Íme a teljes igazság a sportszerűtlennek tartott magyar teniszező lépéséről, akiből közellenséget kreált a világsajtó
Tóth Amarissa Kiara magyar teniszező július 18-án a kínai Csang Suaj ellen állt ki, a mérkőzést pedig jóindulattal sem nevezhetjük békésnek és konfliktusmentesnek. Kiderítettük, mi volt valójában az, ami ekkora felhajtást okozott.
Ezeket láttad már?
Felrobbantotta az internetet Tóth Amarissa Kiara magyar és Csang Suaj kínai teniszező esete. Ahogy egyre több részlet derül ki a Budapest Grand Prix első fordulójának mérkőzéséről, a botrány tovább gyűrűzik. Volt ott állítólagos szabálytalanság, sírás, pánikroham, győzelmi ünneplés; a kérdés már csak az, hogy mi is történt valójában.
Határeset volt
Július 18-án került sor Csang Suaj és Tóth Amarissa Kiara mérkőzésére a Budapest Grand Prix első fordulójában. A meccset azért kellett félbeszakítani, mert a kínai versenyző jelezte, hogy szabálytalanság történt. A vonalbíró szerint ugyanis Suaj ütésekor a labda a vonalon kívül landolt, de ezzel a kínai játékos nem értett egyet, ezért a meccs ellenőrét kérte, de ő végül nem érkezett meg.
A közvetítés során is úgy tűnt, mintha a labda érte volna a vonalat, ugyanakkor a bíró másképpen ítélte meg a helyzetet - amiről konkrétumot tényleg csak az láthatott, aki közelről figyelte a játékot. A botrány akkor robban ki, amikor bizonyos videórészletek alapján arra lehetett következtetni, hogy Tóth Amarissa Kiara már azelőtt eltaposta a kérdéses labdanyomot, mielőtt kiderülhetett volna az igazság.
Sokan ellene fordultak
Ezek után a kínai versenyző feladta a küzdelmet, levonult a pályáról és könnyekben tört ki, miközben a magyar játékos felhőtlenül ünnepelte győzelmét. Ezek a részletek járták körbe a sajtót, amelynek következtében Tóth Amarissa Kiara bár megnyerte a mérkőzést, megítélése negatív irányba mozdult, népszerűsége pedig mélyrepülésbe kezdett. Mindeközben a kínai versenyzővel rengetegen szimpatizáltak, mi több igazat is adtak neki. Nemcsak a rajongók álltak mellé, hanem olyan sportkiválóságok is, mint Caroline Garcia, a világ jelenlegi 5. legjobbja és 9. Maria Sakkari, aki szerint „Suaj a legkedvesebb játékos a versenyen.” Az ausztrál Ajla Tomljanovic egy Twitter posztban szintén kifejtette véleményét: „Ez egy abszolút undorító viselkedés"- írta.
A Telex megírta, hogy Tóth a Kossuth Rádiónak adott interjúban azt nyilatkozta, hogy ellenfele „magát készítette ki”: „Úgy gondolom, hogy ő magát készítette ki. Nem értettem, hogy miért csinált ebből ekkora balhét, hogy a bíró döntését felül akarta bírálni. Nem értem, hogy miért nem fogadta el, de hát magának kereste a bajt.”
Csang pedig Instagram oldalán így reagált a történtekre: „Minden erőfeszítés és gyakorlás hiábavaló, mert amikor a vonalhoz közel akarsz ütni, még el is találod a vonalat, azt fogják mondani, hogy kint volt. Szeretlek titeket, srácok és lányok, akik támogatnak és kiállnak mellettem.”
Kiragadott részletek, eltussolt igazság
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a média által felfújt eset, illetve Csang Suaj szimpatizánsai nem a teljes történetet közvetítették a videókban, hanem bizonyos részleteket kiragadva csak azokat a pillanatokat hozták napvilágra, amelyek a kínai játékos megítélése szempontjából kedvezőek voltak.
A teljes felvételen ugyanis az látható, hogy Tóth nem azonnal törli le az említett nyomot, hanem Csang panasza és a törlés között még lement egy labdamenet, ami sok videón nem is látható. A magyar játékos csak azért taposta el a nyomot, hogy az ne zavarjon be majd a későbbi játék folyamán.
Csang reklamációját bekiabálás követte: a kínai csapat ellenszenvét fejezte ki a magyar versenyzővel szemben, aki miután nyert, boldogan ünnepelte győzelmét. Mindkét részről etikátlan volt a megnyilvánulás: a teniszben illetlenségnek számít a bekiabálás, ugyanakkor az is sportszerűtlen, ha a győztes játékos nem fogja vissza magát és tárt karokkal ünnepel. Egy biztos: az esetnek nagyobb volt a füstje, mint a lángja, és teljesen szubjektív módon ítélkeztek az emberek, miközben fogalmuk sem volt a teljes igazságról. Mi ebből a tanulság? Mielőtt megkövezünk valakit, érdemes nem a kontextusból kiragadott részletek alapján alkotni véleményt, hanem a teljes képet megvizsgálni.