8 dolog, aminek semmi helye nincs a hűtőszekrényben, mégis mindenki oda teszi
Ha igazán vigyázni szeretnénk az egészségünkre, és mellette nap mint nap finom ételeket, italokat szeretnénk fogyasztani, akkor nemcsak a konkrét megválogatásuk, hanem a tárolásuk is rengeteget számít. Sok élelmiszernél például alapvető fontosságú, hogy a hűtőszekrényben legyenek tárolva, míg másoknak pont, hogy nincs ott helyük, mégis gyakran odakerülnek.
Ezeket láttad már?
Míg a nyers húsnak, a joghurtoknak, a pudingoknak vagy a habos süteményeknek a hűtőszekrényben van a helyük, addig egyes élelmiszereknek határozottan semmi keresnivalójuk nincs ott. Jobb esetben ugyan csak a helyet foglalják, rosszabb esetben viszont a minőségük, ízük is tönkremehet. De hogy melyek is ezek? Mondjuk!
Méz
Amennyiben természetes, adalékanyagoktól mentes mézet szerzel be, akkor bizony hosszú éveken keresztül is gond nélkül elállhat még felbontás után is, így nem indokolt a hűtőben tárolni. Akkor is ugyanolyan finom marad, ha a kamrába vagy más hűvös helyre teszed, éppen ezért jobb, ha nem foglalja a helyet olyan élelmiszerek elől, amelyeknek viszont tényleg szükségük van arra, hogy hűtve maradjanak.
Kenyér
Ha több napon keresztül is finom, puha kenyeret szeretnél enni, akkor ne tedd a hűtőszekrénybe, hanem tárold szobahőmérsékleten, egy lezárt műanyag zacskóban. A hűtés ugyanis felgyorsíthatja a romlási folyamatát. Ha pedig hosszabb ideig szeretnéd eltartani, akkor a legjobb, ha szeletenként a fagyasztóba teszed, hogy mindig pont annyit tudj kivenni belőle egyszerre, amennyire épp szükséged van.
Kávé
Akár őrölt, akár egész kávébabról van szó, a kávé íze sokkal jobb lesz, ha egy légmentesen záródó tartóba teszed, és a kamra leghűvösebb részén, távol a közvetlen napfénytől tárolod. A hűtőszekrény hideg, nedves levegője ugyanis természetes módon páralecsapódást hoz létre, ami kedvezőtlenül befolyásolja a kávé ízét.
Mogyoróvaj
A mogyoróvajat bontatlanul alapvetően nem kell hűteni, akár hónapokig is kényelmesen tárolható a konyhai szekrényben vagy a kamrában is. Az egyetlen kivétel, ha olyan - jellemzően nem 100%-ban mogyoróvajból készült - termékről van szó, amelynek a címkéjén jelzik, hogy hűtést igényel. Megbontás után pedig általában, ha néhány hét alatt elfogy, szintén maradhat a hűtőn kívül, de a biztonság kedvéért ekkor már akár mehet a hűtőszekrénybe is, maximum nehezebben keverhető vagy kenhető lesz.
Olívaolaj
A hagyományos napraforgó étolajat a legtöbben a kamrában, a spájzban vagy egyszerűen a konyhában tárolják, az olívaolaj esetében viszont annál jellemzőbb, hogy a hűtőbe kerül. Pedig nem ott van a helye, ugyanis ebben az esetben kristályokat képezhet és megszilárdulhat, így pedig megváltozhat az íze. Ezért a legjobb, ha a fénytől és magas hőmérséklettől is távol, de nem a hűtőben tárolod.
Péksütemények
Míg a habos, krémes, tejszínes, mascarponés süteményeknek határozottan a hűtőszekrénybe valók, addig a klasszikus péksüteményeknek, mint a lekváros bukta, a fánk vagy a muffin jobb helyen van szobahőmérsékleten egy kenyértartóban vagy egy textil kenyérzsákban. Ha pedig úgy gondolod, hogy megmaradnának a pékáruk, a legtöbb esetben nyugodtan mehetnek a fagyasztóba.
Érlelt sajt
A legtöbb tejtermékkel ellentétben az USDA szerint az érlelt sajtot - ökölszabály, hogy legalább olyan kemény legyen, mint a parmezán vagy a Gruyére sajt - nem kell hűtőben tárolni, bőven elég, ha egy hűvös, sötét helyre tesszük.
Konzerves hal
Míg a nyers, halpultból vásárolt halakat egyből a hűtőbe kell tenni, addig a konzerves halakat, amelyek az élelmiszerboltokban is a hűtetlen részlegen vannak, nem érdemes a hűtőben tárolnunk egészen addig, amíg nincsenek felbontva. Ha pedig mostantól a többi, már említett élelmiszerhez hasonlóan a hűtőn kívül tárolod, biztos lehetsz benne, hogy sokkal könnyebb lesz elpakolnod azokat az ételeket és italokat, amelyeknek valóban ott a helyük.
Forrás: delish.com, academy.fredsappliance.com, cookist.com