Alkalmazottak meséltek Károly király és Vilmos herceg igazi arcáról
A 75 éves Károly király mostanában egyértelműen újszerűbb eszközökkel építi a nyilvánossághoz fűződő viszonyát, mint épp csak középkorú örököse. A legbelsőbb köreikben azonban más a helyzet. A személyzetre vonatkozó szabályok tekintetében Vilmos herceg ugyanis jóval modernebb elveket követ, mint édesapja.
Ezeket láttad már?
Bár a kommunikációs stílusa sokkal lazább II. Erzsébet királynőnél, Vilmos herceg a privát szféra kezelésének szempontjából jobban hasonlít az előző uralkodóhoz, mint a mostanihoz. Az, ahogyan Károly király idén megnyílt a betegségeivel kapcsolatban, nemcsak a korábbi, de az utána következő generációnál is transzparensebb hozzáállásról tanúskodik.
A mindennapok során viszont az uralkodó sokkal erősebben ragaszkodik a formalitásokhoz és a hagyományokhoz, mint idősebb fia. Ez azonban nem jelenti azt, hogy összességében nem szeretnek Károly udvarában dolgozni az alkalmazottai.
A ragaszkodásukat jól mutatja például, hogy amikor Erzsébet királynő halála után a király és Kamilla királyné közel 100 főt figyelmeztetett egy közeljövőben esedékes elbocsátás lehetőségére, akkor a döntés nagy felháborodást keltett a király otthonaként szolgáló Clarence House-ban.
Annak ellenére is így volt ez, hogy az uralkodóról - néhány korábbi alkalmazottját idézve - Katie Nicholl királyi szakértő megírta: sokan panaszkodnak Károly nagy elvárásaira és érzelmi kitöréseire.
Az előbbit még Trevor Noah, a The Daily Show műsorvezetője is részletesen ecsetelte a koronázás környékén. Noah Paul Burrelt, Diana hercegné komornyikját idézve arról beszélt, hogy Károlynak nemcsak a pizsamáját vasalják ki reggelente, de a cipőfűzőjét is. Sőt: még a fogkrémet is előre kinyomják a fogkeféjére.
Éjjel is felhívja az alkalmazottait a király
Burell azonban számos okból nem megbízható forrás, a fogkrémes legendát pedig az udvar köréből többen is azzal cáfolták, hogy a király valójában csak akkor szorult ilyen segítségre, amikor 1990-ben leesett a lóról, és eltörte a jobb könyökét. Arról viszont már több helyen is beszámoltak, hogy Károly királynak a zoknitól kezdve a törölközőkig mindent ki kell készíteni egy meghatározott pontra.
Így az uralkodónak csak a megszokott helyre kell nyúlnia, és a nap a lehető legkényelmesebben és leghatékonyabban folytatódhat. Clive Goodman királyi újságíró szerint a fürdővizet is megeresztik neki. Ezeket a viselkedéseket sokan azzal magyarázzák, hogy a király évtizedek óta munkamániás és nincs ideje apróságokkal foglalkozni. Ezt a mentalitást Károly két fia szintén megerősítette.
Az uralkodó késő éjszakába nyúló munkanapjai és extrém időpontokban érkező telefonhívásai a személyzetére nemcsak az előkészítés terhét rakja, hanem azt is, hogy - mintegy Károly szokásait és bioritmusát követve - nekik is bírniuk kell a király tempóját.
Károly alkalmazottjai emellett szigorú hierarchia szerint dolgoznak és elegáns, a napszaknak megfelelő öltözéket viselnek. Elvárás továbbá feléjük a formális megszólítás pontos használata is. Reggel és elköszönéskor a „Felség,” napközben pedig az „Uram” kifejezés használatos az uralkodóval érintkezők számára.
Szigorú dress code-ot követel meg a walesi herceg
Lényeges különbség Károly király és Vilmos herceg között, hogy utóbbit viszont a keresztnevén szólíthatják a közvetlen munkatársai. Kivételt képez, amikor vendégek előtt vagy nyilvános eseményen kommunikálnak - ilyenkor náluk is életbe lép a megszokott udvari etikett. A hivatalos öltözék pedig a walesi herceg háztartásában nemhogy nem kötelező, hanem egyenesen tilos.
A hercegi pár ugyanis nem szeretné, hogy a gyermekeik irodai atmoszférában nőjenek fel. Sarolta hercegnőre, valamint György hercegre és Lajos hercegre továbbá senki nem hivatkozhat „kölykökként” (pedig az angol „kid” kifejezés finomabb jelentéstartalommal bír, mint a magyar megfelelője). Emellett - a szüleikhez hasonlóan - a keresztnevükön kell szólítani őket, ami egyébként nem tér el attól, ahogyan Vilmos és öccse, Harry herceg felnőtt.
Talán ebből a háttérből fakad az is, hogy Valentine Low életrajzíró szerint Károly király fiai soha nem követelték meg a tanácsadóiktól, hogy felálljanak, amikor a hercegek beléptek egy helyiségbe. Emellett összességében is baráti légkörben, időnként együtt pizzázva intézték a napi ügyeket. Vilmos megtartotta ezt a hozzáállást, ami onnan nézve nem meglepő, hogy épp idén fogalmazták meg vele kapcsolatban: inkább elnökként fog majd viselkedni a jövőben, mint uralkodóként.
Hasonló nehézséget okoz a személyzetnek Károly és Vilmos
A walesi herceg és hercegné ugyanakkor a kellemes munkakörülményekért cserébe makulátlan háztartást, lojalitást és fegyelmezettséget vár el az alkalmazottaitól. Vilmos és Katalin nem tolerálja a pletykák terjesztését, de azt se engedélyezi, hogy bármiféle negatív híresztelésekkel szemben megvédjék őket a sajtóban a nekik dolgozók.
A tisztaságért felelős személyzet kapcsán külön elvárás, hogy a takarítók észrevegyék az apró részleteket is. Ezek az elvárások azonban messze nem jelenthetnek akkora kihívást, mint az a dolog, amellyel mind a Clarence House-ban, mint pedig a walesi hercegi pár háztartásában találkozhatnak. Vilmosnak nem kell kikészíteni a törölközőt a kád mellé, viszont - akárcsak Károlyról - róla is azt állította a személyzetének egy volt tagja, hogy az óriási tenni akarása miatt türelmetlen és hajlamos indulatossá válni.
A herceg haragja ráadásul általában elhúzódik, míg a király inkább felcsattan és hamar el is felejti a helyzetet. Egy csésze finom teával azonban mindkettejüket ki lehet engesztelni - de Károlyt persze csak akkor, ha az a szabályoknak megfelelően, hőmérő segítségével van elkészítve.