Katalin hercegné és Károly király minden eddiginél nehezebb helyzetbe került
Katalin hercegné március 22-én bejelentette, hogy rákbeteg, ami nemcsak hatalmas megdöbbenést és együttérzést váltott ki világszerte, de sokakban a szégyen érzését is felébresztette. Eközben viszont Katalin szintén daganatos beteg apósa, Károly király jóval egyszerűbb utat járt be az állapotára adott reakciók tekintetében.
Ezeket láttad már?
A Katalin hercegné bejelentése utáni napokban egy kommentelő megállapította, hogy „hirtelen nagyon csendes lett a TikTok.” A walesi hercegné „eltűnését” feszegető, lázálomszerű „Kate-gate” mostanra szinte homályos, valószerűtlen emlékké fakult. A közösségi média felületei közül csak az X tart ki rendületlenül az összeesküvés-elméletek mellett, ami persze nem kirívó működés ezen a felületen.
Bár könnyen elképzelhető, hogy privát szempontból Vilmos herceg és Katalin hercegné a kommunikációs káosz ellenére egyáltalán nem bánta meg, milyen döntéseket hozott a sokkoló betegség kapcsán, következtetéseket azért valószínűleg levon a királyi család. Charlotte Griffith királyi újságíró például nemrég arról beszélt egy interjúban, hogy bár az indulatok lecsillapodtak, az uralkodóház mindenképpen el akarja kerülni a Károly király egészségével kapcsolatos hisztériát.
A közvélemény megdöbbentő mértékű felbolydulása után ugyanis kifejezetten fontos a monarchia stabilitásának szempontjából, hogy a nyilvánosságot ne kezdje el egy újabb (mű)rejtély foglalkoztatni semmilyen betegség kapcsán.
Uralkodói tett volt a betegség bejelentése
Február 5-én este, amikor Károly diagnózisáról tájékoztatták a közvéleményt, annak ellenére is megállt forogni a világ egy pillanatra, hogy II. Erzsébet halálakor sokan adtak hangot annak: egy ilyen idős király esetében már csak átmeneti uralkodásra lehet számítani. Azt viszont Károly szüleinek hosszú, egészséges élete miatt senki nem várta, hogy kevesebb mint egy éven belül drámai hírek jelennek majd meg a címlapokon vele kapcsolatban.
A tét persze nagy. Az új uralkodót ugyanis sokan szkepticizmussal vagy egyenesen fanyalgással fogadták másfél évvel ezelőtt. Károly számára ezért minden bizonnyal komoly nehézséget okoz, hogy most már nemcsak az életkora, de az állapota is befolyásolja, ki tud-e lépni az anyja árnyékából.
Egy területen azonban már biztosan emlékezetes újdonsággal szolgált. Amikor nyilvánosságra hozták, hogy a királynak prosztataműtétje lesz - ami már önmagában nem kis dolog - , jelentősen megugrott azok száma, akik rákerestek a legnagyobb ezzel kapcsolatos jótékonysági szervezet honlapjára. Bár ebben az esetben nem hozták a közvélemény tudomására, hogy hol ütötte fel a betegség a fejét III. Károly szervezetében, ez a hatás megismétlődött a rákdiagnózisa kapcsán is.
Emellett a közösségi médián óhatatlanul volt némi tippelgetés azzal kapcsolatban, mely egyéb szervében találhattak rendellenes sejteket egy prosztataműtét során. Ebben a témában számos orvos is megnyilvánult.
A fiai mentették meg Károly királyt
A spekulatív tartalmak alatti kommentek nagy része azonban a jókívánságokra szorítkozott, és azt is sokan tették szóvá, hogy a további találgatások sértik Károly magánszféráját és betegjogait. Az viszont, hogy nem lett nagyobb spekulációhullám a király állapotából, nem pusztán az emberek megértésén múlott.
Szintén csillapította a kedélyeket, hogy az uralkodót rendszeresen láthattuk az utóbbi hónapokban. Mi több, az alattvalókkal közvetlenül is felvette a kapcsolatot, hiszen videóban köszönte meg a jókívánságokat és a neki küldött képeslapokat, húsvétkor pedig kezet fogott a Szent György-kápolna előtt összegyűlt tömeg számos tagjával.
Mindezek mellett szerepet játszott még egy tényező a visszafogott fogadtatást illetően: a király fiai elvonták a III. Károlyra irányuló pletykaenergiák egy részét. Már aznap, amikor a világ tudomást szerzett az uralkodó betegségéről, azonnal kijött a hír, hogy Harry herceg lóhalálában az Egyesült Királyságba tart Amerikából. A sietség egyértelműen riadalmat okozott, ám amikor kiderült, hogy Károly kisebbik fia csak rövid időt töltött az apjával, akkor a figyelem átterelődött arra, hogy pontosan milyen hosszú is volt a találkozó, valamint hogy milyen lehet a király és Harry kapcsolata.
