A munkásosztályból érkezett Katalin hercegné ilyen undorító gúnynevet kapott az egyetemen
Catherine Elizabeth Middleton, azaz Katalin hercegné immár egy éve viseli a walesi hercegnéi címet. Ebben a dinamikus időszakban számos online magazin újra taglalni kezdte a Katalin életútjában rejlő osztályfeszültségeket, így például azt a régi pletykát is, amely szerint Vilmos herceg baráti köre hosszú évekig nem volt túlzottan megelégedve az új barátnő származásával. Pedig a házassága előtt „Kate Middleclassnak” (azaz Középosztálybeli Katinak) csúfolt Katalin háttere jóval összetettebb annál, mint amit erről a legtöbben hisznek.
Ezeket láttad már?
Persze könnyen meglehet, hogy Vilmos herceg - nagyrészt arisztokratákból álló - belső köre elsősorban Katalin hercegné szülein húzta el a száját. Carol és Michael Middleton karrierútja valóban a középosztály legközepére jellemző, ennek a rétegnek az identitása pedig a még mindig rendkívül osztálytudatos angol társadalom legbizonytalanabb része. Önazonosság tekintetében a munkásosztály, valamint a főnemesség áll a legjobban: ezek a rétegek azok, amelyek a legbüszkébben hagyatkoznak a társadalmi hátterük kulturális jelölőire. Ezzel szemben a középosztály átjárhatóbb körvonalú, pénzfókuszúnak tartott életformáját hagyományosan már-már közönségesnek érzékeli az angol társadalom jelentős része - még akkor is, ha valójában oda tartozik. Azt az újgazdag életutat, amellyel végül egy szerencsés fordulat nyomán Katalin hercegné családi háttere is leírható, sokan különös gyanakvással fogadják.
Katalin hercegné nagymamája volt az első „úrinő” a családban
A walesi hercegné apja a British Airways légiforgalmi irányítójaként dolgozott, amikor a ‘70-es évek közepén megismerkedett a légiutas-kísérő Carollal. Ekkorra már mind a ketten kipróbáltak néhány munkakört. Michael eredetileg - az apjához hasonlóan, aki a II. világháború során a Királyi Légierő tagja volt - pilóta szeretett volna lenni, de végül úgy döntött, hogy ez a pozíció nem neki való. Az ő családjának múltjában gazdag textilkereskedőt és ügyvédet is találunk, s bár Michael születésének idejére a vagyon nagy része elfogyott, még mindig sokkal jobban éltek, mint Carol Goldsmith szülei.
Katalin hercegné édesanyja tanárnak készült, de a munkásosztályból származó anyja és apja nem engedhette meg magának, hogy a felsőoktatásba küldje őt. Ez a helyzet egész biztosan rosszul érintette a hercegné anyai nagyanyját, akit - Christopher Andersen életrajzíró szerint - a szomszédság csak Lady Dorothynak hívott, és aki a lehető legdrágább babakocsit vette meg a lánya születésekor, pedig épp csak meg tudtak élni férjével, Ronalddal.
Ha lady nem is lett belőle, a szénbányász felmenőkkel rendelkező Carolnak végül egész fiatalon sikerült a középosztályba emelkednie. Előbb bolti eladó, majd titkárnő és a földi személyzet tagja lett a British Airwaysnél, s a Michael Middletonnal kötött házassága kiemelte őt a születési hátteréből. Katalin szülei 1980-ban keltek egybe, másfél évvel később pedig megérkezett idősebbik lányuk, akit 1983-ban Philippa Charlotte, 1987-ben pedig James William követett.
A hercegné körüli médiacirkusz miatt miatt lett depressziós Katalin öccse
A legkisebb Middleton világra jöttének időszakában kezdett bele Carol abba az üzleti tevékenységbe, amely váratlan vagyonhoz juttatta a családot, és amelynek a működtetéséhez hamarosan a férje is csatlakozott. A Party Pieces (Partikellékek) elnevezésű vállalkozás annyira gyümölcsözőnek bizonyult a család számára, hogy Carol és Michael gyermekei már a tanult felső középosztály és az arisztokrácia oktatási intézményeiben végezhették az iskoláikat.
