5 meglepő szabály, amit a királyi család tagjainak be kell tartania
Sokan csak álmodoznak róla, hogy mi lenne, ha egyszer a királyi család tagjai lennének, mások beleszületnek, és vannak olyanok is, mint Katalin hercegné vagy Kamilla királyné, akik a házasságkötésük által váltak családtaggá. Bárhogy is legyen, ha valaki egyszer a királyi család részese lesz, többé aligha fognak átlagosan telni a mindennapjai. Már csak azért sem, mert ragaszkodniuk kell a számukra előírt etiketthez, ami bizonyos esetekben egészen meglepő szabályok betartásával jár.
Ezeket láttad már?
Bárki, aki a királyi család tagja lesz, bizonyos helyzetekben már nem viselkedhet úgy, mint egy átlagos, hétköznapi ember. Igaz, hogy előnyökkel és kiváltságokkal is jár családtagnak lenni, de aki nem beleszületik a királyi családba, annak bizony egyáltalán nem olyan egyszerű megszokni, mikor pontosan hogyan kell cselekednie az előírások szerint. Persze nem szigorúan kőbe vésett szabályokról, hanem inkább irányelvekről van szó, mégis ritka, amikor egy-egy családtag úgy dönt, hogy eltér tőlük.
Nem fogadhatnak el bármilyen ajándékot
A királyi család tagjai több száz ajándékot kapnak a jóakaróiktól a nyilvános elfoglaltságaik és a tengerentúli körútjaik során, de szigorú szabályokhoz kötött, hogy mit fogadhatnak el, és mit nem. A 2003 óta érvényben lévő ajándékozási politika szerint „nem fogadható el olyan ajándék, beleértve a vendéglátást vagy a szolgáltatásokat, amelyek a királyi család tagját az adományozóval szemben bármilyen kötelezettség alá vonnák vagy ennek látszatát kelthetik.”
Így az Egyesült Királyságban működő vállalkozások által felajánlott ajándékokat általában visszautasítják, kivéve, ha egy királyi házasságkötés vagy más különleges, személyes esemény emléktárgyaként ajánlanak fel bizonyos dolgokat (ezeknek a listáját pedig minden évben közzéteszik). Ami pedig a nyilvánosságot illeti, magánszemélyektől kisebb ajándékokat, például virágot, élelmiszert vagy nem vitatott könyveket elfogadhatnak, de csak akkor, ha az értékük nem több 150 fontnál.
Nem szelfizhetnek a nyilvános eseményeken
Valószínűleg te is egy kezeden meg tudod számolni, hányszor láttad úgy a királyi család egy tagját, hogy éppen egy rajongójával szelfizett. Vilmos herceg egyszer egy iskolás lánnyal tett kivételt, amikor 2014-ben, karácsony napján készített vele egy közös fotót Sandringhamben. A királyi család tagjai azonban legtöbbször udvariasan elutasítják a közös fotókat. Harry herceg pedig például egyenesen kijelentette, hogy ki nem állhatja a szelfiket, sőt egy fiatal rajongója figyelmét arra is felhívta, hogy szelfizés szerinte egy rossz szokás, és csináljon inkább egy hagyományos fényképet.
Kötelező egy fekete ruhát magukkal vinniük a királyi körutakra
A királyi protokoll előírja, hogy a királyi család tagjainak legalább egy fekete ruhát magukkal kell vinniük, amikor királyi körútra indulnak, arra a szerencsétlen esetre, ha valaki elhunyna az utazás ideje alatt. Általános szabály ugyanis, hogy a tisztelet jeleként a királyi család minden tagjának feketét kell viselnie gyászoláskor. Ez azonban nem mindig volt így. Amikor Erzsébet királynő édesapja, VI. György 1952-ben elhunyt, egy kenyai szafarin volt Fülöp herceggel, és gyászruha hiányában addig nem fotózhatták le, amíg megfelelő ruhát nem hoztak neki.
Nem adhatnak autogramot
Alkalmanként láthatjuk, ahogyan a királyi család tagjai aláírják a nevüket egy vendégkönyvbe vagy különleges megjegyzésekre, például koszorúkhoz csatolt üzenetekre. Azt viszont valószínűleg sosem fogjuk látni, hogy a rajongóiknak dedikálnak egy séta közben, az autogram osztogatása ugyanis tilos. Ez egy régóta fennálló szabály, ami a királyi család minden tagjára vonatkozik, mert fennáll annak a veszélye, hogy később meghamisítják az aláírásukat.
Az örökösök csak engedéllyel repülhetnek együtt
Bár nincs érvényben erre vonatkozó hivatalos szabály, az örökösöknek technikailag nem szabad egyszerre repülniük a trónutódlás védelme miatt, csak ha engedélyt kapnak rá az uralkodótól, III. Károly királytól. Így történhetett meg az, hogy Vilmos herceg és György herceg együtt repültek a királyi körútjukon Kanadába, Ausztráliába, Új-Zélandra, Lengyelországba és Németországba. Hasonlóképpen, amikor Vilmos herceg kisfiú volt, Erzsébet királynő is engedélyezte, hogy elkísérje édesapját a világ körüli turnékra.
Forrás: hellomagazine.com