Lehet, hogy te is túl gyakran zuhanyzol? Komoly károkat okozhatsz vele a bőrödnek

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az emberek többsége abban a hitben él, hogy a napi egy zuhanyzás elengedhetetlen. Vannak azonban olyan szakértők, akik ezt az álláspontot nem feltétlenül és nem minden esetben tartják (tudományosan) megalapozottnak. Gondoltad volna, hogy egy-egy zuhany kihagyása akár jó hatással is lehet a bőröd állapotára?

A zuhanyzást is túlzásba lehet vinni
A zuhanyzást is túlzásba lehet vinni
Fotó: Daniel de la Hoz/Getty Images

Egy szakértő szerint a zuhanyzás gyakoriságát az egyéni igényekhez kell igazítani, méghozzá figyelembe véve olyan tényezőket, mint a bőrtípus, az életkor és az aktivitás. „A zuhanyzás, fürdés, tehát a tisztálkodás két-három naponta ideális” - tanácsolja Dr. Mary Stevenson bőrgyógyász. Szerinte a gyakori tusolás akkor és abban az esetben indokolt, ha valaki sokat izzad, mert például edzőterembe jár. Ilyenkor természetesen minden egyes edzés után érdemes megmosakodni.

Nem könnyű lemondani a mindennapos zuhanyzásról

Sokak számára, főként a nők számára a zuhanyzás és a fürdés nem csak a higiéniáról szól. Ez a rituálé az öngondoskodás, a nyugalom, az ellazulás, valamint a lélek ápolása is egyben. Ennek okán nehéz lemondani arról, hogy egy fárasztó munkanap után becsusszanjunk egy habbal és fürdősóval teli kádba vagy beálljunk a zuhanyrózsa alá és bekenjük magunkat a kedvenc illatú tusfürdőnkkel. Pedig, bizonyos esetekben érdemes lemondani róla, főleg akkor, ha valaki érzékenyebb bőrű és óvná annak egészségét.

Mi a tökéletes zuhanyzás titka?

Dr. Stevenson hangsúlyozza azt is, hogy a mosakodás módja legalább olyan fontos, mint a gyakoriság! „Az emberek hajlamosak arra, hogy az egész testüket beszappanozzák, pedig valójában ez nem szükséges” - nyilatkozta a Mirrornak. „Tényleg, csak a hónaljban, az ágyék tájékán és a lábfejen van igazán szükség szappanra. Tehát, pontosan azok a helyek igénylik a tusfürdőt, amelyek büdösödésre hajlamosak.”

A szakember szerint azért nem érdemes mindenhol szappanozni magunkat, mert az úgymond test mosószerként funkcionál, így eltávolíthatja a bőrünkön lévő védőréteget, amely pedig gondoskodik a bőrgátról, valamint a sejtek hidratáltságáról. Így a szappan túlzott használata irritált bőrt eredményezhet. Éppen ezért az sem mindegy, hogy milyen tusfürdőt használjunk! „A gyengédebb termékek használata igazán jó ötlet lehet” - tanácsolja Dr. Stevenson. A bőrgyógyász szerint az érzékenyebb bőrű egyének számára hasznos lehet babatermékeket használni, hiszen azok általában extrém finomak.

Így varázsolhatod élménnyé a mindennapi zuhanyzást Glamour

Így varázsolhatod élménnyé a mindennapi zuhanyzást Glamour

Továbbá, Dr. Stevenson óva int bennünket a hosszas, forró zuhanyzástól, mivel ez is eltávolíthatja a bőr esszenciális olajait és a védőréteget. Szerinte az a legtutibb, ha egy zuhany három percig tart és nem forró, inkább langyos.

A zuhanyzás szivacs nélkül az igazi

És ez még nem minden, az egeszsegkalauz.hu szerint a szivacs sem feltétlenül bőrbarát, annak ellenére, hogy milyen kellemes a használata. Divya Shokeen, a kaliforniai Manhattan Beach Ocean Skin & Vein Institute alapítója szerint a szivacsnak vagy a luffának szintén az a veszélye, hogy tönkreteszi a bőr természetes, olajosabb, savasabb köpenyrétegét, amely nem csak védelmet biztosít a transzepidermális vízveszteséggel szemben, távol tartja a káros baktériumokat és egyéb kórokozókat is. Tehát igaz, hogy a szivacs segíti az elhalt hámsejtek eltávolítását, de sajnos az ember számára hasznos dolgokat is eltávolítja a bőrről.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

glamour plusz ikon Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)