Nyilvánosan gyarmatosítónak nevezte Erzsébet királynőt egy ausztrál őslakos szenátor
Lidia Thorpe aborigin ausztrál szenátor felemelt ököllel esküdött fel Erzsébet királynőnek, akit egyben komoly kritikával is illetett.
Ezeket láttad már?
Lidia Thorpe az első aborigin őslakos szenátor Victoriából, akinek DjabWurrung, Gunnai and Gunditjmara származású felmenői vannak. Hétfőn tette le hivatali esküjét az ausztrál parlament épületében, amelyhez felemelt ököllel sétált ki a pódiumra, majd miközben a hagyományos szöveget szavalta, nemes egyszerűséggel gyarmatosítónak nevezte Erzsébet királynőt, aki gyakorlatilag még mindig Ausztrália államfője: „Én, Lidia Thorpe szuverén, ünnepélyesen és őszintén megerősítem és kijelentem, hogy hű leszek és igaz hűséggel viseltetem gyarmatosító őfelsége, II. Erzsébet iránt.” – mondta a szenátor, akit Sue Lines, a szenátus elnöke szakított félbe.
A esemény kisebb felháborodást váltott ki a jelenlévőkből, egy másik szenátor azt mondta Thorpe-nak: „Ön nem szenátor, ha nem csinálja megfelelően [az eskü letételét].” Miután Lines felhívta a figyelmét, hogy köteles szó szerint elismételni, amit a papíron lát, Thorpe másodjára felolvasta az eredeti esküt, jobb öklét továbbra is az égnek emelve.
Mi a helyzet a szuverenitással?
Thorpe később azt írta Twitter oldalára, hogy „a szuverenitás sosem lett átengedve”. Thorpe pártja, az Ausztrál Zöldek szerint „a gyarmatosítás folyamatos öröksége még nem ismerte el teljesen az első nemzetek népeinek szuverenitását Ausztrália egész kontinensén. Ez egy olyan tévedés, amelyet jóvá kell tenni” – olvasható a honlapjukon, ahol továbbá azt is kiemelik, hogy a nemzedékek óta tartó rasszista és elnyomó rendelkezések hátráltatják és elszegényítik az első nemzetek lakosságának tagjait:
Ezen változtatni kell, hogy az első nemzetek gyermekeinek generációi jobb dolgokról álmodhassanak.
Annak ellenére, hogy az ausztrál őslakosság a világ egyik legrégebbi civilizációja, a brit kormány „terra nullius”-nak, azaz a senki földjének nyilvánította, hogy így igazolja a brit hódítást. Ausztrália több mint 100 évig volt brit gyarmat, majd 1901-ben vált önálló nemzetté a Nemzetközösségen belül, amely egy 56 államból álló politikai szövetség II. Erzsébet vezetésével.
Az elmúlt időszakban a Nemzetközösség számos tagja jelezte függetlenedési szándékát, ez volt a központi témája Vilmos herceg és Katalin hercegné karibi útjának is, amelynek során Belize-ben, Jamaikában és a Bahamákon is gyarmatellenes tiltakozások fogadták őket.
Forrás: people.com