Rosszfiúnak állították be Vilmos herceggel szemben, de tényleg Harry herceg volt a rossz? Portré a szakértőtől
Áruló vagy áldozat? A brit királyi család megmentője vagy tékozló fiú? Hősszerelmes vagy papucsférj? Káin vagy Ábel? 40 éves lett Harry herceg, a kisebbik királyfi, aki nemrég azt mondta, hogy a sárkányölést választotta küldetésül. Hazájában egyelőre azonban csak az ő fejét követelik.
Ezeket láttad már?
Henrik Károly Albert Dávid brit királyi herceg - vagy ahogy mindenki ismeri, Harry herceg - 1984. szeptember 15-én jött a világra, és "felbukkanása" már ezen a napon problémát okozott. Az édesanyja, Diana hercegné elmondása szerint ugyanis Károly király nem pusztán amiatt fejezte ki a csalódottságát a kisbaba láttán, mert az fiúnak született.
„Ráadásul vörös a haja” - tette állítólag hozzá rezignáltan az akkori walesi herceg, majd elment pólózni. Ez a jól ismert történet azonban könnyű próbatételnek bizonyult ahhoz képest, hogy Harry herceg felnőve folyamatosan azt hallgatta: valójában nem is a brit uralkodóház sarja.
A mai napig makacsul tartja magát ugyanis az a pletyka, hogy a herceg édesapja igazából Diana szeretője, a szintén vörös hajú lovastiszt, James Hewitt. A romantikus történelmi regénybe illő fordulat valóságtartalmát viszont aláássa az a tény, hogy Harry unokatestvére, Beatrix hercegnő ugyanezzel a hajszínnel született. Ezt az örökséget pedig mindkét szülőtől meg kell kapnia valakinek ahhoz, hogy ezzel a tulajdonsággal jöjjön a világra.
Vagyis Károly király öccse, András herceg mindenképpen rendelkezik a szükséges vörös génnel. Így aztán a Harry körüli rejtélynek valószínűleg az a megfejtése, hogy Károllyal ugyanez a helyzet. De ha ezt a kérdést félre is tesszük, akkor sem pusztán Harry érettebb vonásait elnézve vált nyilvánvalóvá az utóbbi években, hogy a sussexi herceg nagyon is Diana és Károly fia.
Harry herceg letaszította Vilmos herceget a címlapokról
Diana hercegné állítólag csak így hívta a kisebbik fiát: „az én kis Spencerem.” Ha valaki látott már fiatalkori fotót a hercegné testvéréről, az eredetileg lángolóan vörös hajú Spencer grófról, akkor gyorsan rájöhet, miért ragadt a hercegre ez a becenév. Az elnevezés azonban Harry herceg helyzetének mélyebb rétegeit is leleplezi.
A brit trónörökös vagy uralkodó első fiaként (ma: első gyermekeként) születni mindig is egyet jelentett azzal, hogy a Windsor-ház mintegy bekebelezi az illetőt. A másodszülött számára viszont általában nagyobb mozgásteret és rétegzettebb identitást engedélyeznek. Legalábbis látszólag. Harry elmondása szerint ugyanis a tartalék csalóka üvegkalitkában él.
Ráadásul ezért az áldozatért cserébe még fele királyság sem jár, kiszabadulni pedig csak komoly sérülések árán és részlegesen lehet. Persze vannak, akik nem morzsoltak el túl sok könnycseppet az elmúlt években amiatt, hogy a szédítően gazdag herceg maga fizeti a testőreit új, kaliforniai életében. Harry Tartalék című memoárját olvasva az embernek mindemellett időről időre az az érzése támad, hogy nagyon átlagos problémákat is a monarchia rendszerhibájaként jelenít meg.
Többen szóvá tették például, hogy nemcsak Windsoréknál kapja meg az idősebb gyerek a nagyobb szobát a házban. Az viszont, hogy a herceget néhányan paranoidnak nevezték, nem feltétlenül állja meg a helyét. A monarchia működésének logikája ugyanis időnként valóban megköveteli, hogy egyéni érzéseken és érdekeken gázoljon át.
Ha valaki nem is szimpatizál Harryvel, azt például még ő is lekövetheti, ahogy gyerekként a sajtó erőszakkal belenyomta őt a lázadó szerepébe. A brit címlapokon kezdetben Vilmos csínytevései szerepeltek. Az ő helyét a ‘80-as évek végére viszont szinte teljesen átvette a tartalék, akinek az imázsára már kisfiúként sem kellett annyira vigyázni. Pedig a kisebbik herceget a saját szülei és a családnak dolgozó alkalmazottak is csendes, szemlélődő gyerekként írták le.
Két évtizedig alig emlékezett Dianára Harry herceg
Gyanítható azonban, hogy nemcsak a Hewitt-pletykák és a tartalék szerepkör keserűségének kombinációja volt az a hatás, amely miatt a herceg valóban lázadóvá vált. Mi több: a 30-as évei közepén pedig egyenesen világgá ment. Harry memoárját figyelmesen elolvasva fájdalmasan nyilvánvaló például, hogy a sussexi herceget már-már elviselhetetlenül komplikált érzések fűzik a szüleihez. A többes szám nem véletlen.
