Lakatos Márk: „Madonna rohadt jól néz ki a Celebration turnéján, rendesen összerakták”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Úgy alakult, hogy a nemrégiben a kedvenc gyerekkori hőseimmel töltöttem az időt Lisszabonban. Két olyan figurával, akik barátsága, de legalábbis megkerülhetetlen munkakapcsolata, ami visszavonhatatlan hatással volt a popkultúrára, harminc éve tart töretlenül.

Madonna Celebration turnéja nagy siker
Madonna Celebration turnéja nagy siker
Fotó: Getty Images

A két megosztó provokátor, Madonna és Jean-Paul Gaultier az életüket tették fel arra, hogy a művészet segítségével lökdössék ki az embereket jól megszokott komfortzónájukból, vállalva az agresszív ellenreakciókat, heves támadásokat. Lakatos Márk véleménycikke.

Dőlnek már végre a régi rendszerek?

Hőseim azokat a megkövesedett patriarchális társadalmi struktúrákat bombázzák humorral, pofátlansággal és megkerülhetetlen profizmussal immár több mint negyven éve, melyek a nők, melegek és általában minden kisebbség elnyomására épülnek évezredek óta állam és egyház mérgező összefonódásval. Nem véletlen, hogy a legvadabb dührohamokkal kevert lejárató kampányokat indították ellenük azok, akiknek érdeke ezeket a súlyos hatalmi láncokat máig az emberek nyakán tartani, és a jövőt is ebben a jól kiépített rendszerben képzelik el.

Madonna Celebration Tour koncertjét néztem meg a portugál fővárosban és Jean Paul Gaultier Fashion Freak show-ját, amit a párizsi Follies Bergéres számára kreált még röviddel a covid előtt, és azóta világkörüli turnéra indult ő is a produkciójával.

Lakatos Márk karcos véleménye a rongyrázásról és a popsztárok tervezte divatról

Talán nem meglepő, hogy számos hasonló motívum szerepel a két show-ban. Szabadság és félelemtől mentesség a közbeszédben, a női autonómia kérlelhetetlen hirdetése, harc az AIDS ellen és emlékezés a betegségben elvesztett barátokra, a transz és meleg kultúra bemutatása, mint életünk természetes része.

Ráadásul az ikonikus kúp melltartó szexi csúcsain a színpadokon is összeér a két életút. Gaultier pontozta egyik este Madonnával a Vogue jelenetet a koncerten, és persze, hogy a divattervező revüjében is megjelenik Miss Ciccone alteregója. Pedig az elhíresült fehérneműt nem Madonnára tervezte a francia divat fenegyereke, ahogy azt a konferansziéja ellentmondást nem tűrő hangon a tisztelt publikum agyába vési a bevezetőben.

Igazi ikonikus darab lett Madonna 1990-es Blond Ambition Tour-on viselt csillogó szaténfűzője, amelynek melltartója kúpformájú. Jean Paul Gaultier, a divattervezés fenegyereke készítette, aki gyakran tervezte a popsztár fellépőruháit.

De vajon kin arathatott volna nagyobb világsikert az azóta kultikussá vált, veszélyesen hegyes ruhadarab, mint a női szerepeket, lehetőségeket, tabukat és szexualitást folyamatosan triggerelő popkirálynőn, akinek énektudásán, közösségi média jelenlétén, szétplasztikázott külsején és botrányain lehet ugyan méltatlankodni, de nem lehet elvitatni azt az atombomba-szerű hatást, amivel negyven éve száll bele a fent említett témákba, és befolyásolja a kultúránkat.

Persze van, akinek pont az atombomba tölcsére volt mindig is taszító Madonna-jelenségben, de az évezredek óta megkövesedett problémák megváltoztatásához óriási energiákat kell felszabadítani. Hogy ne túlozzak, mert egy tinglitangi popsztár közönségességbe forduló magamutogatásáról van szó? Ugyanmár!

400 millió eladott lemez és az a tény, hogy a Szűzanya helyett ő a keresettebb Madonna címszó alatt a Google-ben bizonyítja azt, hogy fanyalgás ide vagy oda, az elmúlt negyven év nőképét kitörölhetetlenül meghatározta a szőrös hónaljjal induló és nemrég a túltolt szépészeti beavatkozásoktól macskanővé váló Királynő.

