„Van bennem egy megújulási igény”- Kadarkai Endre három új műsorral debütál idén ősszel
Nem maradnak élmények nélkül a talkshow rajongók. A megszűnt adásokat váltja a Nagy Dilemma, a Nagy mű és a Párral szemben. A húsz éve pályán lévő Kadarkai Endre riporterrel az új és régi produkciókról beszélgettünk.
Ezeket láttad már?
Kadarkai Endre a generációjának egyik legismertebb és legelismertebb képviselője talkshow kategóriában. Az elmúlt időszakban több új műsorötleten is dolgozott, amelyek az őszi szezonban debütálnak az ATV-n, a Klubrádión, és a vidéki színháztermekben. A friss, szórakoztató, elgondolkodtató tartalmak valamennyire eltávolodnak a portré formátumtól, de hozzák a műsorvezetőtől megszokott színvonalat és sokszínűséget.
Beszédes az ATV-n induló A Nagy Dilemma címe. Milyen kérdéseket feszeget majd a műsor?
A Nagy Dilemma október elejétől az év végéig hetente egyszer lesz látható főműsoridőben. A műsor folyamán az egy asztalhoz ültetett két ismert vendéget kifeszített, nehezen megválaszolható, adott esetben szélsőséges erkölcsi kérdésekkel szembesítjük.
Azt kell átgondolniuk, hogy miképp döntenének a négy egyedi és speciális opció közül. Ezek olyan elméleti és akadémikus kérdések, amelyekre nincs jó vagy rossz válasz. Az eddigi felvételek során kiderült, hogy ez voltaképpen egy izgalmas játék, egy talkshow formátum, nem kell halálosan komolyan venni. Célunk még véletlenül sem valamiféle optimális morális útmutatás.
Fontos szempont volt a felkéréskor, hogy itt egy másfajta szakmai feladattal találkozhatom. Kicsit játékmesternek is kell lenni, ami műsorvezetői szempontból is kihívás, hiszen működtetni kell a két ember közti dinamikát, személyes érintettségek is szóba jöhetnek. Külön érdekesség, hogy egy-egy felvetés nyomán felszínre törhetnek olyan hasonló személyes élmények, amelyeket a vendégek már átéltek.
A beharangozód alapján parázs vitákra is számíthatnak a nézők.
Nem az a célunk, hogy vitát generáljunk a vendégek között, de biztos lesznek nézeteltérések, vagy legalábbis egyet nem értések egyes szituációk megítélésekor.
Milyen ismert emberekkel és témákkal találkozhatunk majd?
Konkrét neveket még nem szeretnék elárulni, de sokféle területről érkező és sokféle gondolkodású emberekkel beszélgetek majd. Lesz műsorvezető, színész, zenész, generációkutató, humorista.
A témák között felmerül például az az örök dilemma, hogy megmondaná-e az illető, ha a legjobb barátjának az esküvőjén tudja meg, hogy a jóbarát felesége félrelépett. Vagyis, hogy az-e a barátság ismérve és definíciója, hogy mindenkor őszintének kell lenni a másikhoz. Efféle morális kérdéseket vetünk majd fel. Magyarul, hogy jogunkban áll-e beavatkozni más életébe? Rendkívül nehéz kérdés – ezért lett a műsor címe A Nagy Dilemma.
Az őszi szezonban indul a Párral szemben színpadi talkshow, amit a tévéstúdió helyett vidéki színpadra álmodtatok meg.
Igen, a Párral szemben közönség előtt zajlik majd. Sok vidéki városba készülünk olyan nagy nevekkel, érdekes párosokkal, akik ilyen vagy olyan módon, de kapcsolódnak egymáshoz. Szórakoztató, őszinte, nagy színpadi rutinnal megáldott embereket hívunk vendégül. Lesz anya-fia páros, házaspár, két jóbarát, riválisok találkozása. Szintén egy nagyon érdekes kihívás, hiszen egészen más közönség előtt beszélgetni, mint stúdióban.
Milyen előadókkal találkozhat, aki jegyet vált a produkcióra?
Kezdésként október 12-én Győrbe látogatunk, ahol Csákányi Esztert és Kulka Jánost látom vendégül, de Gödöllőn is találkozhatnak velünk, amikor is Hernádi Judittal és Gálvölgyi Jánossal beszélgetek majd.
A színpadi előadást a Lepkegyűjtő produkcióval karöltve, Ferenczi Orsolyával és Bereczki Zoltánnal csinálom, akik nagy odaadással és profizmussal teremtik meg a kifogástalan körülményeket, ez igaz akár a színpadtechnikára is. Egy látványos, míves, élő talkshowt láthat a közönség.
