Mérő Vera: A Victoria's Secret show nagy visszatérése nem volt sem bátor, sem izgalmas
A Victoria’s Secret show öt év hiátus után visszatért, és pont olyan volt, mint bármikor – kiegészülve féltucat plus size és két transznemű modellel, na meg rengeteg szintetikusra cserélt, környezettudatos marabutollal. Cher csodás volt, Kate Moss menő, a kollekció szép. Azonban, bár megújulásról volt szó, az a bizonyos glamour mintha elmaradt volna.
Ezeket láttad már?
2018-ban Ed Razek, az L Brands (a Victoria's Secret anyavállalata) akkori marketing igazgatója interjút adott a Vogue magazinnak, amelyben ellentmondásos kijelentéseket tett a márka imázsáról. Razek elárulta, hogy a Victoria's Secret a szépség rendkívül korlátozott és sztereotip színvonalát hirdeti, amely a vékony, fehér nőkre összpontosít. Bevallotta, hogy a fekete modelleket mindig hatalmas műgonddal választották ki, és hogy komoly belső konfliktusok alakultak ki a molett és transznemű nők bevonásával kapcsolatos kísérletek miatt.
Az interjú rendkívül negatívan hatott a márka reputációjára, és oda vezetett, hogy a Victoria’s Secret még ugyanabban az évben elvesztette fő támogatóit és piaci relevanciáját. Vissza is vonultak a sarokba elgondolkodni magukon, ma hajnalban pedig az is kiderült, mire jutottak.
A várva-várt bemutatót megelőzte 2023-ban a Victoria's Secret dokumentumfilm, amellyel a cég át kívánta alakítani az arculatát, kiemelve a befogadás és a sokszínűség iránti, vadonatúj elkötelezettségét. 2024-ben a Victoria's Secret divatbemutatót Brooklynban, New Yorkban megtartotta A Várva Várt Showt.
Az eseményt a Victoria's Secret úgy népszerűsítette, mint lehetőséget, hogy végre bemutassa erőfeszítéseit molett, transznemű és fogyatékkal élő nőkkel való együttműködésben. Hiszen hét fogyatékkal élő modell, köztük kerekesszékesek és látássérült modellek vettek részt a castingon, tükrözve a márka új, befogadó fókuszát. A kifutóig már sajnos nem jutottak el.
Ha fogyatékkal élő modellek nem is léptek kifutóra, a befogadás jegyében debütált a Victoria's Secret kifutóján a brazil modell, Valentina Sampaio, aki 2019-ben az első transznemű modell volt, aki képviselte a márkát, valamint a szintén transznemű Alex Consani is vonulhatott.
A helyi idő szerint tegnap este nyolckor startoló esemény már az első reakciók szerint is elmaradt a rendezvény fénykorától, amikor a “botrányos” (de legalábbis sokakat foglalkoztató) performanszok és ruhák uralták a divatvilágot a bemutató után hetekig – mielőtt a cég renoméját alaposan megtépázták a botrányok, beleértve a mérgező munkahelyi kultúrára vonatkozó vádakat.
Pedig nagy tétje volt a ‘24-es bemutatónak, mivel a Victoria's Secret eladásai durván visszaestek, amin az elmúlt években az inkluzivitás felé tett lépések – beleértve a plus size modellek alkalmazását – sem segítettek. Ahogy a tegnap este - vagyis ma hajnalban - felvonultatott világsztárok sem, mert hiába ikon Cher, ha maga sem érti, miért van ott.
„Ma este minden a nőkről szól!”
A Victoria’s Secret azt értette félre, hogy ma már nem elég odapakolni a token nőket (közülük is kifelejtve a bármilyen fogyatékkal élőket), kell a történet. Kell az üzenet, kell, hogy aki a csúcson akar maradni - vagy oda visszakerülni -, mondjon is valamit. Legyen üzeneted vagy eltűnsz a süllyesztőben, mint a showt megnyitó Gigi Hadid - milyen eredeti választás - a kifutó végén.
A show pontosan annyira felszínes volt, mint bármikor, tökéletes sminkek és hajak, rengeteg testfény és olaj, plusz Ashley Graham. Nem lenne ezzel akkora baj, ha annak akarnák eladni, ami, aztán megvennék a termékeket, ahányan erre - vagy csak a szép fehérneműkre - fogékonyak. Az viszont csúnya átverés, hogy “itt most aztán minden a nőkről, minden nőről szól!”, aztán azt látjuk, hogy a befogadás azt jelenti, hogy a sovány, makulátlan fiatal fehér nők elvétve megtűrnek maguk mellett néhány nem fehér, nem sovány, esetleg nem is olyan fiatal nőt. Meg ugye két transzneműt. Akik azért közben sovány, makulátlan fehér nők.
A progresszivitás nem biztonsági játék
2024-ben - ráadásul New Yorkban - nem egy nagy durranás, hogy a megszámlálhatatlan párductestű szupermodell között feltűnik úgy féltucat plus size nő - köztük az egyik legnagyobb ikon, Tyra Banks -, illetve két transznemű modell, akik a passing (ha nem tudod, hogy transz, nem veszed észre) tankönyvi definíciói lehetnének. Ez ma már inkább a beugró szint, pont abban az öt évben vált azzá, amíg a VS a sarokban gondolkodott magán.
A nagy visszatérés nem volt sem bátor, sem izgalmas, és ha lehet is elgondolkodtatónak nevezni, pont nem azért, ami egy unalmassá vált márkát visszaemelhetne a nemzetközi pezsgésbe. A befogadás és a nőiség ünnepét ígérték, csakhogy szemmel láthatóan továbbra is az a helyzet, hogy a mostani bemutató alapján úgy tűnhet, mintha fogalmuk sem lenne, mit jelentenek ezek 2024-ben.
A glamour az nem egy marék csillámpor
A glamour jelentése: látványos vagy izgalmas tulajdonság, amely vonzóvá tesz bizonyos embereket vagy dolgokat. A Victoria’s Secret idei bemutatójáról egy szó jut eszembe: óvatos.
Aki kíváncsi, hogy mit jelent, ha tényleg sokszínű egy divatbemutató, az tekintse meg a Victoria’s Secret Runway of Dreams minibemutatóját a tavalyi divathéten, New Yorkban. Igen, a slusszpoén, hogy a legbénább az egészben, hogy csak a kettőt kellett volna ötvözni az idei nagy visszatérő szupershow-n. Hogy ezt nem tették, nagyobb gyávaság és álszentség, mint bármi a fent említettek közül. Sajnálhatják, mert a Runway of Dreams (“az álmok kifutója”) maga volt a (nagybetűs) Glamour.