Az ADHD több, mint hiperaktivitás - ezt érdemes tudnod róla
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) a fókusz hiányán túl is tüneteket okozhat. Felismerése és diagnosztizálása kihívást jelent még a szakemberek számára is, főként felnőttkorban. Összegyűjtöttük a legfőbb jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy közvetlenül vagy közvetetten az érintettek közé tartozol.
Ezeket láttad már?
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, amelynek tünetei jelentősen befolyásolják az ember mindennapi életének számos aspektusát. Az American Psychiatric Association kutatása szerint az ADHD a gyermekek körülbelül 8,4%-át és a felnőttek 2,5%-át érinti. A diagnózist kizárólag szakember tudja felállítani, így az alábbi tünetek csak tájékoztató jellegűek, cikkünk célja pedig, hogy felhívjuk a figyelmet erre a sokakat érintő betegségre.
1. Szervezetlenség
Az élet néha mindenki számára kihívást jelent, de az ADHD-val élő emberek még nehezebben lendülnek túl a mindennapi nehézségeken. Problémájuk lehet azzal, hogy nyomon kövessék feladataikat, és azokat prioritás szerint rangsorolják.
2. Párkapcsolati gondok
Az ADHD-s felnőttek kapcsolataiban gyakran problémák adódhatnak, legyen szó munkahelyi, szerelmi, családi vagy baráti kapcsolatokról. Ennek oka az, hogy figyelmetlenek, unatkozni kezdenek, belevágnak mások szavába, és ezek miatt érzéketlennek, nemtörődömnek és felszínesnek tűnhetnek.
3. A fókusz hiánya
A fókusz hiánya az ADHD árulkodó tünete, de nem csak arra vonatkozik, hogy nehezükre esik odafigyelni. Megmutatkozhat többek között úgy is, hogy nehezen hallgatnak meg másokat egy beszélgetésben, képtelenek befejezni a feladataikat és elvesznek a részletekben.
4. Nyugtalanság és szorongás
A szorongás a felnőttkori ADHD nagyon gyakori tünete, mivel az elme hajlamos ismételten visszajátszani az aggasztó eseményeket, magyarán az ebben szenvedő személyek mindent túlgondolnak. Ez szorongást, nyugtalanságot és akár depressziót is okozhat. Nagy a mozgásterük és nehezükre esik egy helyben ülni, ugyanis így próbálják levezetni a feszültséget.
5. Érzelmi instabilitás
Mivel hamar elvesztik az érdeklődésüket, gyakran izgalmakat keresnek. Az érzelmeik hullámzanak, a hangulatuk változékony, ezért külső szemmel nagyon szeszélyesnek tűnhetnek.
6. Hiperfókusz
Az ADHD-s emberek annyira belemerülhetnek valamibe, hogy nem vesznek tudomást semmi másról, ami körülveszi őket, az összpontosítás hiánya miatt pedig könnyen elveszítik az időérzéküket.
7. Időgazdálkodási nehézségek
Halogatnak, mindent az utolsó pillanatra hagynak, szinte mindig késésben vannak, figyelmen kívül hagyják a számukra unalmas feladatokat és nem terveznek előre - számukra sokszor az “itt és a most” a legfontosabb.
8. Feledékenység
Emberi dolog időnként elfelejteni dolgokat, de az ADHD-s személyeknél a feledékenység gyakrabban fordul elő. Ez magában foglalhatja azt is, hogy rendszeresen elfelejtik, hová tettek valamit, vagy milyen fontos dátumokat kell észben tartaniuk. Ez hatással lehet a karrierjükre és az emberi kapcsolataikra, ugyanis könnyen összetéveszthető az intelligencia hiányával.
9. Impulzivitás
Egy személy vásárlási szokásai gyakran jelzik az ADHD-t. Egy 2015-ös tanulmány 29 éven keresztül követte nyomon tinédzserek pszichoszociális fejlődését. A kutatók arra jutottak, hogy az impulzív vásárlás - különösen olyan árucikkek esetében, amelyeket egy személy nem engedhet meg magának - az ADHD gyakori tünete.
10. Negatív énkép
Az ADHD-s felnőttek gyakran túl kritikusak önmagukkal szemben, ami negatív önkép kialakulásához vezethet. Ennek oka részben a koncentrációs nehézség, valamint más olyan tünetek, amelyek hatással lehetnek a tanulmányaikra, a munkára és az emberi kapcsolataikra. Ezeket a nehézségeket személyes kudarcoknak vagy alulteljesítésnek tekintik, ami miatt negatív szemmel önmagukat.
Így kezelhető
A diagnózis felállítása után pszichoterápiás és/vagy gyógyszeres kezelést szoktak javasolni a szakemberek. A kognitív viselkedésterápia (CBT) például sokat segíthet abban, hogy a zavarral küzdő emberek szervezettebbek, fókuszáltabbak, motiváltabbak és kitartóbbak lehessenek, miközben a stresszt is megtanulják kezelni.
Forrás: healthline.com, mayoclinic.org