Tornóczky Anita: „Mindig tudtam, hogy egy nap anya leszek”
Tornóczky Anita öt éve szeretne családot alapítani párjával Miklóssal, végül egy külföldi klinikán sikerült megvalósítani az álmát, ahol a lombikprogram második beültetése sikeres volt. December elejére várja kisfiát.
Ezeket láttad már?
A hazai jogszabályok szerint 45 éves korig lehet elkezdeni a lombikprogramot kizárólag állami intézményben, ám Tornóczky Anita az itthoni protokoll lassúsága miatt majdnem kifutott az időből.
Túl a negyvenen várod az első gyermekedet, hogy érzed magad az ötödik hónapban?
A kornak semmi köze hozzá, hogy az ember várandósan hogyan érzi magát. A környezetemben voltak olyan húszévesek, akik végig jajveszékelték a terhességet, és olyan negyvenesek is, akik lazán végig csinálták. A kornak legfeljebb ahhoz lehet köze, hogy milyen plusz vizsgálatokat érdemes megcsináltatnia a kismamának.
Te minden vizsgálatot megcsináltattál a biztonság kedvéért?
Kortól függetlenül ajánlott a kötelezőkön kívül számos vizsgálatot elvégeztetni, a mesterséges megtermékenyítésnél ráadásul gyakoribbak a kromoszóma rendellenességek. Ezeket minden édesanyának ajánlják, azoknak is, akik természetes úton esnek teherbe.
A magzati szív ultrahang is fontos, mert a lombiknál gyakrabban előfordulhatnak szívfejlődési problémák. Kötelezni nem lehet a szülőket ezekre a plusz vizsgálatokra, de ajánlottak, ezért mi mindenképpen megcsináltattuk mindet.
Jobban aggódtok, mint azok szülők, akiknél könnyen, természetes úton jön a baba?
Ha az ember sokat vár a babára, még jobban szeretne rá vigyázni, függetlenül attól, hogy mesterséges vagy természetes úton fogant meg.
Megváltoztattad az életmódodat a terhességgel?
Próbáltam úgy alakítani a munkámat, hogy kevesebb legyen a fizikai megterhelés. Kiiratkoztam a korábbi életemből az elmúlt öt hónapban: azokkal a kutyákkal vállalom csak el a foglalkozást, akikről tudom, hogy hogyan működnek. Nem megyek viselkedés problémás kutyához, aki megharaphat, hiszen nem kaphatok se tetanuszt, se antibiotikumot, és húsz kilós kutyát sem emelgetek. A saját nyolc kutyámat mindenképpen el kell látnom.
Szülésig dolgozni szeretnél?
Szeretnék persze sokáig dolgozni, nem tűztem ki végleges időpontot. Ha titkárnő lennék valahol, azt egészen biztosan tudnám sokáig csinálni, de mivel nem az vagyok, meg kell majd húznom a határt.
A saját kutyáiddal kevesebbet foglalkozol?
A terhességem legelején a saját kutyáim sem voltak otthon egy hónapig, azért, hogy maximalizáljuk a nyugalmamat. Ők rutinszerűen illeszkednek az életembe, velük nincsen baj.
Többet pihensz?
Napközben egy órás csendes pihenőt tartok, különben felborulnék.
Mi a legrosszabb, amit a terhesség hozott?
Fáradt vagyok. Testileg és mentálisan rosszul viselem, hogy nem sportolok és nagyon vizesedek. A súlygyarapodásom nyolcvan százaléka víz, ami nagyon kellemetlen. A motorbalesetben sérül lábam, ahol rosszabb a keringés, feszít, néha úgy érzem felrobban. Esztétikailag sem dob fel a testi változás, de ez a legkevesebb. Nehéz ezt a túlsúlyt hordani, ám örömmel teszem.
Próbálsz valamit tenni a kellemetlenségek ellen?
Járok kismama masszázsra, ami kordában tartja a vizesedést, hogy ne öltsön kóros mértéket, ami veszélyeztethet engem és a babát.
Mennyit híztál, folyamatosan méred a súlyodat?
Egy hónapja nem álltam mérlegre, és nem is vagyok hajlandó méregetni magamat. Úgysem tudok ellene semmit sem tenni, annak örülök, hogy végre babám lesz, bármivel is jár. ez.
Változtattál az étrendeden?