Emellett pedig azt a témát illetően is elindult a szóbeszéd, hogy Vilmos miért vonul ennyire a háttérbe, amikor az apja nagybeteg, ha igaz, hogy a feleségének mindössze egy tervezett operációja volt.
A hercegné fittsége lehetett a Kate-gate egyik oka
Ez viszont már átvezet minket a Katalinra vonatkozó - sokszor már-már tébolyult - híresztelések világába. Amikor a walesi hercegné kórházba került, a középkorúságba épphogy belépett, sportos Katalin képével sokaknak érezhetően nehéz volt bármiféle egészségügyi problémát összeegyeztetni.
A zavart kommunikációs ellentmondások is fokozták, ezért - bár rákos megbetegedés ekkor még nem jött szóba - a találgatások a kezdetektől fogva rendkívül intenzívek voltak. Később számos további olyan esemény zajlott le, amely erős gyanakvással töltötte el a világ egyre nagyobb részét. A mentális problémáktól kezdve a házassági válságon át a nemzetközi emberrablási elméletekig ezer irányba bomlottak ki a Kate-gate szálai.
Egyre gyengébb lett azoknak a hangja, akik nyugalomra intettek. A racionálisabb megközelítés pedig a Katalinról megjelenő paparazzifotók és a Kensington-palota manipuláltnak nyilvánított családi fényképe nyomán végképp felszámolódni látszott. Amikor viszont Katalin végül megosztotta a nyilvánossággal, hogy a műtétjét követően mégis rákos sejteket találtak a szövettani vizsgálatok során és megelőző kemoterápiát kap, elkezdtek áradni a megdöbbent, sajnálkozó vagy támogató hangvételű üzenetek.
Nyilvánosan kért elnézést a színésznő Katalintól
A szokásos orvosi tartalmak és személyes történetek mellett számos riporter és királyi újságíró azonnal lázas elemzésbe kezdett arról, hogy ami itt kommunikációs szempontból történt, az mit jelenthet a monarchiára nézve most és a későbbiekben. Annál is inkább érthető ez, mert a dolgozó családtagok száma meglehetősen lecsökkent mostanra, ami a királyi család húsvéti megjelenésén is érezhető volt.
Katalin és Vilmos hiányának hatása tagadhatatlan. Ezzel együtt persze senki nem várja el tőlük a nyilvános jelenlétet ebben a helyzetben. Azaz majdnem senki. Az X-en, valamint szórványosan egyéb felületeken is nevezték már a walesi hercegnét „lustának,” és vannak, akik szerint az udvar még mindig takargat.
Néhányan azt nehezményezték, hogy Katalin mellett miért nem ült ott a férje, amikor a betegségéről beszélt, bár korábban épp olyan feltételezések keringtek, hogy a trónörökös felesége elnyomott, hangját vesztett fél a hercegi házasságban. Mások azt állították, hogy a hercegné videóját a mesterséges intelligencia készítette
A korábbi találgatások és ezek az új spekulációk együttesen váltották ki a hagyd-békén-Katalint kommentek és tartalmak kisebb hullámát, amely végül azért nem tudott igazán nagy mértéket ölteni, mert összességében a teóriagyártás intenzitása viszont magától is csökkent. A nagyobb tömegek ma már visszariadnak a további elméletek gyártásának ízléstelenségétől.
Ezen kívül pedig mind hétköznapi, mind pedig híres emberek esetében előfordult, hogy (többé-kevésbé) elnézési kértek a Kate-gate-ben játszott szerepük miatt. Közülük a Gossip Girlből is ismert Blake Lively felelősségvállalása volt a leginkább egyértelmű, John Oliver humorista viszont inkább kontextusba helyezte a viccelődést. A szintén humorosnak szánt tartalmat posztoló Kim Kardashian pedig egyelőre hallgat.
Köztársaságpárti hangok fenyegetik a királyi családot
A Katalin hercegné videóját követő napokban megjelent néhány cikk azzal kapcsolatban, hogy Károly király rendkívül büszke a menyére és sok biztatást adott neki a közvéleményhez intézett beszéde előtt. Ennek nem pusztán az lehetett az oka, hogy a walesi hercegné betegsége miatt is megugrott az internetes keresések száma a daganatos betegségek tüneteit illetően.
Kétségtelen, hogy Katalin őszintesége növelheti ezzel kapcsolatos tudatosságot. Szintén lényeges viszont, hogy mindkettejük nyíltsága, különösen pedig III. Károly láthatósága létfontosságú a monarchia stabilan tartásának szempontjából. Hiszen nem egy olyan kommentet látni, amely megkérdőjelezi, hogy mi szükség van a királyi család tagjaira, ha még csak nem is láthatjuk őket, ha nem reprezentálnak.
Az uralkodóház ennek megfelelően igencsak nehéz, ambivalens helyzetben van. Katalinnak és Károlynak ugyanis most ezeket a hangokat kell ellensúlyozniuk nyilvánosan, miközben a magánszférájukban életük talán legnagyobb harcát vívják meg - amihez minden nyugalmat megérdemelnek.