A fentebb leírt társadalmi ugrás számos előnyhöz juttatta a Middleton testvéreket, akik azonban bizonyos szempontból mégis három különböző társadalmi osztályhoz kapcsolódva végezték. Míg Katalin és testvérei mindannyian a híres Marlborough College-ban jártak középiskolába, a Saint Andrews-i Egyetemen például csak a két lány diplomázott le. James Middleton ugyanis egy év után otthagyta a tanulmányait, és úgy döntött, hogy nem ügyvéd vagy bankár lesz, hanem tortabizniszbe kezd.
A szüleihez hasonlóan sikeres üzletember, aki azóta már organikus kutyaételek kiszállításával foglalkozik, jelenleg első gyermekét várja a feleségével, Alizée Thevenet-vel. Katalin harminchat éves öccse többször nyíltan beszélt arról, hogy klinkai depresszióban szenved, melynek okaként a nővére királyi kapcsolata körüli felhajtást nevezte meg.
Pippa Middleton nem értette, miért lett híres
Katalin és Pippa Middleton azonban az egyetemi évei során végig magas társadalmi körökben forgott. Ezek a társaságok részben befogadták őket, részben viszont magukévá tették a kúszónövényről elnevezett „a Lilaakác Nővérek” gúnynevet, amelyet a bulvármédia aggatott a Middleton lányokra. Az viszont, hogy a nagy fordulatot elhozó Vilmos herceget a barátaihoz képest mennyire érdekelhette a Middletonok származása, összetett kérdés.
Ennek nem pusztán az az oka, hogy a 21. század elejére sokat lazultak az osztályszempontú elvárások. A királyi család tagjai ugyanis olyan magasan vannak a brit „tápláléklánc” csúcsán, hogy bizonyos szempontból szinte nem is tesznek különbséget az alattuk lévő társadalmi rétegek között. Királyi hercegek azonban ezzel együtt is ritkán barátkoznak a felső középosztály alatt. S akár igaz az a legenda, hogy Carol Middleton azért küldte a Saint Andrews-i Egyetemre az idősebb lányát, hogy legyen esélye találkozni Vilmossal, akár egyszerűen lehetőségeket szeretett volna neki nyújtani, a felsőbb körök életformájának adaptálása mindenképpen kulcsfontosságú volt mindehhez.
Innen nézve lett később érdekes Pippa Middleton helyzete, aki ebben a hónapban töltötte be a negyvenedik életévét. Az angol irodalom szakon végzett Pippa ugyanis különös szerepbe szorult be, amikor Katalin és Vilmos esküvőjén megismerte a világ. Egyrészt szerényen maga is úgy nyilatkozott, hogy nem érti, miért fogalkozott mindenki a koszorúslány-ruhában jól mutató hátsójával hónapokon át, másrészt ettől az igencsak egyszerű és tárgyiasító rajongástól rendkívül magas elvárásokig ugrott a közvélemény a királyi sógornővel kapcsolatban. Ez volt az egyik oka annak is, hogy amikor Katalin húga a partiszervezésről írt könyvet, rendkívül kis sikert aratott. Végül állítólag maga Vilmos herceg terelgette őt a „vulgáris” üzleti vállalkozásoktól az előkelőbb jótékonykodás világa felé.
Vilmos és Katalin távoli unokatestvérek
Mostanra a walesi hercegné szülei is életformát váltottak, ugyanis a Party Pieces a koronavírus-járvány következtében idén tönkrement. Sem nekik, sem pedig a munkásosztály hátterű, ám millárdos férjjel rendelkező Pippának nem kell aggódniuk a jövőjüket illetően, hiszen egy jövendőbeli királyné közvetlen családja óhatatlanul remek kapcsolatokkal rendelkezik.
A fanyalgókat pedig elhallgattathatják azok a kutatások, melyek szerint apai oldalról Katalin olyan földbirtokos köznemesek leszármazottja, akik Vilmos üknagyapjának, V. Györgynek a koronázásán is részt vettek. A hercegi pár ezen kívül még közös felmenővel is rendelkezik a 16. századból. Ha valakinek azonban ez sem elég, azt talán meggyőzi a tény, hogy a Middleton család saját címert kapott, amikor Katalin feleségült ment Vilmoshoz.
A címereket férfiaknak adják, így hivatalosan Michael Middleton az, aki ebben a megtiszteltetésben részesült. A középen futó, arany színű rendfokozati csík azonban az ambiciózus Carolhoz kötődik, akinek a leánykori neve szó szerint azt jelenti, hogy „aranykovács.”