Hatékony fegyver a vastagbélrák ellen: elkészült a tökéletes étrend, amit érdemes követnünk
Friss kutatásokból kiderült, hogy a vastagbélrák a daganatos megbetegedések egyik leggyakoribb formája ma a fiatalok körében. Aránya gyakorlatilag megduplázódott a '90-es évek óta. A szakemberek folyamatosan dolgoznak azon, hogy kiderítsék, mi áll ennek az emelkedésnek a hátterében és a legújabb eredmények azt mutatják, főként a nem megfelelő - cukorban és feldolgozott élelmiszerekben gazdag, rostokban viszont szegény - étrend tehető felelőssé.
Ezeket láttad már?
Szakemberek bizonyították, egészséges életmódot folytatva mi magunk is sokat tehetünk a vastagbélrák kialakulása ellen. Érdekel, mi az, amit érdemes fogyasztani és mi az, amit inkább kerüljünk? Nemrég elkészült egy mintaétrend, amely kitűnő alapot adhat ahhoz, hogy megpróbáljunk egy kicsit tudatosabb életet élni.
A kulcs: étkezzünk egészségesen!
„Bár az életkorunkon és a genetikánkon nem változtathatunk, a vastagbélrák pont az a rákfajta, amely kialakulása ellen igenis sokat tehetünk mi magunk is. Kijelenthetjük, hogy az életmódbeli döntéseink, hogy mit eszünk vagy mennyit mozgunk, növelhetik vagy csökkenthetik a kialakulásának a kockázatát" - mondta el Shaelyn Gurzick klinikai dietetikus.
Iktassuk ki tehát étrendünkből a cukrot és a feldolgozott élelmiszereket, de mit fogyasszunk helyettük? A DailyMail több onkológussal és dietetikussal egyeztetve összeállított egy mintaétrendet, ami hatékony megoldást jelenthet a vastagbélrák ellen folytatott küzdelemben.
Sok folyadék, rostokban és fehérjékben gazdag reggeli
Dr. Walter Kim onkológus szerint a vastagbélrák elkerülése érdekében a napot érdemes két pohár vízzel indítani. A víz ugyanis segít feloldani a különféle tápanyagokat, így azok könnyebben fel tudnak szívódni, ezzel is szabályozva az emésztést. A szakember szerint fogyasszunk reggelire egy tál vegyes gyümölcsöt egy adag joghurttal. Ha ezt kevésnek találnánk, válasszunk teljes kiőrlésű kenyeret, valamint alacsony zsírtartalmú vajat, hogy ezzel is növeljük a napi rostbevitelt. A rostok ugyanis elengedhetetlenek az emésztéshez: megnövelik a széklet súlyát és méretét, lágyítják azt, így könnyebben át tud haladni az emésztőrendszeren. Így csökken az az idő is, amíg az esetleges rákkeltő anyagok érintkezhetnek a vastagbél nyálkahártyájával. A kenyéren sokan meglepődhetnek, mondván, az gyakorlatilag ultrafeldolgozott élelmiszernek minősül, a szakember szerint azonban nemcsak a feldolgozás számít, hanem az is, mit tartalmaz.
„Az alacsony zsírtartalmú natúr görög joghurt az egyik legjobb választás reggelire, mivel 15-20 gramm fehérjét tartalmaz adagonként és remekül párosítható egészséges zsírokkal, amelyek például a dióban vannak, illetve magas rosttartalmú gyümölcsökkel, málnával vagy áfonyával" - tette hozzá Shaelyn Gurzick.
Egy görög joghurtos reggeli azért is remek megoldás, mert magas a fehérjetartalma, hordozható, könnyű előre elkészíteni, így szükség esetén magunkkal vihetjük a munkahelyünkre is. Érdemes kipróbálni az alacsony zsírtartalmú túrót is gyümölcsökkel, így egy kalciumban gazdag reggelit kapunk, ami szintén nagyon hasznos a vastagbélrák ellen folytatott küzdelem szempontjából.
Meredy Birdi egy vegetáriánus omlettet ajánl grillezett zöldségekkel, gombával, avokádóval, amit egy kevés spenóttal is kiegészíthetünk, így nemcsak rostban lesz gazdag fogásunk, hanem C- és E-vitaminban, valamint antioxidánsokban is. Utóbbiak olyan molekulák, amelyek képesek megtámadni a szabad gyököket, amelyek egyébként az egész szervezetben fokozzák az oxidatív stresszt. Ez a folyamat pedig károsítja a sejteket és hosszú távon olyan komoly egészségi problémákat okozhat, mint például a rák.
Ebédre is kerüljük a feldolgozott élelmiszereket
Bár nálunk egyelőre kevésbé népszerű, Dr. Kim szerint az ideális ebéd egy tál miso leves. Jó tulajdonságait tekintve hasonlít a görög joghurtra, tartalmaz probiotikumokat, amelyek segítik az egészséges bélbaktériumok táplálását. Bár praktikus megoldásnak tűnhet egy felvágottas szendvics is, a szakemberek kifejezetten ellenzik ezt. A feldolgozott élelmiszerek olyan vegyületeket tartalmazhatnak, amelyek kárt tehetnek a bélben lévő sejtekben, ami könnyen rák kialakulásához vezethet.
„Lehetőség szerint csökkentsük a vörös és a feldolgozott húsok fogyasztását, mert rendkívül megterhelőek az emésztőrendszer számára. Puffadást és székrekedést is okozhatnak, amely megnövelheti a vastagbélrák kialakulásnak kockázatát. Ezek helyett válasszunk inkább sovány húsokat, halat, tenger gyümölcseit, sótlan dióféléket, magvakat, babot, lencsét, szóját" - nyilatkozta a szakember, majd hozzátette, remek választás lehet például a tonhalkonzerv, amely 20 gramm fehérjét tartalmaz, valamint gazdag a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakban. Ha mégis szendvicset ebédelnénk, tegyünk rá egy kevés pulyka- vagy csirkehúst, light majonézt és egy szelet sajtot.
Egészségesebb alternatívák vacsorára
Vacsorára, a nap zárásaként hamburger vagy steak helyett tökéletes fogás lehet egy szelet lazac, amely gátolja a rákos sejtek növekedését. Gazdag omega-3 zsírsavakban, valamint D-vitaminban, amely segít a csontok, fogak és izmok egészségének megőrzésében. Kutatások egyértelműen bizonyították, hogy a D-vitamin csökkenti a rákos megbetegedések, köztük a vastagbélrák kockázatát.
A lazacot párosítsuk folsavban gazdag spárgával, utána pedig igyunk egy kevés szilvalét, amely serkenti az emésztést. Keressünk mindig egészségesebb alternatívákat, a krumplipürét vagy tésztát például lecserélhetjük karfiolpürére. Ez rengeteg rostot és antioxidánst tartalmaz, miközben kalóriában és szénhidrátban szegény.
Forrás: dailymail.co.uk