Szentesi Éva: „Azt üzenem a magyar nőknek, hogy húzzák meg a határaikat”
2025-ben Szentesi Éva nyerte Az év írónője kategória díját a GLAMOUR Women of the Year gálán, amelynek fókusza ezúttal az olvasás népszerűsítése volt. Évával a díjátadót követő örömmámorban beszélgettünk arról, mit jelent számára az írott szó, melyek azok az alkotók, akik inspirálják a munkájában, de azt is megosztotta velünk, mit tart ma Magyarországon a legégetőbb ügynek, amellyel mindannyiunknak foglalkoznia kellene. Nemtől, kortól és társadalmi státusztól függetlenül.
Ezeket láttad már?
Szentesi Éva köszönőbeszédében az olvasás apropóján hangsúlyozta: égető szükség van az írott szóra ahhoz, hogy értsük, mi miért történik, hogy amit mondanak, azt miért mondják, hogy azok, akik mondják, kik is pontosan, hogy felismerjük, honnan ered a szerelem, a szeretet, a félelem, és hogy honnan ered az uszítás.
Azt hiszem, nem én vagyok az egyetlen, akit a bezsebelt díjon túl az érdekel leginkább, hogy vagy, Éva?
Köszönöm, jól vagyok! Még kezelés alatt állok, ősszel lesz egy újabb nagyműtétem, viszont tavaly november óta nincs tumoros sejt a testemben. Azon dolgozunk, hogy ez így is maradjon.
A köszönőbeszédedben kitértél arra, miért kellene, hogy mindannyiunk számára prioritás legyen az írott szó napjainkban. Kik azok a szerzők, akiknek a könyveiből, alkotásaiból erőt, inspirációt merítesz?
Örültem, amikor láttam, hogy az olvasás népszerűsítése lett a GLAMOUR Women of the Year idei témája. Hálás vagyok a GLAMOUR-nak ezért, óriási vállalás ez egy olyan magazintól, ami alapvetően a divattal foglalkozik, és rengeteg emberhez eljut, köztük főként fiatalokhoz. Ezért is üdvözítem azokat a társadalmilag fontos témákat itt, amelyeket újabban olvashatunk.
Sok szerzőt tudtam volna „magammal hozni” az eseményre, de olyasvalakire esett a választásom, akit szeretném, ha még többen olvasnának. Szaniszló Judit első könyve, a Beenged 2016-ban jelent meg, ezt hoztam magammal, idén április elején jön a harmadik kötete A másik ember címmel. Juditot zseniális írónak tartom, kincset érnek a mondatai. Sok-sok helyre elkísértek már ezek a gondolatok az életem során: velem vannak a legsötétebb pillanataimban is, és tudok belőlük töltekezni.
De magammal hozhattam volna azokat a könyveket is, amiket az inspiráló jelölttársaim írtak: Szabó T. Anna fantasztikus író és költő, imádom a szövegeit. Kemény Zsófi egy üde, friss hang a magyar írók között, de Szlavicsek Judit brutális krimijeit és Tisza Kata munkásságát sem lehet ebből a sorból kihagyni. Ezzel kapcsolatban azt szeretném kérni a GLAMOUR-olvasóktól, hogy olvassanak minél több kortárs magyar női szerzőt, mert zseniális könyveik vannak!
Candace Bushnell, a Szex és New York írója: „Mindig oda kell figyelnünk a nők jogaira!”
Éveken keresztül, következetesen álltál ki fontos ügyek mellett. Ez nemcsak óriási felelősséggel jár, hanem önfeláldozás is egyben: aki hallatja a hangját, az rendszerint kap hideget-meleget. Hol jársz most ezen az úton?
Most végre én vagyok a saját életemben az első számú szereplő. Szeretnék teljesen meggyógyulni, ha egyáltalán lehet az esetemben ilyesmiről beszélni. A legfontosabb, hogy nyugalomban és békében legyek, ma pedig kiállni bármi mellett ebben az országban olyan, mintha a lőtérre sétálnál ki. Ezt ebben az állapotban nehezen tudom vállalni, de nem mondom, hogy nem lesz ilyen.
