V. Vilmos király - kezdjünk barátkozni a kifejezéssel és Károly király lemondásával?
Hétfő este telefonok kijelzőinek millióin villant fel az értesítés: Károly király rákbeteg. Rishi Sunak brit miniszterelnök másnap azzal igyekezett megnyugtatni az alattvalókat, hogy a rosszindulatú daganatot „nagyon korai” stádiumban sikerült elkapni. Minden lehetőség megvan tehát arra, hogy III. Károly felépüljön - de mi történik akkor, ha az állapota miatt mégis lemond a trónról?
Ezeket láttad már?
II. Erzsébet királynő halála óta néhányan pedzegették, hogy Károly király az életkora miatt nem fog sokáig uralkodni. A király genetikai háttere viszont erősen ellentartott ennek a felvetésnek. Mivel az édesapja 99, az édesanyja pedig 96 évesen hunyt el, a világ közvéleménye a találgatások ellenére valójában nemigen számított arra, hogy ilyen rövid időn belül az „V. Vilmos” kifejezést fogják emlegetni a Redditen és a híradásokban is.
Az újabb koronázás víziója viszont nagyon korainak tűnik, a rák ugyanis ma már nem feltétlenül halálos ítélet, egyes fajtái pedig végképp nem azok. Károly király minden bizonnyal a legjobb kezeléseket kapja, amit jelenleg a sandringhami birtokán, természetközeli környezetben pihen ki. A lapok pedig azt is lehozták már, hogy a felépülését elősegítő étrendet alakítottak ki neki.
Ezzel együtt is előfordulhat azonban, hogy a betegség vagy éppen a kezelések következtében III. Károly hosszú távon nem lesz munkaképes, a monarchiának pedig más megoldást kell találnia. Erről a drámai lehetőségről sokaknak jutott eszébe II. Margit dán királynő szilveszteri lemondása mint precedens. A királynő az életkorára és gerincproblémáira hivatkozva vonult nyugdíjba, így aztán joggal merül fel a kérdés, hogy Károly király sokkal súlyosabb gondjai nem adnak-e alapot egy hasonló döntésre.
Nem valószínű, hogy Károly király lemond a trónról
Érthető reakció, hogy a megdöbbenés első hullámainak lecsillapodása után azonnal a monarchia folytonossága kerül előtérbe az újságírók és a brit állampolgárok gondolataiban. Ha Károly király ennek érdekében lemondana, akkor egyszerűen annyit kellene tennie, hogy ezt bejelenti, ezt követően pedig a parlament hozna döntést arról, elfogadja-e a király elhatározását.
Az 1936-os Declaration of Publication Act (Törvény Őfelsége lemondási nyilatkozatáról) értelmében a felsőháznak és az alsóháznak is rá kellene bólintania az uralkodó szándékára. Amennyiben ez megtörténik, úgy a korona a trónöröklés rendjében következő emberre, ebben a helyzetben Vilmosra szállna át. Jelen körülmények között sem valószínű ugyanakkor, hogy ez az eseménysor bekövetkezik.
Tény, hogy ahogy az emberi életkor határai a fejlett világban egyre inkább kitolódnak, gyakori az idős uralkodó látványa az európai trónokon. Ennek a trendnek pedig nem pusztán részese, de egyenesen mintapéldája az az ország, ahol egy 96 éves királynőt egy 73 éves király követett. A kulturális különbségek viszont szintén meghatározóak ebben az esetben.
Fontos ugyanis azt is figyelembe venni, hogy angol uralkodó ritkán mondott le a trónról kényszerítés nélkül. A „ritkán” szó pedig itt valójában egyetlen királyt takar, VIII. Eduárdot, II. Erzsébet nagybátyját. Eduárd azért adta fel a koronát, hogy elvehesse a kétszeresen elvált, amerikai Wallis Simpsont. Ezzel a döntéssel öccsére, az érzékeny idegrendszerű, dadogó VI. Györgyre hagyta az uralkodást, akinek a korai halálát a királyi család a bátyja lemondásához kötötte.
Károlynak ezzel az előképpel és örökséggel is meg kellene birkóznia, ha „rátolná” az uralkodás nehéz terhét a fiára. Emellett a kötelesség teljesítését mint központi életelvet nagyra becsülő brit társadalomban az uralkodó kitartása meghatározó érték. Az elvárást a király nemcsak megérti, hanem valószínűleg személyesen is fontosnak érzi. További szempont lehet, hogy III. Károlyt a koronázása során fel is szentelték, illetve élethosszig tartó szolgálatot ígért a népének.
Akár a király nélkül is dönthetnek a koronáról
Egy olyan szituáció viszont már könnyebben előállhat, amikor Károlynak nem lenne beleszólása abba, hogy mi történik. Abban az esetben ugyanis, ha a király teljesen beszéd- vagy mozgásképtelenné válna, vagy esetleg komoly szellemi hanyatlás következne be nála, életbe léphetne a régenség intézménye.
