„Te nem vagy az én királyom” - Károly királyt porig alázták, nyíltan szembeszálltak az uralkodóval
Egy kanadai kisvárosban a Károly király hűségesküje körüli vita megbénította az önkormányzat működését, a konfliktus pedig az uralkodó megítélésére is hatással volt. A tanácstagok döntése azonban több, mint egyszerű elutasítás: szolidaritást vállaltak az őslakos közösségekkel.
Ezeket láttad már?
Dawson City, a Yukon területén található város most nemzetközi figyelmet kapott, miután újonnan megválasztott tisztviselői megtagadták, hogy hűséget esküdjenek Károly királynak. Ez a lépés teljesen leállította a tanács munkáját, de a háttérben komoly üzenet húzódik: szolidaritás az őslakos Tr'ondëk Hwëch'in közösség iránt, akiknek múltbéli sérelmei még ma is érezhetőek.
„Nem tehetünk meg semmit”
A város új polgármestere, Stephen Johnson a BBC-nek adott interjúban elmondta, hogy az eskü hiánya miatt képtelenek a tanács működtetésére. „Nem tehetünk meg semmit, amit az önkormányzati törvény kötelez tőlünk” – nyilatkozta. Az elutasítás azonban nem egyszerű dac volt. Johnson szerint a tanácstagok szolidaritást vállaltak Darwyn Lynn-nel, a Tr'ondëk Hwëch'in First Nation közösség tagjával, aki maga is része az újonnan megválasztott tanácsnak.
Még nem gyógyultak be a sebek
Dawson City egykor vadász- és horgásztábor volt, amíg az 1896-os klondike-i aranyláz következtében az őslakosokat ki nem telepítették. A város jelenleg is Tr'ondëk földjén áll, így a történelmi sérelmek kérdése a mai napig meghatározó a közösség számára.
Johnson hangsúlyozta, hogy a visszautasítás „nem Károly király személyének szóló tiszteletlenség”, hanem egyfajta tiltakozás a brit gyarmati múlttal szemben, amely évtizedeken át súlyosan érintette az őslakosokat. Ettől független a tény maga, hogy megtagadták az eskütételt, semmiképpen nem vett jó fényt sem Károly királyra, sem pedig a monarchiára.
A világ szeme láttára visszautasították
A brit gyarmati múlt feldolgozása nemcsak Kanadában, hanem a világ más részein is feszültségeket kelt. Az elmúlt hónapban Ausztráliában Lidia Thorpe, őslakos ausztrál törvényhozó, nyilvánosan visszautasította Károly királyt: „Ez nem a te földed!" - Kiáltotta a parlamentben. „Te nem vagy az én királyom, nem vagy a mi királyunk”.
A kanadai tanács és Thorpe fellépése egyaránt arra világít rá, hogy a brit monarchia továbbra is megosztó szereplő az egykori gyarmatokon, különösen az őslakos közösségek körében. A Dawson Cityben kialakult helyzet pedig nem csupán helyi ügy, hanem egy globális párbeszéd része a múlt sérelmeinek feldolgozásáról és az igazságosabb jövő kereséséről. Az őslakos közösségek és az őket támogató vezetők célja, hogy ezek a kérdések hosszútávon is a világ szeme előtt maradjanak.
Forrás: people.com