4 kérdés, amire mindenki kíváncsi III. Károly király trónra lépésével kapcsolatban
Mikor viselhet koronát, hogyan kell majd szólítani, hogyan változott a trónutódlás most, Erzsébet királynő halála után, és mi a helyzet feleségével, Kamilla hercegnével? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat Károly herceggel, jobban mondva III. Károly királlyal kapcsolatban.
Ezeket láttad már?
Erzsébet királynő szeptember 8-ai halála után egy sor nagyon fontos változás áll be a monarchia életében. A trónra automatikusan fia, Károly herceg kerül, akinek a megszólítása III. Károlyra változik. „Szeretett édesanyám, Őfelsége, a királynő halála a legszomorúbb pillanat az én és a családom életében.„ – kezdi III. Károly király hivatalos közleményében, melyben többek között arra is kitér, hogy a következő időszakban mint uralkodót és mint szeretett édesanyját is kénytelen gyászolni. „Tudom, hogy a hiányát az egész országban, a birodalmakban és a Nemzetközösségben, valamint számos ember megérzi majd a világban.” – olvasható III. Károly soraiban. De hogyan lesz valakiből király, akit még meg sem koronáztak? A People összegyűjtötte cikkében az összes felmerülő kérdést Károly uralkodásával kapcsolatban.
Mikor lesz pontosan király?
Azzal, hogy Erzsébet királynő meghalt, automatikusan átvette szerepét a monarchiában, hivatalos titulusa pedig a III. Károly király lett „A mai napom a korona, pont úgy, ahogy az elmúlt ezer évben, új uralkodóra, új államfőre száll át: Őfelsége III. Károlyra.” – jelentette be Liz Truss új brit miniszterelnök, majd így folytatta: „Együtt gyászoljuk a királyi családdal a királynő elvesztését. És miközben gyászolunk, össze kell fognunk, támogatnunk kell őt. Hogy segítsünk neki viselni azt a nehéz felelősséget, amelyet most mindannyiunkért visel. (...) Új korszakot nyitunk hazánk csodálatos történelmében, pont úgy, ahogy azt Őfelsége is kívánta volna, a következő szavakkal. Isten óvja a királyt.”
Mikor koronázzák meg?
Károly a feladatkör mellett automatikusan megörököl minden kiváltságot, egyet kivéve: a koronázásáig – amire várhatóan egy egy múlva kerül sor – nem viselhet koronát. Erzsébet királynőt például édesapja, VI. György király halála után tizenhat hónappal, egészen pontosan 1952. február 6-án koronázták meg. A hosszú gyászidőszakhoz egyébként azért ragaszkodnak, mert méltatlannak találnák azonnal megkoronázni az új uralkodót – árulta el Kate Williams történészprofesszor a Poeple-nek. Erre egyébként a Westminster apátságban kerül majd sor az elmúlt 900 évhez hasonlóan.
Ki követi őt a trónon?
Károly után automatikusan Vilmos herceg kerül trónra, őt követően pedig György herceg. A brit trónutódlásban a 9 éves herceget jelenleg húga, Sarolta hercegnő, majd Lajos herceg követi, és csak ezután következik Harry herceg, aki ezzel 5. a trónutódlásban. Őt fia, Archie Harrison Mountbatten-Windsor és lánya, Lilibet Diana Mountbatten-Windsor követi.
Kamillából királyné lesz?
Igen, Kamillát ugyanúgy felségnek szólítják majd, mint a királyt, akit a Queen Consort cím illeti meg a jövőben. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor Fülöp herceget miért nem nevezték királynak, a válasz viszont egyszerű: fordítva nem működik a dolog, és a mindenkori királynő férje hercegi rangban marad.