Nem változtattam semmit. Vannak dolgok, amiket jobban kívánok, és amiket kevésbé, de ez nem tudatos. Több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok, nagyon sok sajtot, az az egyetlen állati fehérje, amit beviszek a szervezetembe. A húst, halat nem bírom megenni, csak olyan formában, ha nem érzem a szagukat.
Magán vagy állami kórházban szeretnél szülni?
Sajnos az állami kórházban nem szülhet senki a saját választott nőgyógyászánál, úgyhogy kizárva ez a lehetőség. Ragaszkodom a saját orvosomhoz.
Hány éve próbálkozol a teherbe eséssel?
A gyerekkel lassan öt éve, a lombik már a második beültetésre sikerült. A környezetemben mindenkinek a sokadik alkalommal jött csak össze, szerencsésnek tartom magam.
Sosem fordult meg a fejedben, hogy nem lehetsz édesanya?
Nem, mindig tudtam, hogy egy nap anya leszek. Az, hogy lombik vagy sem, teljesen lényegtelen. A problémám annyi volt, hogy nem jött a baba és nem találták az okát, hogy miért nem akart megfoganni. Bármilyen megoldásra nyitott voltam, csak édesanya lehessek.
Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem sok segítséget kapnak a nők ezen a téren, sem lelkileg, sem abban, hogyan folytassák a küzdelmet a teherbe esésért. Naponta kapok levelet elkeseredett nőktől, akik látva, hogy nekem sikerült, tőlem kérnek tanácsot, hogy hogyan folytassák a gyermek iránti küzdelmet. Látom a rendszer problémáit, azt, hogy alapvető vizsgálatokat nem csinálnak meg a négy-öt sikertelen beültetés után, amit nekem az első sikertelenség után elvégeztek.
Az első klinikán sikerült a lombik?
Nem. Magyarországon az állami intézményben félévig csak beszélgettek velem, nekem erre nem volt időm. Mentünk tovább, egy kassai klinikára esett a választás, ahol nagyon kedvesek voltak már az első megkeresésénél. Egyértelműen elmagyarázták, mik a lehetőségek, hogyan tudunk tovább lépni.
Az is szerencsés, hogy egy budapesti klinikával állnak szerződésben, így sok vizsgálatot meg tudtunk csináltatni a fővárosban. A két klinikai közötti együttműködés nagyon leegyszerűsítette a dolgokat, nem kellett utazgatni feleslegesen. Kassán a magyar koordinátor rendkívül felkészült szakmailag is, lehetett tőle bármikor kérdezni, pár órán belül mindig válaszolt, még hétvégén is.
Szeptemberben kezdtük el és januárban volt az első beültetés, márciusban a sikeres második. A kettő között rengeteg vizsgálatot megcsináltak, keresték az okát, hogy miért volt az első sikertelen. Nagyon odafigyeltek rám, készségesek voltak végig.
Hogy tervezed az életedet, ha megszületik a kisfiú?
Úgy osztom majd be az életemet, ahogy szeretném, a gyerek ritmusától fog függeni, miként folytatom. A párom is szeretne majd aktívan részt venni a kisfiunk életében.
A babaszoba elkészült már?
Ki kellett alakítanunk egy plusz szobát a számára, október végére leszünk készen a munkálatokkal. November végén, december elején érkezhet a baba.
Nevet választottatok már a kisfiúnak?
Van több, ami tetszik, együtt gondolkozunk a neveken.
A kutyáid érzik, hogy megváltoztál?
Az állapotváltozást érzik, a biokémiai változásokat, azt persze nem, hogy bővül a falka. Mivel fizikailag gyengébb vagyok és kevésbé terhelhető, ezért protektivebbek velem szemben, ami a nagyobb kutyáknál odafigyelést igényel, mert sokkal előbb reagálnak egy általuk fenyegetőnek vélt dologra, mint korábban. Azt gondolják, hogy kevésbé vagyok alkalmas arra, hogy megvédjem magamat.
Esküvőt terveztek a pároddal?
Már két éve jegyben járunk, de a baba volt a prioritás. Szeretnénk bulizni az esküvőnkön, és ehhez szeretnék jó formába kerülni. Ha a jelenlegi konyhás néni fazonomat jövő őszre sikerül átalakítanom, akkor elkezdünk majd tervezgetni.