Károly király portréján van egy apró részlet, ami aggodalomra adhat okot
Leleplezték Károly király megkoronázása óta elkészült első hivatalos portréját, és a festmény egyik apró, finom részlete első pillantásra sokaknak elkerülte a figyelmét, pedig annál beszédesebb - és ijesztőbb.
Ezeket láttad már?
Károly király vadonatúj, hivatalos portréját kedden mutatták be a nagyérdeműnek, amiről mi is megírtuk, hogy sokak számára sokkolóan hatott. De ez még nem minden, hiszen a figyelmesebbek kiszúrhattak egy részletet, amelynek kissé negatív üzenete is lehet.
A brit művész, Jonathan Yeo által készített festmény az uralkodót a walesi gárda élénk színű egyenruhájában ábrázolja, ez ihlette a portré nagy részén látható vörös színhasználatot is. A művész elmondta, hogy úgy érezte, a műalkotásnak „dinamikus és kortárs hangulatot" kell sugároznia.
Károly király ötlete volt
A szokatlan festmény közepén egy szokatlan részletet figyelhetünk meg: egy apró kék pillangó lebeg a király válla felett, amelyet Yeo Károly király javaslatára festett oda.
Yeo elmondta, hogy egy, a királlyal folytatott beszélgetés során megegyeztek abban, hogy „jól mutatna egy olyan narratív elem, amely utal a természet és a környezet iránti szenvedélyére". A leleplezés előtti beszédében megemlítette azt is, hogy Károly „a folyamat felénél munkahelyet váltott", a pillangó pedig "az átalakulás szimbóluma", így az apró rész egyszerre „több történetet mesél el". Ezt hallva Károly király így viccelődött:
Jó tudni, hogy amikor először találkoztunk, még báb voltam
A szakértő szerint van ok az aggodalomra
Egy művészeti szakértő szerint azonban a festményen szereplő pillangó típusának kiválasztása sokatmondó lehet.
Geraldine Johnson professzor, az Oxfordi Egyetem művészettörténeti tanszékének vezetője a MailOnline-nak ugyanis azt nyilatkozta: „Kétségtelen, hogy a pillangó a természet iránti egész életen át tartó szenvedélyét tükrözi. Az ember azonban elgondolkodik azon, hogy vajon a király vagy Yeo hozta-e meg a döntést, hogy éppen egy pompás királylepkét ábrázoljon.” A képen látható rovar tehát egy Danaus plexippus, amit angolul monarch butterfly-nak hívnak, de magyarul is benne van a nevében a rangra utaló kifejezés.
Bár a neve királyi rangot sugall, mivel veszélyeztetett státuszban van, ezért akaratlanul is ugyanannyit mond Károly király aggodalmairól a monarchia jövőjével kapcsolatban, mint a természeti világról.
Évekig készült a festmény
A tegnap leleplezett portrt elkészítését négy évvel ezelőtt, még 2020-ban rendelték meg, és Károly király négy alkalommal ült modellt a festőnek egy-egy órán át. Ezen kívül pedig a művész róla készült rajzok és fotók alapján dolgozta ki a remekművet. Mire aztán a festmény 2023 végére elkészült, Károly már brit uralkodó volt.
Aki egyébként élőben is megnézné a festményt, a megteheti a londoni Philip Mould Galériában május 16-tól június 14-ig, ahová a belépés ingyenes. Az alkotást aztán várhatóan augusztus végétől állítják majd ki a Drapers' Hallban.
Forrás: Mirror