Nagyjából egy évvel ezelőtt találkoztunk a Mai naphoz nincsenek emlékeim c. könyved bemutatóján. Akkor azt mondtad, szeretted volna végleg elengedni a rák témáját, amellyel – akkor – kilencedik éve foglalkoztál. Azóta kiújult a betegséged, újra meg kellett küzdened a kórral. Hogy állsz a rák témájához most, csaknem egy évvel a kötet megjelenése után?
Arra jöttem rá a tavalyi évben, hogy a rákot nem lehet letenni, erőteljesen hozzátartozik az életutamhoz. Meg kellett értenem, és el kellett fogadnom, hogy mindez egyfajta életfeladat
. Az írás sokat segít ebben, és – ahogy a beszédemben is fogalmaztam – életmentő számomra. Ha nem írhatnék, már nem élnék, szó szerint.
Egy nemrég közzétett blogbejegyzésedben a következő olvasható: „Elmondanám neked, milyen érzés kirekeszteni a bántást, nem kinyitni többé az ajtót, ablakot, nem beengedni a bűzös levegőt, ami után nyákos bevonat képződik a felületeken. Elmondanám, ha tudnám, hogy a gyűlölet olyan, mint a rák, az elején észrevétlen, nem tudsz róla, de egy ideje haldokolsz, és az is lehet, túl késő, mire felfogod, mit tett a testeddel...” Mit tesz a testtel és a lélekkel a gyűlölet?
A gyűlölet elpusztítja a testet, a szeretet pedig meggyógyítja. A saját bőrömön tapasztaltam meg, hogyan pusztít le a csontig a gyűlölet, de azt is, hogy a szeretet a legnagyobb gyógyító erő, és mindenki, aki mellettem volt a tavalyi évben – beleértve az olvasókat is – gyógyítanak. Kizárólag erre szeretnék fókuszálni.
Ha már az olvasókat említed: mára elképesztő rajongótábor áll a hátad mögött. (Csak az Instagramon 96 ezren követnek.) Hogy kezeled a feléd irányuló érzelmek széles skáláját?
Felemel, gyógyít, boldoggá tesz. Nemrég csináltam egy olvasói klubot, mert szerettem volna az olvasókkal történő kommunikációt egy olyan szűk térbe szorítani, amelyet még képes vagyok befogadni és kezelni. Egy biztonságos teret hoztam létre, ahol igazi párbeszédre van lehetőség köztem és az olvasók között, illetve az olvasók egymással is békében tudnak beszélgetni, igazi nevükkel, arcukkal, nem álprofilok mögé bújva. A közösségi oldalakon elszabadultak a kommentszekciók, és sokszor förtelmes a párbeszédek minősége. Ezt akartam kikerülni! Bár a közösségi profiljaimon a nagyközönség nem ilyen, a klubom mégis biztonságos teret ad!
Ha csak egy dolgot kívánhatnál ma, a magyar nőknek, mi lenne az?
Azt kívánom a nőknek, hogy húzzák meg a határaikat, hogy lássák meg a saját értékeiket, becsüljék magukat és ne féljenek. Szerintem ez a boldogság egyik kulcsa.
Valami álomszép Törőcsik Franciska a GLAMOUR Book címlapján: a szépséget ünneplő kiadványt már beszerezheted
Mit gondolsz, ma, Magyarországon mi az egyik legégetőbb ügyünk?
Az, hogy megőrizzük a szabadságunkat és a szabadságunkhoz fűződő, alapvető emberi jogainkat.
Dolgozol jelenleg valamin?
A gyógyulásról szóló kéziraton dolgozom, két könyvem jelent meg eddig ebben a témában, azok viszont már nem kerülnek piacra. A történetem teljes átdolgozás alatt áll, és idén szeptemberben érkezik a könyvesboltokba.
Fotóasszisztens: Aradi Nóra