Károly király nagyon komoly mérföldkőhöz érkezett
Idén Dubajban kerül sor az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciájára, melyet november 30. és december 12. között tartanak. A COP28 csúcstalálkozó megnyitóján Károly király is beszédet mondott.
Ezeket láttad már?
Károly király állam-, kormányfők és küldöttek előtt mondott beszédet az ENSZ Klímaügyi Csúcstalálkozójának megnyitó ünnepségén - írta meg az Independent. A király kijelentette, hogy a „világ reménysége” az elkövetkező két hétben Dubaiban zajló klímatárgyalásoktól függ. Köztudott, hogy az uralkodó királyi tevékenységei kezdete óta szívügyeként tekint a klímaváltozásra, és több mint öt évtizede küzd a fenntartható jövőért.
Fáradhatatlanul dolgozik
Károly király több mint öt évtizede támogatja a fenntartható jövőért való törekvéseket: mindössze 21 éves volt, amikor beszédében felhívta a figyelmet a műanyagszennyezés veszélyes környezeti hatásaira, az évtizedek alatt pedig számos fenntarthatósági kezdeményezést indított el. Királyi munkássága során megszámlálhatatlan olyan projektet hozott létre, amelyek a bolygó és a környezet élhetővé tételét voltak hivatottak szolgálni, és mind a mai napig, 75 évesen és immáron királyként világít rá napjaink legégetőbb problémáira - ahogyan ezt jelenleg is teszi az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciáján.
Még mer hinni a közös jövőben
Károly király beszédében hangsúlyozta, hogy a világ „borzasztóan messze van” még az éghajlat fenntartható jövőjének megteremtésétől, és hogy a globális felmelegedés elleni küzdelem elmulasztásának veszélyei „már nem is olyan távoliak”, ami komoly veszélyt jelenthet a következő generáció számára. „2050-ben az unokáink nem azt fogják kérdezni, mit mondtunk, hanem annak a következményeivel fognak élni, amit tettünk vagy nem tettünk. Teljes szívemből imádkozom, hogy a Cop28 egy újabb kritikus fordulópont legyen a valódi átalakulásban” – intézte szavait a világ vezetőihez pénteken a konferencia megnyitóján.
Egyre súlyosabb a helyzet
Az uralkodó elárulta, hogy ő is jelen volt a Cop21-en, amikor aláírták a mérföldkőnek számító Párizsi Megállapodást abból a célból, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést 1,5 fok alatt tartsák. A Meteorológiai Világszervezet szerint 2023 az eddigi legmelegebb év, és további szélsőséges éghajlati eseményekre figyelmeztet, ugyanis jelenleg a 1,4 fokos felmelegedés felé tartunk. „Az Önök kezében van a kihagyhatatlan lehetőség, hogy életben tartsuk közös reményünket” – tette hozzá. „Csak biztatni tudom Önöket, hogy ambícióval, képzelőerővel és az előttünk álló vészhelyzettel felelősségteljesen nézzenek szembe” - zárta gondolatait a király.