Ebben az esetben Vilmosból még nem lenne király, azonban az apja helyett ő intézné a királyi teendőket, miközben az államfő hivatalosan továbbra is Károly maradna. Ez egy olyan hosszabb távú, ám visszafordítható elrendezés, amelybe a királynénak, a lordkancellárnak és más hivatalos tisztséget betöltő vezetőknek is bele kellene egyeznie. Egyelőre viszont semmi ilyesmiről nincs szó.
Ideiglenes esetekben pedig (például ha Károlynak műtétre lenne szüksége) az államtanácsosai helyettesíthetik a királyt. Az államtanácsosok jogköre nem egyezik meg az uralkodóéval, de intézhetik a kisebb formátumú papírmunkát, helyettesként szerepelhetnek királyi elfoglaltságok alkalmával, illetve a királyi államtanács megbeszélésein is részt vehetnek.
Jelenleg ilyen tisztséget tölthet be Kamilla királyné, a király két fia és négy testvére, valamint öccsének, András hercegnek az idősebb lánya, Beatrix hercegnő. Mivel azonban Harry herceg, Beatrix és András nem dolgozó tagjai a királyi családnak, ezt a felelősséget nem bízhatják rájuk.
Nagy űrt jelent Katalin hercegné távolléte
A dolgozó családtagoknak akkor is lényeges szerepük lehet az elkövetkezendő időszakban, ha a fenti megoldásoknak soha nem kell életbe lépniük. A New York Times február 6-ai cikke Elizabeth Holmes brit újságírót idézve hívja fel a figyelmet arra, hogy Kamilla királynének az utóbbi időben minden nap valamilyen királyi elfoglaltsága volt.
Így ő sokkal többet már nem tud majd magára venni Károly helyett, aki kemoterápiát és egyéb, az immunrendszert érintő kezelést kezdett el felvenni a héten. A király húga, Anna hercegnő is nélkülözhetetlen szereplő lesz ebből a szempontból. Viszont mivel neki jobb időkben is tele a naptára, ismét csak tovább kell keresni azt a családtagot, aki átvállal a tennivalókból.
Károly kisebbik öccse, Eduárd herceg mindenképpen szóba jön, valamint Eduárd felesége, Zsófia hercegné is a szokásosnál aktívabban bekapcsolódhat majd a munkába. Azok viszont, akik automatikusan központi szerepet kellene, hogy vállaljanak, kérdéses, mennyi terhet tudnak elvinni most a vállukon. A királyi család legnépszerűbb női alakja, Katalin hercegné hasi műtétből lábadozik, és húsvét előtt semmiképpen nem vesz részt királyi eseményeken.
A fentebb említett cikkben hivatkoznak Vilmos herceg és Katalin kommunikációs titkárára is. Lee Thompson e-mailben megírta a lapnak, hogy a jelenleg feleségét ápoló walesi herceg privátban eddig is folytatta a munkát, mostantól pedig szintén átvesz majd az apja nyilvános feladataiból. Ennek megfelelően a herceg február 7-én egy rövid időre visszatért a nyilvános szereplésekhez. Ezt követően azonban Vilmos ismét visszavonult, hogy a családjára tudjon koncentrálni.
Károly király dolgozni akar
Egyelőre tehát nem látszik biztosan, hogy Vilmosnak milyen szerepe lesz a közeljövőben. A GB News nevű híroldal szerint a király nem kérte meg az idősebb fiát arra, hogy bármilyen területen a helyébe lépjen. Azt viszont hozzátették, hogy a Kensington-palota és a Buckingham-palota folyamatosan kommunikál arról, a jövőben esetleg miben tudná a trónörökös segíteni az apját.
Ezek az ellentmondások abból is fakadhatnak, hogy a munkamániás Károlynak nagyon nehéz lelassulnia és a privátban végezhető feladatokat most is ő látja el. Így aztán elképzelhető, hogy ő maga más dolgokat tervez az elkövetkezendő időszakra, mint amire a teamje számít. Akárhogy is lesz viszont, valakinek egészen biztosan át kell majd vállalnia a felelősségekből, hiszen a királynak feltétlenül vissza kell fognia a személyes érintkezések számát.
Egy ideig teljesen elképzelhetetlen lesz például az az egyébként alapvető látvány, hogy Károly király sorra kezet fog idegenekkel. Ez teljesen ellentmond a monarchia egyik legalapvetőbb parancsának, amelyet II. Erzsébet így fogalmazott meg: Látniuk kell ahhoz, hogy higgyenek bennem.
A királyi családdal szemben a közösségi média korában még tovább fokozódott az az igény, hogy (audio)vizuális információt kapjunk róluk. Így aztán Károly király elűnése a kamerák elől mindenképpen felforgatja majd a rendszert - bár kétségtelenül nem olyan mértékben, mint ha lemondana.