Madonna legalább nem sunyi botoxtagadóként hekkeli meg az időt - De ettől még antifeminista lenne?

Madonna legalább nem sunyi botoxtagadóként hekkeli meg az időt - De ettől még antifeminista lenne?

Amúgy most rohadt jól néz ki! Rendesen összerakták. Ezt a horrorárú helyemről majdnem testközelből láthattam végre. És nyomja derekasan, leprörgeti előttünk a hullámvölgyekkel tarkított karrier fontos állomásait és üzeneteit.

Hasonlóan a másik estén Gaultier, aki 1975-ben sokkolta először a világot zavarbaejtően magával ragadó világával. Bemutatói már akkor az inkluzivitásról szóltak, amikor még nem ismertük ezt a kifejezést. Sőt, mondhatjuk, hogy ő volt az egyik első olyan arc, aki a magas divat kifutójára tette azokat az embereket, akik addig csak az underground szubkultúrák marginális tereiben léteztek.

Patrick Dempsey tényleg nagyon szexi, de ér tárgyiasítani a férfiakat?

Patrick Dempsey tényleg nagyon szexi, de ér tárgyiasítani a férfiakat?

Hadat üzent a mainstream szépségdiktatúrának, ami szintén a patriarchátus sztereotip nemi szerpeit reprodukálja újra folyamatosan. Polgárjogot adott az átlagtól eltérő testeknek, arcoknak és bináris skatulyákba nem szorítható karaktereknek. Madonnával a női gender, azaz kötelező társadalmi szerep lebontása kapcsán találkoztak, és kötöttek életre szóló szövetséget.

A női melleket páncélszerű hegyes formába záró harcias fehérnemű, ami a szaténfűző erotikus túlfűtöttségét és az autonómiáját kérlelhetetlenül hirdető modern nő önvédelmi attitüdjét is tükrözi, globális szimbólummá vált a Vogue videóklipben 1990-ben, majd a Blonde Ambition turné Gaultier által tervezett kosztümjei között.

Óriási hullámvasúton repültünk mindkét este. Voltak nagyon megindító pillanatok és kevésbé sikerült jelenetek. Mindenképpen idesorolnám a koncert fináléját, ahol az összes híres Madonna look fent volt a színpadon a táncosokra adva, de olyan vásári hatást eredményezve, hogy csak kapkodtam a fejemet. Bitch, I’m Madonna, énekelte bugyiban és apáca fityulában a díva, és csak arra tudtam gondolni, hogy ezzel az olcsó karneváli forgataggal akarta bebizonyítani a kedves próbálkozóknak, hogy a Madonna style csak neki áll jól...vagy már neki sem.

Madonna jelenléte azt bizonyítja, a kor nem kell, hogy hatással legyen a teljesítményünkre és a megítélésünkre
Fotó: Getty Images
Madonna 2023-as Celebration turnéján
Fotó: Getty Images

A Gaultier revü alatt végig az volt a benyomásom, hogy nem lehet táncosokra couture jelmezeket adni, mert azok nem arra készültek. Az ikonikus Gaultier lookok színpadi reprodukciója hasonlóan olcsóra sikeredett, pedig ha valami a tervező DNS-ébe volt kódolva, az pont az volt, hogy a kocsmák, melegbárok, mocskos alterklubok világát is az haute couture magasságába tudta emelni. Ez ebben az esetben elmaradt.

Viszont ami libabőrt okozott mindkét estén, az a kérlelhetetlenül tudatos két életút bemutatása volt, ami félelem nélkül mutatta fel az embereknek évtizedeken keresztül, hogy nincs megváltoztathatatlan a világban, bármennyire is megpróbálják velünk elhitetni. Két idősödő művészt láttam, tele tűzzel és energiával, akik a saját útjukat járják majdnem fél évszázada, szembe menve a konvenciókkal, tabukat döntögetve. Pedig csak egy popénekesnő és egy divattervező műsorát néztem. Igazán megható volt!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Száraz november: tényleg egy mozgalom kell ahhoz, hogy felfedezzük az alkoholmentes szekciót az itallapon?

glamour plusz ikon Száraz november: tényleg egy mozgalom kell ahhoz, hogy felfedezzük az alkoholmentes szekciót az itallapon?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)