A színpadi talkshowk is visszanézhetőek lesznek?
A műsorra a jegy.hu oldalán lehet jegyet váltani, mindenkit várunk szeretettel, de sokkal később, vágott verzióban nyilvánossá is tesszük majd.
A Klubrádión megszűnt a népszerű Szavakon túl című portréműsorod és a pszichológiai témákat boncolgató Lélekben. Milyen új formátummal találkozhatnak a hallgatók?
Hetente kétszer, szombaton és vasárnap lesz hallható a Klubrádióban a Nagy mű, ami a többi műsoromhoz hasonlóan, az adás után rögtön felkerül a YouTube-ra is. A műsorban olyan számottevő, szerintem felejthetetlen popkulturális teljesítményeket szeretnénk bemutatni, amelyek komoly, kitörölhetetlen nyomot hagytak a hazai kollektív emlékezetben. Ilyen például az Üvegtigris, Kertész Imre Sorstalansága, Hofi Géza életműve, Egerszegi Krisztina aranyai, a Mephisto, az István, a király – mindezeket picit meg is szeretnék ünnepelni.
A műsor során arra lennék kíváncsi, hogy mitől ilyen nagy a hatóerejük, mi történt azok írása, eljátszása, filmre vétele közben. Mit nyom meg bennünk, mi a sikerük titka, mit találtak el az alkotók? Nagyon sok mindenre lehetünk büszkék az elmúlt ötven-hatvan évből, ezeknek szeretnénk egy méltó, ünnepélyes keretet biztosítani.
A Nagy mű első felében egy vagy két alkotó mesél a mű eredetéről. Olyan emberek, akik bábáskodtak az adott alkotás megszületésekor, vagy legalábbis közelről láttak rá a keletkezéstörténetre. A műsor második felében egy külső szem, egy kritikus, egy újságíró, kultúrtörténész, szociológus, fogja elmondani a mű társadalmi sikerességének az okait.
Lehet mondani, hogy kicsit eltávolodsz a klasszikus portrékészítéstől?
Régóta tervezem, hogy érdemes lenne egy műsort szánni a kiemelkedő magyar teljesítményekre. Ez most nem a személyes szálak boncolgatásáról szól majd, mint amit tíz éven keresztül műveltem. Reményeim szerint a Nagy mű pozitív hangvételű lesz. Például olyan kritikust, szakértőt igyekszünk hívni, aki nem ellenszenvvel viseltetik az adott mű iránt, inkább azok erényeit, sikerességének a kódjait szeretnénk kidomborítani.
Elképzelhetőnek tartod, hogy valamilyen formában visszatérnek a pszichológiai műsoraid?
Rövid távon nem tervezem. Szeretem váltogatni a formátumot, van bennem egy megújulási igény. Nem szabad, hogy ellaposodjon a műsor. A nézők érdeklődését is így lehet hosszú távon fenntartani. Ahogy anno Vámos Miklóstól hallottam a Lehetetlen című műsorában, akkor kell befejezni egy műsort, amikor még hiányérzet marad a nézőben.
El tudom képzelni, hogy a Felfelé zuhanást egy-két éven belül folytatom. Van tíz-tizenhat olyan ember, akinek az életútját még meg szeretném vizsgálni. Itt olyan híres magyarok sorstragédiáját vettük górcső alá, akiknek az élete gellert kapott és tragédiába torkollott. Mindig is érdekelt, hogy az ilyesfajta életutak kódoltak, a gyerekkorból fakadóan meghatározottak, vagy egyszerűen néhány rossz döntésből adódtak. Ez a sorozat roppant érdekes kísérlet volt, pokoli sokat tanultam a nagy írók, ikonok életútjából. Ezt a műsort hiányolják a legtöbben.
Milyen egyéb jövőbeli terveid vannak a műsorkészítés terén?
A Nagy Dilemma az év végéig biztosan fut majd az ATV-n és a Youtube-on, A nagy mű reményeim szerint júniusig adásban lesz. A következő egy évben nem szeretnék ezen változtatni. Mindhárom új műsor más-más okok miatt, de kihívást jelent számomra. Babonás ember lévén a továbbiakról még nem beszélhetek, van ami januárban lesz esedékes, ezt meghagynám a továbbiakra. Jelenleg az előkészítés fázisában járunk. Adott pillanatban be fogjuk jelenteni, talán ez egy hosszabb távú és szélesebb együttműködés lesz.