„Készen állok” - Jane Fonda felkészült a halálra
Jane Fonda művésznőt idén szeptemberben diagnosztizálták rákkal. A 85 éves színészlegenda számára nem tabu a halálról beszélni, sőt, azt vallja, hogy az ő korában, már mindenkinek kellene.
Ezeket láttad már?
Jande Fonda súlyos betegsége ellenére is folytatja klímavédelmi tevékenységét, mint aktivista. A színésznő régóta nyitott és őszinte az öregedéssel kapcsolatban, de úgy tűnik, hogy a még mindig tabunak számító halál kérdését is realisztikusan és elfogadóan tudja kezelni. Non-Hodgkin limfómával küzd, amely a nyirokrendszer sejtjeinek rendellenesen szaporodását jelenti.
Az Entertainment Tonight című műsorban az elmúlásról folytatott őszinte beszélgetés során a 84 éves színésznő hangsúlyozta, hogy a vele egyidős embereknek muszáj reálisan látniuk azt a tényt, hogy egyre kevesebb idejük van hátra, továbbá azon is fontos elgondolkodniuk, hogy mivel szeretnék tölteni fennmaradó éveiket.
Nem leszek már sokáig itt. Az én koromban jó, ha tisztában van vele az ember, hogy mennyi idő van mögötte és még nagyjából mennyi előtte.
Buzdítja a hírességeket, hogy emeljék fel a hangjukat
A színésznő eddig sem félt tabukat döntögetni, de a diagnosztizálás óta teljesen más perspektívából szemléli az élet-halál kérdését. „Csodálatos életem volt, és készen állok arra, hogy elhagyjam a földi létet. Nem mintha menni szeretnék, de elfogadom, hogy ez inkább előbb, mint utóbb fog következni.”
A Grace és Frankie sztárja régóta aktivista, és több hírességet is bátorított már arra, hogy legyenek tudatosak azzal kapcsolatban, hogy miként gazdálkodnak az idejükkel, milyen célokat tűznek ki és hol hallatják a hangjukat. Bátorította őket, hogy ne féljenek bevonódni az „igazán fontos” dolgokba, mert hírességként kaptak a kezükbe egy eszközt ahhoz, hogy felhívhassák a figyelmet a világot érintő problémákra.
Legalább hatszor tartóztatták már le
Fonda még szeptemberben az Instagramon jelentette be, hogy daganatos beteg, és hogy elkezdte a kemoterápiát. „Ez egy nagyon jól kezelhető rák. Az emberek 80%-a túléli, úgyhogy szerencsésnek érzem magam” – kezdte, majd azzal folytatta, hogy a kezeléseket illetően a legjobb kezekben van, amiért végtelenül hálásnak és kiváltságosnak érzi magát.
„Szerencsés vagyok, mert van egészségbiztosításom, és ezáltal hozzáférésem is a legjobb orvosokhoz és kezelésekhez. Amerikában szinte minden családnak meg kell küzdenie a rákkal, és túl sokan vannak olyanok, akik nem férnek hozzá ugyanahhoz a minőségi egészségügyi ellátáshoz, mint amiben én részesülök. Ez nagyon nem helyénvaló.”
Az amerikai egészségügyi rendszer melletti állásfoglalása mellett a klímaváltozás ügye is fajsúlyos kérdés számára. Élete során legalább hatszor tartóztatták le, mert részt vett az éghajlatváltozással, a vietnami háborúval és az V-nap mozgalommal kapcsolatos tiltakozásokban.
A végsőkig harcol
„Sokkal többet kell beszélnünk nemcsak a gyógymódokról, hanem a rák kiváltó tényezőiről is, hogy megelőzhessük a betegség kialakulását. Például az embereknek tudniuk kell, hogy a fosszilis tüzelőanyagok rákot okoznak. Ugyanígy a peszticidek is, amelyek közül sok fosszilis tüzelőanyag-alapú.” A diagnózis ellenére Fonda hangsúlyozta, hogy folytatni fogja a társadalmi, politikai és környezeti igazságtalanságok elleni harcot.
Nem engedem, hogy a betegségem gátoljon a klímaváltozás elleni harcban.
Legendás karrierje során Fonda két Oscar-díjat, két BAFTA-díjat és hét Golden Globe-díjat nyert.