Elmagyarázzuk, mit is takar pontosan Katalin hercegné kezelése
Az egész világot sokkolta a hír, hogy Katalin hercegné szervezetében rákos sejteket találtak. A videójában azt mondta, hogy megelőző kemoterápiás kezelés alatt áll, és hogy ő és családja is bízik a mielőbbi gyógyulásban, illetve abban, hogy minél hamarabb visszatérhet a munkához. Korábban kiderült, hogy Károly király is kemoterápiás kezelés alatt áll.
Ezeket láttad már?
A kemoterápia egy olyan kifejezés, amelyet a rákkal diagnosztizált személy kezelésének leírására használnak, amelynek célja a rákos sejtek elpusztítása – Katalin hercegné kifejezetten a megelőző kemoterápia kifejezést használta, ezért nézzük meg, hogy ez pontosan mit is takar.
Nagy a titkolózás
Azt az elején szögezzük le, hogy egy betegség ilyen részletes kivesézése sosem lehet közügy. Katalin hercegné, és Károly király nem oszt meg minden részletet a betegségükkel kapcsolatban, és ez így is van rendjén. Annak ellenére, hogy közszereplők, még nem kötelesek minden részletet megosztani a világgal. A vad teóriák arra vonatkozóan, hogy mi is történhetett a hercegnével, pontosan alátámasztják azt, miért is olyan óvatosak, amikor arról van szó, hogy az egészségügyi állapotukkal kapcsolatban mennyit tárnak a világ elé.
Szemléljük távolabbról a dolgot
Azt is fontos elmondani, hogy a közvéleménynek nincsenek pontos információi, így akik a témában megszólalnak, csak általánosságban tudnak nyilatkozni, azaz sem Katalin hercegné, sem Károly király pontos kezeléséről nincsenek információk. A videójában a hercegné megelőző kemoterápiáról beszélt. Ez más néven adjuváns kemoterápia, célja a rák visszatérésének megakadályozása azután, hogy az elsődleges daganatot eltávolították. Akkor is ilyen kezelést szoktak tanácsolni az onkológusok, ha szeretnék megelőzni, hogy a rák nehezen észrevehető áttéteket képezzen.
„A műtét sikeres volt. A műtét utáni vizsgálatok azonban rákot mutattak ki. Orvosi csapatom ezért azt tanácsolta, hogy vegyek részt egy megelőző kemoterápiás kúrán, és most a kezelés korai szakaszában vagyok.” - mondta a hercegné a videójában, ami egybevág az orvosi gyakorlattal.
Mi a helyzet az angol egészségügyi protokollal?
Hogy megértsük, mi is történhet, ahhoz azt is ismernünk kell, hogy mikor alkalmaz ilyen kezelést az angol egészségügyi protokoll. Léteznek „kemoprevenciónak” nevezett jelenlegi kezelések, amelyek csökkentik a rákos megbetegedések kockázatát, illetve egészséges embereknél annak kiújulását. Például jelenleg olyan embereknél alkalmazzák, akiknél még nem alakult ki emlőrák, de családi anamnézisük miatt fokozott a kockázata annak, hogy elkapják. A terápiát néha a műtét vagy sugárkezelés után esetlegesen megmaradt rákos sejtek elpusztítására használják. Az Independent adatai szerint 2021 és 2022 között több mint 320 ezer ember részesült rákkezelésben az NHS-en (a brit egészségügyi szolgálat) keresztül, beleértve a kemoterápiát és a sugárterápiát.