Kiderült, mennyi fizetést kap Károly király
Ahogy a brit monarchia, úgy természetesen Károly király is tetemes vagyont halmozott fel az idők során, de jelentős ugrás azóta történt, mióta édesanyja, Erzsébet királynő halála után megörökölte a trónt. De vajon mennyi az annyi?
Ezeket láttad már?
Az Egyesült Királyság Pénzügyminisztériuma friss jelentésében közzétette, hogy az állami támogatás mértékét 25%-ról 12%-ra csökkentik, azonban “furcsa” módon Károly király bevétele így is emelkedik - írta meg a PEOPLE magazin. De hogyan lehetséges ez?
Csökken és növekszik egy időben
A százalékos csökkentés ellenére a Crown Estate (az uralkodó tulajdonában lévő koronabirtokok) által termelt nyereség megugrása azt jelenti, hogy a királyi család valóban több pénzt kap. A növekedés a következő néhány évben a szélerőművek fejlesztéseiből származik majd. A The Guardian értesülései szerint a monarchia állami finanszírozása 2025-től 45%-kal emelkedik, amely azt jelenti, hogy 86 millió font (közel 40 milliárd forint) helyett 124,8 millió fonttal (50 milliárd forinttal) gyarapszik majd Károly király vagyona.
Biztos alapokon áll
A Buckingham-palota szóvivője megjegyezte, hogy a növekedés „átmeneti" a 2025-2027 közötti pénzügyi évekre vonatkozólag, a Buckingham-palota felújítási munkálatai közepette. A felülvizsgálat során figyelembe vették a királyi háztartás jelenlegi bevételeit és kiadásait, a szuverén támogatási tartalék szintjét és az előttünk álló nagy projektek költségeit.
A királyi család finanszírozása egy szokatlan mechanizmus miatt soha nem fog megingatni a korábbi évekhez képest, tehát Károly királynak és az uralkodói család többi tagjának nem kell aggódnia azon, hogy kerül-e majd étel az asztalra, továbbá az infláció mértéke sem befolyásolja a monarchia anyagi helyzetét.
A közjóért dolgozik
A 74 éves király januárban a szélerőművekből származó 1,2 milliárd dolláros nyereséget a királyi család helyett a brit kormányhoz irányítja át. A Crown Estate birtokában lévő hat szélerőműből származó nyereség várhatóan megugrott, és alapvetően a pénz a királyi család vagyonát gyarapította volna, azonban az uralkodó úgy döntött, hogy azt inkább a kincstár rendelkezésére bocsátja a közjó érdekében. A döntésre azért jutott, mert sok ember számára nehézséget okoz a megélhetés a megemelkedett üzemanyag-, fűtés- és élelmiszerköltségek miatt. Ettől függetlenül természetesen számára is “csurran-cseppen” valami.