75 éves lett Károly király, aki egyedül töltötte az első karácsonyát, és naponta ötször öltözik át
Károlynak király 2023. november 14-én ünnepli 75. születésnapját. Ezt az időszakot rengetegen várták izgatottan, bár valami egészen más miatt: két nappal később, november 16-án elindul A korona című sorozat hatodik, egyben utolsó évada. A széria előzeteséről sokan megállapították már, hogy jóformán kizárólag a király első feleségéről, Diana hercegnéről szól. Bár a sorozat ennél jóval összetettebb képet fest Károlyról, az ironikus helyzet rendkívül érzékletesen szemlélteti azt, hogy a király sorsának mely eseményei telepedtek rá elmúlt évtizedeinek megítélésére.
Ezeket láttad már?
A fentiekben leírt populáris történelmi érdeklődés és a hivatalos események sodrásában - Károly király például nemrég megnyitotta a brit parlament új ciklusát - könnyű elfelejteni, hogy ennek a 21. századi királynak a története jóval izgalmasabb annál, mint amire általában odafigyelünk vele kapcsolatban. Az immár 75. születésnapját ünneplő Károly ugyanis nem pusztán önmaga karikatúrája a volt felesége legendáriumában vagy éppen egy (szimbolikus) test, amely kitölti a hazájának királyi palástját.
Károly király ezek mellett ugyanis egy rendkívüli ellentmondások és feszültségek között élő ember, és ez a helyzet már élete kezdetén is nyilvánvaló volt. Károly Fülöp Artúr György 1948. november 14-én, este 9 óra 14 perckor született császármetszéssel, s a 20. század első olyan királyi kisbabája volt, aki a Buckingham-palotában látta meg a napvilágot. Szintén újításnak számított, hogy - a 17. század óta először - az ő világra jöttekor nem volt jelen egy magas beosztású politikus sem, aki tanúsította volna, hogy az újszülött valóban a királyi vérvonalból származik.
Galéria
Az viszont már a hagyományoknak megfelelő elrendezés volt, hogy a szüléstől távol maradt Károly édesapja, Fülöp herceg; sőt egy ponton állítólag azzal foglalta le magát, hogy squashozott a személyi titkárával. A király legkorábbi éveiben a trónörökösöknek járó kivételezettségben, egyszersmind elhagyatottságban élt: sokszor ismételt történet például, hogy hatéves korában egy fél évre hátra hagyták a szülei egy királyi körút kedvéért, majd kézfogással köszöntötték, amikor újra találkoztak. Arról azonban már kevesebben hallottak, hogy élete első karácsonyát is - az akkor még - Erzsébet hercegnő és Fülöp herceg nélkül ünnepelte, ők ugyanis Máltán tartózkodtak. Károly szülei később nemcsak legidősebb gyermekük első fogáról maradtak le, hanem az első lépéseiről is.
Menekülés a művészetbe
Az uralkodó neveltetését persze nem a mai gyereknevelési elvárások tükrében érdemes értelmezni. Ebben az esetben ráadásul azt is figyelembe kell vennünk, hogy Károly sorsában egy rendkívül hagyományalapú intézmény- és szokásrendszer találkozott a 20. századdal. A családi viszonyok fényében viszont ezzel együtt is érthető talán, hogy miért írta le az - alapvetően is introvertált beállítottságú - Károlyt maga Winston Churchill brit miniszterelnök is félénk gyermekként.
Károly király élettörténetének megértéséhez tehát nagyon fontos bekalkulálni azt a feszültséget, hogy személyében egy rendkívül visszahúzódó és magányos ember került olyan életfeladat elé, amely - bár a szerep mögé bújást lehetővé teszi -, mégiscsak óriási kitettséggel jár. Nem véletlen, hogy az uralkodó már fiatalon számos művészi tevékenységbe menekült a magány és túlzott reflektorfény különös kombinációja elől: csellón, zongorán és gitáron is megtanult játszani, valamint egészen tehetséges festőnek is tartják.
