Jennifer Aniston szerint egy egész generáció tartja sértőnek a Jóbarátokat
Jennifer Aniston szerint a Z-generáció tagjai között vannak olyanok, akik nem tartják politikailag korrektnek a 1990-es évek nagy durranását, a Jóbarátok című sorozatot. A színésznő csak annyit szeretne, ha mi emberek, többet tudnánk nevetni önmagunkon, a vígjátékok részleteinek, valamint mondatainak szigorú elemezgetése helyett.
Ezeket láttad már?
„Van egy egész generáció, gyerekek, akik most visszanézik a Jóbarátok epizódjait, és sértőnek találják őket” – nyilatkozta Jennifer Aniston Párizsban az AFP Francia Hírügynökségnek, írja a Yahoo! News. „Mindenkinek szüksége van vicces dolgokra! A világnak szüksége van humorra! Nem vehetjük magunkat túl komolyan. Különösen az Egyesült Államokban nem. Mindenki túlságosan megosztott.”
Jennifer Aniston úgy gondolja, hogy a kultúra drámaian megváltozott az 1990-es évekbeli Jóbarátok óta. „Régebben lehetett viccelődni és nevetni egy fanatikuson – ez nevetségesnek számított, és ez az emberek felvilágosításáról szólt, arról, hogy mennyire nevetségesek az emberek. Most pedig ezt nem tehetjük meg” – mondta az interjúban a világsztár. „Jelenleg ez egy kicsit trükkös, mert nagyon óvatosnak kell lenni, ami nagyon megnehezíti a komikusok dolgát, hiszen a komédia szépsége az, hogy kigúnyoljuk magunkat, és kigúnyoljuk az életet” – fejtette ki véleményét a színésznő, aki szerint korábban nem voltak ennyire érzékenyek az emberek, mint napjainkban.
Az amerikai Forbes magazin szerint a Jóbarátok az 1990-es évek optimizmusát, valamint a kiváltságos tudatlanságot ragadja meg, miközben a homoszexualitást újdonságként, és alkalmi sértésként reprezentálja, amelynek általában Chandler az elszenvedője – ugyanis gyakran kap zavarbaejtő megjegyzéseket a szexualitásával kapcsolatban. A másik nem megfelelően bemutatott jelenség Monica középiskolai túlsúlya, amit a sorozat gyakran gúny tárgyává tesz, és helytelenít. Mi úgy gondoljuk, hogy 2023-ban szerencsére ez aligha fordulhat elő, hiszen napjainkban a legfontosabb szempont az elfogadás, legyen szó a szexuális hovatartozásról, vagy a testsúlyról. Marta Kauffman, a sorozat egyik készítője azt nyilatkozta a Los Angeles Times-nak, hogy kínosan érzi magát a sorozat diverzitásának gyengesége miatt. 2022 júliusában a producer a szégyenérzete, és bűntudata miatt 4 millió dolláros adományra szánta fejét – írja a Variety.
A sorozat egyébként 2004-ben ért véget, de a Netflix lehetővé tette, hogy egy teljesen új közönséggel, a Z-generációval ismertesse meg a sorozatot. A Nielsen szerint a Jóbarátok 2018-ban a Netflix összes nézettségének körülbelül négy százalékát tette ki, és a streaming platform 100 millió dollárt fizetett ki azért, hogy még egy évig folytathassa a Jóbarátok streamelését. A Jóbarátok 2023-ban az HBO Max oldalán érhető el.
A sorozat hibái ellenére korában kétségtelenül progresszívnek számított, és napjaink fiataljai is könnyen tudnak azonosulni a húszasévek céltalan életérzésével. A Jóbarátok minőségét és szerethetőségét kétségtelenül bizonyítja, hogy a sorozat rugalmasnak bizonyult akkor, amikor jóval a fénykorát követően új közönségre talált. Való igaz, hogy a sorozat időnként megmutatja a korát, de tudatos rosszindulat semmiképp nem fedezhető fel benne. Jennifer Aniston az interjúban azt is elmondta az AFP Francia Hírügynökségnek, hogy nem állt szándékukban senkit sem bántani. A Jóbarátoknak tehát nem célja rossz érzéseket kelteni, sem diszkriminálni. Fontos belátni, hogy ez csak egy vígjáték, amit viccnek szántak, de azt is fontos tudatosítani magunkban, hogy a ma képviselt értékek ebben a tekintetben előremutatóbbak, mint az akkoriak.