Számos ponton érzékelhető ugyanis, hogy az apja iránti harag imádatot, az anyjára irányuló imádat pedig haragot leplez. Emellett az sem meglepő, ha egy olyan csatatér jellegű házasság, mint amilyen az előző walesi hercegi páré volt, átörökítette a feszültségeit a belőle származó gyermekekre. Akármennyit és akármennyien elemezzük is azonban a királyi család belső viszonyait, Harry herceg könyvének egyik legnagyobb leleplezése valójában az volt, hogy még ő sem látja tisztán a saját sorsát formáló erővonalakat.
Ennek az egyik leginkább megrázó vetülete, hogy a sussexi herceg szinte minden, az édesanyjával kapcsolatos megnyilvánulásából süt a mediatizáltság. A helyzet mögött meghúzódó ok az lehet, hogy – saját elmondása szerint - a halála okozta trauma miatt egy ideig nem volt hozzáférése a Dianával kapcsolatos emlékeihez. Éppen ezért úgy tűnik, mintha a saját tapasztalatai helyét a róla készült felvételekkel és közismert történetekkel töltötte volna ki.
Ebben a tekintetben pedig zavarba ejtően hasonlít hozzánk, akik fogyasztják a királyi család történeteit. Harry ráadásul megpróbálta átrendezni a sakktáblát azáltal, hogy a média kenyerét elvéve hirtelen sok mindent megmutatott magából. Időnként többet is, mint amit még komfortos lett volna tőle megtudni. Nem ehhez szoktunk, hanem ahhoz, hogy mi kíváncsiskodunk és kattintunk a Windsor-ház titkait fürkészve.
A sussexi herceg azonban át akarta venni a kontrollt és illúziókat rombolt. Ez részben biztosan megmagyarázza a rá irányuló haragot. Harrynek erre az a válasza, hogy úgy tűnik, jobban viseljük a szivárogtatást és a hazugságokat, mint ha valaki egyenesen visszanéz ránk.
Népszerűtlen a herceg a hazájában, mégis visszavárják
Persze vannak, akik szerint a herceg torzít és hazudik, listába gyűjtve az ellentmondásokat. Vagy ha mégis igazat mond, akkor is színtiszta árulás, hogy könyvben és interjúkban szolgáltatta ki a saját családját. Joga volt-e megosztani a világgal, hogy az angol uralkodó alsónadrágban jógázik? Vagy azt sugallni, hogy a bátyja, Vilmos herceg nem egészen szerelemből házasodott?
Akár igen, akár nem, sokakat annyira megdöbbentett ez a viselkedés a panaszkodást és magyarázkodást vulgárisnak tartó Windsor-ház egyik tagjától, hogy a feleségét tették érte felelőssé. Tény, hogy a kedves lókötő, aki valaha a királyi népszerűségi listák tetején volt, most az aljára került a hazájában. A szalagcímekből időnként mégis úgy tűnik, az Egyesült Királyságban visszafogadnák - de Meghan Markle nélkül. Megxit - mondják.
Miközben olyan királyi újságírók is, akiket nem lehet azzal vádolni, hogy odáig lennének III. Károly király kisebbik fiáért, elismerik, hogy Harry réges-rég ki akart szállni. 2020 januárjában meg is tette. Azóta pedig a fél világ arról vitatkozik, hogy hős-e vagy gonosztevő. De nemcsak ebben a tekintetben nehéz őt kategóriákba szorítani.
A származását szórakozásból sokan megkérdőjelezték élete során, mégis tudtuk, hogy kicsoda: a királyi család dolgozó tagja, több mint 25 jótékonysági szervezet védnöke. És katona, aki 10 évig szolgált és kétszer járt Afganisztánban. Ma viszont már nem hordhatja az egyenruháját és nem képviselheti a brit uralkodóházat.
A legkülönbözőbb helyeken bukkan fel a Netflixtől kezdve Kolumbián keresztül a bíróságig. Pereli a lapokat, amelyek lehallgatták őt és az édesanyját. Van, aki reformernek tartja, mások futóbolondnak. Hiszen a bulvársárkánynak úgyis új feje nő majd. Eközben egyrészt a 40. életévét betöltve hatalmas, adómentes összeget örököl majd az apai dédnagyanyjától, az anyakirálynétől.
Másrészt viszont már-már „vörös” megjegyzéseket tett a monarchia működésének visszásságaira. Harry elvtárs - viccelődött néhány hónapja egy internetes tartalomgyártó a memoárját elemezve. Részben ezért sokan úgy vélekedtek, elképzelhetetlen, hogy az apja nyilvánosan felköszöntse idén.
Aztán vasárnap délelőtt mégis megjelent a királyi család instagramján Harry mosolygós fotója, alatta a felirat: „Nagyon boldog 40. születésnapot kívánunk a sussexi hercegnek!” Úgy tűnik, jelenleg a legbiztosabb dolog, amit Harryről tudunk, éppen az, amit annyit vitattak vele kapcsolatban. Hogy Károly király fia és mindig az is marad.