A szerepformálásban jártas fiatal herceg a színjátszással is kísérletezett egy időben. Azokat a szerepeket azonban, amelyeket korábban, még kisfiúként magára próbált - elmondása szerint mozdonyvezető, katona, majd tengerész szeretett volna lenni - egyáltalán nem, vagy csak nagyon rövid ideig tudhatta a magáénak. A Cambridge-i Egyetemen töltött évei után (amelyeknek végén Károly közepesen jó eredménnyel diplomázott történelem szakon) a trónörökös néhány hónapra a haditengerészethez került. Ebben az időszakban eltávolodtak egymástól - az akkor még nem túl komoly - barátnőjével, Camilla Shanddel, a mai Kamilla királynéval, aki időközben férjhez ment. Ennek a kapcsolatnak az ideiglenes elvesztése, valamint az a nyomás, hogy megtalálja a megfelelő királyi feleséget, végül életének és a róla alkotott véleményeknek meghatározó pontjává vált.
Vilmos és Harry herceg kedves történetet mesélt el a királyról
A katonás apjának érzékenységével, az anyjának, II. Erzsébetnek pedig megromlott házasságával csalódást okozó Károly hosszú hercegsége alatt olyan újító tevékenységekkel igyekezett kijelölni a saját helyét a monarchiában, mint a hátrányos helyzetű fiatal tehetségek felkarolása vagy a zöld gondolkodás.
A hányattatott kezdetek után, valamint a későbbi magánéleti események hullámzásában a király mindazonáltal a kiválasztottak kényelmes életét éli a mai napig. Állítólag napi ötször öltözik át, utazni pedig pólósérülései miatt csakis úgy hajandó, hogy a saját, ortopéd kialakítású ágyát is magával viszi. Azt is rebesgetik vele kapcsolatban, hogy még a fogkrémet is kinyomják helyette a fogkeféjére, bár ez valószínűleg egy abból a korszakból származó félinformáció, amikor (szintén pólózás közben) eltörte a karját. Károlynak - szemmel láthatóan - legalább két egyéb egészségügyi problémája (rosaceája és talán ízületi gyulladása) is van, a 21. századi király betegségeit azonban egészen középkori módon titkolják.
Ettől függetlenül Károly király kétségtelenül jól bírja az ütemet, és régimódi kivételezettségét egészen modern munkamániával egyensúlyozza ki: a ceremoniális tevékenységei mellett ma is több mint kétszáz jótékonysági szervezetet patronál. Amikor Vilmos és Harry még szóba állt egymással, a két herceg egy interjú alkalmával nevetve számolt be arról, hogy hányszor rázták fel apjukat álmából homlokára tapadt papírokkal, amikor az éjjel elaludt az íróasztalánál. Úgy tűnik, hogy Károly, aki bármely brit trónörökösnél többet várt a trónra, nem csupán privilégiumai érvényesítésében, hanem végül a számára értelmes tevékenységben is megtalálta az útját.
És amikor teljesen ki akar kapcsolódni, akkor visszavonul a világtól és kertészkedik vagy kapál - esetleg a növényeihez beszél. A Daily Mail (kissé propagandaszagú) mostani értesülései szerint pedig nap mint nap a kanadai légierőnek azzal a gyakorlatsorával tartja karban magát, amelyet Fülöp herceg szintén minden reggel végigcsinált még bőven nyolcvan éves kora fölött is.
Károly király inkább nem emlegeti a brit birodalmi múltat
Ebből az apróságból is látszik, hogy Károlynak, aki régebben számos ponton az anyával és az apjával szemben határozta meg magát, élete utolsó évtizedeire letisztult és a szüleihez és azok örökségéhez fűződő kapcsolata. Az ellentmondások közé érkezett király, akitől egyszerre vártak tündérmesét és érdekházasságot, aki már ott volt ugyan a fiai születésénél, de a kisebb gyermeke világra jötte után azonnal pólómeccsre sietett és aki többször kiállt ugyan a bevándorlók mellett, de egyelőre nem igazán hajlandó beszélni felmenői gyarmatosító múltjáról, immár a saját fiaival szemben számít egyszerű és konzervatív figurának.
III. Károly király a nyolcadik évtizedének közepéhez érkezett. Negyed évszázada, Diana hercegné halála után még sokan fogadtak volna arra, hogy soha nem fogják megkoronázni. A koronázás végül lezajlott. A kérdés már csak az, hogy a 20. század közepéhez képest még sokkal ellentmondásosabb mai korra milyen válaszokat ad majd a király élete hátralévő részében.