Ezek a zsíros ételek többet árthatnak, mint hinnéd
Ha egészségesen szeretnénk táplálkozni, akkor vannak bizonyos ételek, amelyekkel biztosan nem fogunk elsők között találkozni az ajánlott finomságok listáján. Tipikusan ilyen a klasszikus sajtburger, a bő olajban sült krumpli vagy a chips, amelyek a nem túl tápláló, ám annál inkább hizlaló zsíros ételek között mindig előkelő helyeken szerepelnek. De jó néhány kevésbé „gyanús” étel is van, amivel szintén megéri vigyáznunk.
Ezeket láttad már?
Természetesen alapvetően egy ételre sem kell - és nem is jó - kizárólag rosszként vagy jóként tekintenünk. Így van ez a zsíros ételek esetén is, amelyek közt vannak olyan opciók, amelyeket tényleg előnyösebb minél ritkábban fogyasztanunk, míg mások, például az olajos magvak, az avokádó vagy a lazac tápanyagokban gazdagok. De a két tábor közt is sok étel van, amelyekről elsőre talán nem is gondolnánk, hogy sokat árthatnak nekünk.
Fagylalt, jégkrém
Ahogy egyre többször van jó idő, különösen jól esik megenni néhány gombóc fagylaltot vagy egy jégkrémet. Azonban sok közülük teljes tejből és tejszínből készül, vagyis két magas zsírtartalmú összetevőből. Ráadásul ebben az esetben nagyrészt telített zsírsavakról van szó, amelyek nem túl kedvezőek az egészségünkre. Ráadásul sok esetben magas cukortartalom is társul hozzájuk, ami csak még tovább ront a helyzeten.
Így bár mértékkel 1-1 gombóc klasszikus fagyi vagy pálcikás fagyi is beleférhet, érdemesebb az alacsony zsírtartalmú, alacsony cukortartalmú fagylaltok és jégkrémek közül válogatnunk, vagy akár mi magunk is készíthetünk tápláló, friss házi fagylaltot, például úgy, hogy jól lehűtött natúr görög joghurtot és fagyasztott gyümölcsöket összeturmixolunk.
Kolbász
Ha grillezni, sütögetni szeretnénk, akkor az ilyenkor legnépszerűbb ételek közt általában a szalonna kapja meg az egészségtelen jelzőt. Az igazság viszont az, hogy mellette a legtöbb kolbásznak is magas a zsírtartalma, hiába van bennük például fehérje is. Arról nem is beszélve, hogy a benne lévő zsírok jelentős része általában telített zsírsav, amihez gyakran még magas nátriumtartalom és tartósítószerek is társulnak.
Így ha szívesen eszel kolbászt, elsősorban az olyan csirke- vagy pulykakolbászok között érdemes szétnézned, amelyek alacsonyabb zsírtartalmúak, és a nátriumtartalmuk sem túl magas, illetve megpróbálhatsz nagyobb teret adni például a grillezett csirkének is. Ha pedig mellé pékáruból teljes kiőrlésű opciók közül válogatsz, és még egy adag salátát is eszel hozzá, akkor máris egy sokkal táplálóbb étel lesz a végeredmény.
Majonézes saláta
A salátának van egy általános jó híre, ha az egészségtudatosságot tartjuk szem előtt, azonban mint minden ételnél, ebben az esetben is érdemes figyelembe vennünk, hogy pontosan mi kerül bele. Ha például egy nagy adag majonéz - ami a káposztasalátánál különösen gyakori -, akkor máris magas zsírtartalmú lesz. Ellenben ha maximum egy kevés majonézt rakunk bele - esetleg abból is csökkentett zsírtartalmút - és mellette natúr joghurtot használunk, máris az egészségünknek kedvezőbb lesz a végeredmény.
Áfonyás muffin
A hagyományos áfonyás muffin már csak az áfonya miatt is egészséges és tápláló süteménynek tűnhet, de ne tévesszen meg! A klasszikus verzió ugyanis általában tele van cukorral, és még zsírokban is bővelkedik. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne készíthetnénk alacsonyabb zsírtartalmú, igazán tápláló áfonyás vagy más gyümölccsel készülő muffint, ebben az esetben viszont érdemes kerülnünk a hozzáadott cukrot, a rengeteg vajat, és nem hagyományos búzalisztet, hanem például zabpehelylisztet használnunk.
Pizza
A pizza sokunk egyik kedvenc étele, de mint ahogyan sok más finomságnál, itt is számít, hogyan készül, pontosan mi kerül a tésztájába és a tetejére feltétként. Ha például hagyományos búzalisztes tésztában gondolkodunk, és jól megpakoljuk sajttal, sonkával, baconnel és szalámival is, akkor máris lesz egy nem túl tápláló zsíros és szénhidrátokban gazdag ételünk.
Ha viszont teljes kiőrlésű lisztből vagy egyéb hasonlóan tápláló alternatívából készítjük a tésztát, a tetejére pedig csökkentett zsírtartalmú sajtok közül válogatunk, és mondjuk csirkesonkát szórunk rá különféle zöldségek társaságában, akkor máris más a helyzet.
Összességében mondhatjuk azt is, hogy gyakorlatilag minden ételnél az számít, pontosan miből és hogyan készül. Ha pedig ezt szem előtt tartjuk, akkor a kedvezőtlen zsírokban gazdag ételeket, vagy éppen a finomított cukorral teli harapnivalókat és társaikat is könnyebb lesz kerülnünk, vagy legalábbis minimalizálnunk a jelenlétüket az étrendünkben.
Forrás: bhf.org.uk, eatthis.com