Ez az oka, hogy Kamilla királyné lett, Fülöp viszont herceg maradt egy királynő férjeként is
Károly király felesége királyné lett, míg ezzel szemben a néhai Erzsébet királynő férje csak hercegként debütált az 1953-as koronázásuk után. Gondoltad volna, hogy ennek egy roppant szexista oka van, ami az angol nyelv sajátosságainak köszönhető? Ez a rangosztási metódus nem a beházasodó férfiak ellen szól, csupán a női uralkodók rangját védi. Lássuk Kamilla királyné és Fülöp herceg rangjainak izgalmas történetét!
Ezeket láttad már?
Erzsébet királynő halála előtt egy nyilatkozatban tette világossá, hogy az az utolsó kívánságainak egyike, hogy Kamilla királynéként uralkodjon Károly oldalán. „Amikor elérkezik az idő, a fiam, Károly király lesz. Tudom, hogy ugyanúgy támogatjátok majd őt és feleségét is, Kamillát, mint ahogyan engem is; és őszinte kívánságom, hogy amikor eljön ez az idő, akkor Kamilla királynéként lesz ismert, miközben folytatja majd hűséges szolgálatát.” Kamilla királyné tehát anyósának, Erzsébetnek köszönheti a monarchiában betöltött nemes szerepét. Ezek után sokakban joggal merül fel a kérdés, hogy ezzel szemben Fülöp herceg, Erzsébet néhai férje miért csak herceg volt?
A válasz megértéséhez tisztáznunk kell egy nagyon fontos fogalmi kérdéskört. Az angol nyelvben hivatalosan megkülönböztetik a Queen, mint királynő és a Queen Consort, mint királyi hitves kifejezéseket. Összefoglalva: a királynő egy olyan nő, aki királynőnek és államfőnek született, míg a királyi hitves egy olyan nő, aki egy királyhoz ment hozzá – ez utóbbi leírja Kamilla királyné, pontosabban Kamilla királyi hitves helyzetét. Ennek tudatában feltehetjük a kérdést: hol a hiba?
Ez az ellentmondásos jelenség egy szexista módon működő rangsorolásnak köszönhető, miszerint a hierarchiában a férfi címek a női címek felett állnak. Tehát Fülöp herceg azért nem kaphatta meg a királyi címet, mert akkor rangjával lekörözte volna Erzsébet királynőt. „Az angol nyelv fejlődésének köszönhető, hogy a férfiak esetében a hercegi hitves (Prince Consort) használatos és nem királyi hitves (King Consort). A királynő szó (Queen) eredetileg nem női királyt jelent, hanem valójában ez egy a király feleségét jelentő szó. Ezáltal a nyelvi (és így a társadalmi) hierarchiában alacsonyabbra pozicionálódik a királynő, mint a király. Ma az uralkodó felesége (Queen Consort) vagy uralkodónő (Queen Regnant) néven különböztetjük meg a két fogalmat.” – árulta el a magyarázatot a brit GLAMOUR számára Victoria Howard, a The Crown Chronicles alapítója és szerkesztője.
Érthető tehát, hogy a nyelvi sajátosságból fakadó szexista asszociációt valahogy ki kellett küszöbölni. Ez a magyarázat arra, hogy Albert herceg és Fülöp herceg miért nem kapott királyi státuszt jelző címet. A szakértő továbbá úgy véli, hogy Erzsébet királynő azért emelte ki, hogy Kamilla királyi hitves (Queen Consort), mert jelezni szerette volna a különbséget közte és az utódja között. „Oly sok éven át, oly sok ember számára a királynő II. Erzsébetet jelentette.”
Amikor Károly király és Kamilla királyné 2005-ben összeházasodtak, akkor a közvélemény megoszlott – különösen a Diana hercegnő és Károly válása, majd a tragikus halálos baleset után. Ezért ezt követően királyi nyilatkozat született arról, hogy Kamilla (hitvesi) hercegnő lesz, nem pedig királyné. Ez végül, mint láthatjuk, másképp alakult, hiszen a néhai királynő másképp döntött, amit a kiadott nyilatkozata hivatalosan is alátámasztott.