Nincs többé szorongás a fogorvos előtt: így győzheted le a kellemetlen érzést

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nagy rá az esély, hogy te is ahhoz a csoporthoz tartozol, akik tartanak a fogorvostól. Mi több, talán pont azért húzod-halasztod már jó ideje a vizsgálatot, mert rettegsz tőle? Hidd el, nem vagy ezzel egyedül, olyannyira nem, hogy a tudomány ma már külön megnevezéssel is ellátta ezt a jelenséget: a pszichológusok fogorvosi szorongásnak hívják.

Létezik megoldás a fogorvosi szorongásra
Létezik megoldás a fogorvosi szorongásra
Fotó: bedya/Getty Images

A fogorvostól való félelem előfordulása egyáltalán nem olyan ritka, mint sokan gondolnák, ugyanis ez az a szorongás azon fajtája, amely globálisan az egyik legtöbb embert érint. És ugyan a leggyakrabban az alacsony szocioökonómiai csoportokban fordul elő, a magasabb iskolai végzettségű embereket is szép számmal fenyegeti.

HIRDETÉS

Minél később, annál rosszabb

A legtöbb embernél az injekciók, valamint a fogak kaparása okozza a legtöbb libabőrös pillanatot, sokan úgy érzik, a fogorvosi látogatás konkrét fizikai fenyegetést jelent, ezért hihetetlen félelmet vált ki belőlük. De van egy olyan csoport is ezen belül, akiknél a rossz hírek, például a lyukas fogak, vagy a szuvas fogak diagnosztizálása váltja ki a rettegést. Alapvetően a félelemmel nem lenne baj, a szakemberek tudják, hogyan kezeljék, ám nagyon súlyos következményekkel járhat, ha valaki nem győzi le időben.

A fogorvosi szorongás miatt, ugyanis sokan úgy döntenek, egyszerűen nem mennek el a fogorvoshoz, kihagyják az ellenőrzéseket, valamint a tisztító beavatkozásokat. Ennek köszönhetően pedig egyre többen tényleg komoly problémával kell, hogy szembe nézzenek. Pedig az eredeti forgatókönyv szerint, ha időben elmentek volna, ez elkerülhető lett volna, így közvetetten, de a pszichés hatás miatt lesz nagyobb fizikai fenyegetésnek kitéve a páciens.

Mi a különbség a fogászati szorongás és a fogászati fóbia között?

A tudományos szakirodalom gyakran egy kalap alá veszi a fogászati szorongást és a fóbiát. De a pszichológia a szorongást és a fóbiát különálló egységekre bontja.

Ezért ne moss soha fogat, miután gyümölcslevet ittál

Ezért ne moss soha fogat, miután gyümölcslevet ittál

A fogorvosi szorongást úgy definiálják, mint a fogorvosi látogatás gondolata miatti aggodalmat. Ez az érzelem megelőzi a tényleges látogatást, és általában véve, a szorongás ötödik leggyakoribb oka lehet.

A fogorvosi félelmet, vagy fóbiát, a tudomány a fogorvosi rendelőben érzékelt fenyegetésre adott válaszreakcióként írja le. Ilyenkor az agy a fagyás, vagy menekülés állapotában találhatja magát, amellyel megnehezíti nemcsak a saját, de a szakember dolgát is.

A szorongásnál, tehát elsősorban az ismeretlen miatti félelem az, ami a kellemetlen érzést okozza, amíg a félelemnél pontosan ez a páciens aggodalmának oka: hogy pontosan jól tudja, mi következik most, attól pedig retteg.

A fogászati szorongás tünetei

Mint említettük, a szorongás az a fajta állapot, amely már jóval az időpont előtt megjelenhet, ám ez sokszor nem csupán a konkrét félelemből áll, egyéb tünetek is megjelennek. Ezekről sokan nem is gondolnák, hogy tudat alatt a fogorvosi látogató közeledte okozza, ilyenek például az alvászavar, a hasi szorongás, a hányinger, a heves szívdobogás, a remegés, vagy éppen a koncentrációs zavarok.

