli feketéről, egy-két falatot mindenképp egyél előtte. Nézzük, mi történhet, ha mégsem teszel így!
Ezeket láttad már?
Van, hogy ébredés után nem kívánjuk egyből a reggelit, esetleg nincs időnk elkészíteni, mert túlságosan rohannunk kell. Az pedig elképzelhetetlennek tűnik, hogy kávé nélkül indítsuk a napot… Mit teszünk ilyenkor? Gyorsan felhajtjuk kedvenc koffeines italunkat és már indulunk is a munkába. Cikkünkben eláruljuk, milyen negatív következményei lehetnek ennek a meggondolatlan lépésnek.
Rengetegen követik el ezt a hibát
Te is kihagyod a reggelit és a rohanásban csak bedobsz egy kávét? Nem vagy egyedül, felmérések szerint minden ötödik ember ezt teszi: ebédig szinte semmit nem esznek, de a koffeinadagjukról azért gondoskodnak. Szakértő szerint viszont ez egy nagyon egészségtelen szokás, amelynek kellemetlen következményei lehetnek. A kávé amellett, hogy segíti az ébrenlétet, befolyásolja a gyomorsavszint egyensúlyát is. Ez pedig azt jelenti, ha éhgyomorra fogyasztjuk, az kínzó emésztési zavarokat és gyomorégést okozhat. Szerencsére a szakértők szerint ez könnyen megelőzhető, és nem is kell kiiktatnunk a koffeint a mindennapjainkból, csupán előtte ennünk kell néhány falatot.
A kávé egy olyan savas ital, amely irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, különösen akkor, ha éhgyomorra isszuk. „Étel nélkül, ami semlegesíthetné a savat, a gyomor még több sav termelésével reagálhat, ami gyomorégéshez vezethet." - mondta el Rob Hobson táplálkozási szakértő.
A kávénak több olyan összetevője is van, amely megnövelheti a gyomorsav szintjét. A koffein például serkenti a gasztrin nevű hormon termelődését, amely a gyomorsavtermelésért felelős. Ez segít beindítani az emésztési folyamatokat, ugyanakkor megnöveli a gyomor savasságát. A kávéban bőségesen található növényi eredetű vegyületek, a fenolok pedig szintén hozzájárulnak a savassághoz. Míg a kávé pH-szintje körülbelül 5, a gyomorsavunké nagyjából 2, így utóbbinak képesnek kellene lennie arra, hogy kezelje a kávéfogyasztás okozta savat.
De a hasi fájdalmat, esetleges hányingert nemcsak a savszint emelkedése okozhatja. A szakértő szerint a kávéban lévő koffein ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, ami tulajdonképpen egy szelep, ami elválasztja a gyomrot a nyelőcsőtől. Amikor ez ellazul, a gyomorsav könnyebben visszaáramolhat a nyelőcsőbe, ez pedig a gyomorégéshez gyakran társított égő érzést okozza. „A kávé alapvetően serkenti a gyomorsavtermelést, ami éhgyomorra még erőteljesebbé válhat." - mondta Hobson, hozzátéve, ezt az elméletet alátámasztotta egy 2022-es tanulmány is.
Vannak, akiket kevésbé visel meg
A hatások egyébként eltérőek lehetnek, vannak olyanok, akiknél egyáltalán nem okoz problémát a magas gyomorsavszint, másoknál viszont kellemetlen érzéssel társulhat. Ha utóbbi csoportba tartozunk, akkor a kávé mellett limitáld a különböző citrusfélék, a csokoládé és a menta fogyasztását is. Egyél könnyedebb ételeket, amelyek segítenek csökkenteni a gyomorsavat. A nehéz, zsíros ételek mészemésztése hosszabb időbe telik, ezáltal több sav is termelődik a gyomrunkban.
Reggelire fogyasszunk pirítóst, banánt, diót, puffasztott rizst vagy teljes kiőrlésű kekszet, ezek a legjobbak kávé mellé. „Fontos azt is megjegyezni, hogy a kávéfogyasztás, hiába étellel együtt fogyasztjuk, a teához hasonlóan megzavarhatja bizonyos tápanyagok, például a vas felszívódását."
Forrás: dailymail.co.uk