Egészséges napozás nem létezik: elkeserítő dologra figyelmeztetnek a szakemberek

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bármilyen csábító a napbarnított bőr és bármennyire szívesen fekszünk ki a napra a strandon, a szakemberek rossz hírrel szolgálhatnak nekünk: a napozás semmilyen körülmények között nem egészséges. Különösen nyáron nem árt, ha tisztában vagyunk a kockázatokkal, súlyos károkat okozhatunk bőrünknek, ha hosszú ideig a napon tartózkodunk.

Egészséges napozás nem létezik
Egészséges napozás nem létezik!
Fotó: Launchmetrics/Spotlight

10 perc? Fél óra? Esetleg egy egész óra? Sajnos a szakemberek szerint már egyetlen perc napozás is nagyon ártalmas lehet a bőrünknek. Persze nyáron nehéz ellenállni a napsugaraknak, különösen a vízparton, így ha mégis úgy döntünk, a veszélyek ellenére szeretnénk mindenképp kifeküdni napozni, feltétlenül kenjük be magunkat 50 faktoros naptejjel.

A napozás minden körülmények között káros

Egészséges napozás márpedig nem létezik - jelentették ki a szakemberek. Nagyon elkeserítő lehet ezt nyáron hallani, de fontos, hogy tisztában legyünk a veszélyekkel. A napon töltött idő károsíthatja a bőrünket, ráncosabbá tehet bennünket és akár rákot is okozhat. Ha mégis kimerészkednénk a napra, győződjünk meg róla, hogy a lehető legbiztonságosabb körülmények között tesszük. „Ha mindenképp barnulni szeretnénk, inkább a barnító krémeket, spray-ket ajánlom, mindenképp biztonságosabbak, mint napozni vagy szoláriumba járni" - figyelmeztetnek brit szakemberek.

A bőrgyógyászok szerint az emberek nagy része tisztában van a napozás veszélyeivel, de a többségük szinte tudomást sem vesz róla. Mindannyiunknak más a bőrtípusa, van, aki egy nap alatt eléri a kívánt barnaságot, mások nagyon lassan barnulnak vagy hajlamosak a leégésre. Fontos, hogy ismerjük a bőrtónusunkat és tapasztaljuk meg, hogyan hat ránk a nap, így könnyebb megítélni, miként napozzunk.

A bőr árnyalatáért egyébként az úgynevezett melanin a felelős, ami a szem és a haj színét is befolyásolja. Akik kevesebb ilyen pigmenttel rendelkeznek, azoknak világosabb a bőre, könnyebben leégnek és csak rövid ideig bírják a napozást. Azok pedig, akiknek több melanin van a bőrében, rövid időn belül barnulhatnak le.

Életveszélyes is lehet, mégsem vesszük komolyan: 10 módszer az orvos szerint, hogy elkerüld a napszúrást

Életveszélyes is lehet, mégsem vesszük komolyan: 10 módszer az orvos szerint, hogy elkerüld a napszúrást

A fényvédők használata viszont nem függ a bőrtípustól. Ha tehetjük, a legmagasabb faktorszámú naptejet használjuk, amely valamelyest védelmet nyújthat a káros UV-sugarak ellen, amelyek akár rákot is okozhatnak. „Legyen szó nőkről vagy férfiakról, mindenképp használjunk naptejet. Ez vonatkozik azokra is, akik könnyen barnulnak és azokra is, akik nehezen. Nem szabad elfelejteni, a napozás károsítja a bőrt, akár észrevétlenül is, nem kell hozzá leégnünk sem."

A hivatalos ajánlás szerint nyáron délelőtt 11 és délután 3 óra között mindig kerüljük a napot, hordjunk megfelelő ruházatot, napszemüveget és használjunk legalább 30 faktorszámú és 4 csillagos UVA-védelemmel rendelkező fényvédő krémet.

50-es faktorszámú krémmel is le lehet barnulni?

A fényvédő krémekkel is lehet barnulni, ezek egyfajta gátként működnek, csak bizonyos mennyiségű UV-sugarat engednek a bőrbe jutni. Persze tovább tarthat, míg elérjük az áhított árnyalatot, de fontos, hogy bőségesen használjuk, ha szeretnénk megóvni egészségünket.

Fontos tudni, hogy egyetlen fényvédő sem nyújt 100 százalékos védelmet. Az 50-es faktorszámú krémek is mindössze a sugarak 98 százalékát szűrik ki. A védtelen bőrön már 10 perc elteltével megmutatkozhatnak a napégés jelei, 50-es faktorszámú fényvédő mellett ehhez jóval több időnek kell eltelnie. A naptejek hatása idővel csökken, különösen, ha sokat izzadunk, fürdünk, esetleg törölközünk. Néhány óránként mindenképp menjünk be magunkat újra.

Árnyékban is barnulhatunk?

Sokan nem tudják, de napsütéskor akár árnyékban is barnulhatunk, hiszen a különböző tárgyak visszaverik a fényt a bőrünkre. Télen is ez történik, a hó borította táj szintén képes visszaverni a napsugarakat, ezért is érdemes akkor is napszemüveget viselni.

Bár az árnyék valamelyest védelmet nyújt a káros sugarak ellen, az sem mindegy, milyen árnyékban tartózkodunk és mennyi ideig. Bőrünk károsodhat akkor is, ha egy egész napot az árnyékban töltöttünk. Az UVB-sugarak, a napfény legkárosabb részei, közvetve is elérhetik a bőrt, ezért minden esetben gondoskodjunk a fényvédőről.

Forrás: thesun.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

glamour plusz ikon Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)