7 jel a szakértő szerint, hogy nem iszol elég folyadékot, és veszélybe sodrod magad a hőségben
Iszol te eleget? - kapjuk meg gyakran a kérdést ismerőseinktől, barátainktól, ha épp fejfájás gyötör bennünket. Persze általában csak legyintünk rá, nem vesszük komolyan, hogy a dehidratáltság milyen komoly problémákat okozhat. Hatványozottan igaz ez a nyári időszakban, amikor a forró napokon a fokozott izzadás miatt még több folyadékra lenne szükségünk.
Ezeket láttad már?
Fejfájás, szédülés, száraz bőr, viszketés és koncentrációs problémák - csak néhány kellemetlen tünet, amit a túl kevés folyadékbevitel okozhat a nyári napokon. Apróság, mégis sokan megfeledkezünk róla, hogy eleget igyunk a rohanós mindennapokban. Ha számítógép előtt dolgozol, mindig legyen melletted egy pohár víz és időről időre ürítsd ki, esetleg állítsd be figyelmeztető értesítéseket a telefonodon, egy palack víz nélkül pedig semmiképp ne indulj útnak a kánikulában.
Mennyi az annyi?
Az emberi szervezet nagyjából 70 százaléka víz. A nap folyamán vizelettel, izzadással rengeteg folyadékot veszítünk, ezért muszáj azt pótolni. A Német Táplálkozástudományi Társaság legalább napi másfél liter víz elfogyasztását javasolja, de vannak olyan tanulmányok, amelyek még ennél is többet, napi 2-3 litert ajánlanak. Ennyit tényleg nem könnyű meginni, de szerencsére a folyadékpótlást kiegészíthetjük lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel is, nem árt tehát az étrendünkre is odafigyelni. Mi történik akkor, ha a szervezetünk nem jut elég folyadékhoz? Milyen tünetek árulkodnak a dehidratáltságról? Eláruljuk!
Szájszárazság, szomjúságérzet
A dehidratáltság legjellemzőbb tünete, ha szájszárazságot és szomjúságot érzünk. A szervezet így jelzi, több folyadékra van szüksége. A szájszárazságra azért is érdemes odafigyelni, mert csökkenti a szervezet védekezőképességét. Gyengül a szájnyálkahártya immunvédekezése, azáltal hajlamosabbak leszünk elkapni a különböző fertőzéseket. Ha úgy érezzük, már képtelenek vagyunk többet inni, legalább a szánkat öblítsük ki.
Sötét színű vizelet
Ha túl kevés folyadékot iszunk, értelemszerűen nem is jön ránk olyan gyakran a vizelési inger. Vessünk egy pillantást a vizeletünkre: ideális esetben halványsárga a színe, ám dehidratáltság esetén sokkal sötétebbé válik. Ilyenkor cselekedjünk gyorsan és húzzunk le egy nagy pohár vizet!
Fejfájás és szédülés
A dehidratáltság egyik újabb fontos tünete a fejfájás. A vér besűrűsödik, lassabban kering, kevesebb oxigént tud szállítani, ami fejfájást, sőt akár szédülést is okozhat. Ilyenkor se késlekedjünk, pótoljuk a folyadékot minél előbb!
Koncentrációs problémák
Ha nem iszunk eleget - hasonló okok miatt, mint amit fentebb említettünk -, fáradtabbak leszünk és koncentrációs problémáink is adódhatnak, ami igencsak megnehezítheti a munkánkat, a mindennapjainkat.
Száraz bőr
Viszket a bőröd és az ajkaid is szárazak? Akkor nyugodtan gyanakodhatsz a dehidratáltságra. Egy egyszerű módszerrel akár magad is megbizonyosodhatsz arról, elég folyadékot fogyasztasz-e. „Csak fogd két ujjad közé a bőrödet, például a kézfejeden, majd engedd el. Ha a bőr hirtelen visszahúzódik eredeti állapotába, akkor nincs gond, de ha csak lassan történik mindez, akkor mindenképp igyál többet!” - ajánlja Dr. Lela Ahlemann bőrgyógyász.
Sötét karikák a szem alatt
Ha nem vagyunk elég hidratáltak, ne csodálkozzunk azon, ha sötét karikák, táskák alakulnak ki a szemeink alatt. Folyadékhiány esetén a vér besűrűsödével az erek láthatóbbá válhatnak, a bőr pedig veszít rugalmasságából.
Székrekedés
Dehidratáltság esetén a bélrendszer kivonja a vizet a székletből, ezáltal székrekedést okoz. Csökken a széklet térfogata, a bél nem telik meg és nem lesz meg az inger, hogy továbbtolja azt.
Forrás: vogue.de