Ha a fogorvosi vizsgálat közeledtével általános nyugtalanságérzetet érzel, akkor valószínűleg fogorvosi szorongásod van, ha pedig további konkrét lépéseket teszel a találkozó elkerülése érdekében, akkor valószínűleg úton vagy a félelem és a fóbia kialakulása felé.

A fogászati szorongás okai

Ahhoz, hogy a fogorvosi szorongást kezelni lehessen, fontos, hogy megtaláljuk, pontosan mi az oka annak, hogy kialakult. Mint korábban említettük, ezt okozhatja a fájdalomtól való félelem, vagy hogyha attól tartasz, hogy rossz híreket közölnek, majd esetleg azt, hogy további beavatkozásokra van szükség. De ezen kívül kiválthatja még a szakemberrel szemben érzett bizalmatlanság, amely esetén nincs értelme tovább várni, azonnal más fogorvost kell keresned. A helyzet egyedisége miatt a lehető legrosszabb, ha annak teszed ki magad, hogy olyan emberre bízod magad, akivel kapcsolatban kételyeid vannak.

3 filléres trükk, amitől azonnal fehérebbnek tűnnek a fogaid

3 filléres trükk, amitől azonnal fehérebbnek tűnnek a fogaid

A másik gyakori ok még az anyagi ráfordítás miatti félelem. Ma már nem olcsó dolog a fogorvosi vizsgálat, és sokan ezt helyezik az utolsó helyre a kiadások listáján, inkább élnek fájdalomcsillapítón. Pedig itt is igaz az, ami a fájdalomnál: minél később mész, annál több áldozatot követel majd. De olyanok is vannak, akiknek a genetikájukba van kódolva a félelem, egyszerűen megörökölték a felmenőiktől a fogorvosi szorongást.

Hogyan kezeljük a fogászati szorongást, vagy dentofóbiát?

A rossz hír, amely egyben jó is: egyetlen terápia sem képes hatékonyan kezelni a fogászati szorongást vagy a dentofóbiát. A fogászati szorongás általában enyhébb a fóbiánál, ezért a legtöbb esetben nincs szükség szakember beavatkozására. Sokkal eredményesebbek az otthoni módszerek, amelyeket te magad is könnyedén elsajátíthatsz. Mint például az alábbiak:

Légzéstechnikák: nincs olyan szorongási típus, amelynek ne tenne jót a légzésterápia, a fogorvosi szorongás esetében szintén csodákat tehet.

A megfelelő szakember kiválasztása: ez nem is igényel bővebb magyarázatot, ha szimpatizálsz a szakorvossal, akkor nehezebben alakul ki fóbia, vagy szorongás a kezelés előtt és közben. Ezen kívül a fogorvos is máshogyan viszonyul hozzád, ha tudja, hogy ezzel a problémával küzdesz, valószínűleg extra figyelmes és segítőkész lesz.

5 hiba, amit mindenki elkövet fogmosásnál, pedig komoly problémát okozhat

5 hiba, amit mindenki elkövet fogmosásnál, pedig komoly problémát okozhat

Beszélgetés a fogorvossal: ha attól tartasz, nem tudod kontrollálni az eseményeket, és rettegsz az ismeretlentől, kérj fél órával hosszabb időpontot, és beszélj vele az aggályaidról, félelmeidről. Megnyugtató lehet, ha pontosan tudod majd, mi vár rád.

Ha viszont a fogorvosi fóbiával, vagy félelemmel küzdesz, akkor a kognitív viselkedésterápia, valamint az expozíciós terápia lehetnek azok, amelyeknek segítségével végleg búcsút inthetsz ennek a problémának. A lényeg, hogy soha ne söpörd a szőnyeg alá a gondot, nézz szembe ezzel a helyzettel, és idővel látod majd, nem volt mitől tartanod.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Katasztrófa a felhozatal” - Összeállt a Dancing with the Stars ötödik évadának csapata, rengeteg néző csalódott

„Katasztrófa a felhozatal” - Összeállt a Dancing with the Stars ötödik évadának csapata, rengeteg néző csalódott

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)