„Nem élek luxusban, de nincs okom panaszra” - Gundel Takács Gábor úgy érzi, jól döntött, amikor szabadúszónak állt
A Hollandiában forgatott vadonatúj kvízműsort Gundel Takács Gábor vezeti, akit a lelkes futball-rajongók évek óta hallhatnak az RTL HÁROM csatornán is, mint sportkommentátor. Új műsora, Az ugrás a tájékozottság és a bátorság játéka, valósággal új szintre emeli a kvízműsorokat.
Ezeket láttad már?
Gundel Takács Gábor hét éve dolgozik szabadúszóként, és bármelyik csatornán tűnik fel, mindig a hitelességet képviseli. Olyan szerencsés helyzetbe került, hogy eldöntheti, melyik műsort vállalja el, így, ha ő vezeti a műsort, garantált a minőség és a szórakozás.
Megteheted, hogy oda menj dolgozni, ahol számodra megfelelő műsort kapsz…
Igen, pont ezért vagyok szabadúszó. Nem csatornákban, hanem műsorokban gondolkodom. Hét éve, amikor elindultam ezen az úton, nem volt könnyű elsőként meggyőzni a TV2-t, hogy ne akarjanak állásba venni fix fizetésért, hanem, ha van olyan műsor, ami tetszik, akkor csináljuk együtt, ha nincs, akkor pedig nem.
Idővel kiderült, hogy ezzel nincs semmi probléma, a nézőket ma már nem érdekli, hogy egy produkcióban tűnök fel, vagy a csatorna arca vagyok-e. Még az sem, hogy melyik csatornán látnak velem műsort. Tökéletesen működik.
Szinte mindenhol dolgoztál már…
Az elmúlt hét évben dolgoztam a Viasattal, TV2-vel, ATV-vel, RTL-el. Ha fix fizetésért kellene dolgoznom egy csatornánál, az az azt jelentené, hogy olyan műsorokat is kellene csinálnom, ami nem nekem való. Az viszont nem lenne jó se nekem, se a nézőnek, se a csatornának, tehát senkinek sem. Akkor inkább ne erőltessük…
Bárhol is tűnsz fel, hitelesnek tartanak az emberek, a minőséget képviseled. Mi a titkod?
Az ember hitelessége az önazonosságából fakad. Teljesen mindegy, kinek dolgozom, a nézők ugyanazt a Gundel Takács Gábort látják. Természetesen mindig más a produkció, de tudják, hogy ki vagyok és mit várhatnak tőlem. Ez ad hitelességet az embernek. Szerintem ugyanez a fajta önazonosság kell a tanárnak, hogy ki tudjon állni egy osztály elé, egy orvosnak, aki leül a beteggel szemben, és el kell hinni neki, hogy meg fogja tudni gyógyítani.
Több lábon állsz a médiában, számos területen bukkansz fel, nem csak a képernyőn…
Rádiózom a Jazzyn, podcastokat csinálok, kerekasztal beszélgetéseket vezetek, konferencián adok elő, sportkommentátorként dolgozom, és persze a tévében szerepelek. Az újságíró történetmesélő ember is, mint általában a művészek. Annyi a különbség, hogy régen csak a klasszikus írott sajtó és a tévé, rádió létezett.
Ma már sokkal többféle platformon lehet többféle stílusban produktumot készíteni. Régen egy cég arra várt, hogy bekerüljön a tévébe vagy a rádióba és el tudja mondani a dolgait. A cégeknek ma már nem kell sajtótájékoztatót tartaniuk, megcsinálják a saját platformjaikat, és ott megjelentetik az információkat.
A világ megváltozott, de ugyanazok maradtunk én és te is, történetmesélő emberek. Emberi sorsokat, döntéseket, örömöket és tragédiákat mutatunk be új eszközökön.
Kötöttél barátságokat a médiában?
A legközelebbi szoros barátaim a gyerekkoromból vannak. Jó néhány régi kollégával kifejezetten jó viszonyt ápolok, szorosabb és személyesebb a kapcsoltunk, de nem járunk össze hetente, nem nyaralunk együtt. Ugyanakkor sokkal bizalmibb és közvetlenebb a kapcsolatunk egy átlagos munkakapcsolatnál.
Sosem akartál valamelyik általad vezetett műsorban részt venni versenyzőként?
Ez mindig felmerül az emberben, mert csak azt tud ilyen jellegű műsorokat vezetni, aki maga is szeret játszani. Tulajdonképpen én is részt veszek a játékban, élvezem a helyzeteket, de más a játékon belül a szerepem. Amikor készülök egy műsorra, szeretem próbára tenni a tudásomat, mit tudok és mit nem. Összességében élvezem.
Mindig az a kedvenc műsorod, amit vezetsz?
Az életben sem szeretem a kedvenceket, hanem a változatosságot, az újfajta kihívást. Elég sokfajta műsort csináltam már. Az ugrás, ami februárban képernyőre kerül az RTL-en, egy új fajta vetélkedő, aminek más a ritmusa, a hangulata, máshol vannak a fontos, dramaturgiai pillanatai. Ez mindig leköti a szakmai kíváncsiságomat is, hogyan lehet egy új formátumból jó műsort készíteni.
A Hollandiában forgatott vadonatúj kvízműsort február 12-étől, minden hétköznap este 19:50-től látható az RTL-en…
Az ugrás című műsor egy érdekes szituáció elé állítja a versenyzőket. Egy monumentális stúdióba épített, öt méter magas hídon kell eldönteni az állításokról, hogy igazak-e vagy hamisak. Ha helyesen választja ki a játékos a hídon megjelenő állítások közül azt az egyet, amelyik igaz, akkor annak az állításnak a mezejére ugranak.
Ha az a mező hamis, nyílik a híd és a játékosok a titokzatos mélybe zuhannak. Ezek a fajta játékok megmutatják az emberek igazi jellemét, főleg, amikor már kezd a tét növekedni. Mindig érdekes, ki hogyan viselkedik, mer-e döntéseket hozni, kockázatot vállalni. A nézők szempontjából is izgalmas, amikor otthon a kanapén összehasonlítja magát a versenyzővel, tudta-e volna a választ vagy sem.
Jó játékos lennél ebben?
Sokszor kérdezik, milyen sikerrel játszanék egy kvízműsorban. Az igazán profi kvízjátékosok olyan témában is felkészülnek, amelyben nem annyira járatosak. Tudatosak, mint egy profi sportoló. Én ilyet azért nem csinálok. Azt gondolom, hogy a kedvenc témáimból felkészült vagyok, és azokban eredményes is lennék, de természetesen vannak olyan témakörök, amikben nem vagyok járatos és kipotyognék. Az ugrásnál nem csak a tudás, hanem a hétköznapi tájékozottság is fontos.
Öt milliót lehet a műsorban nyerni. Te mire költenél, ha megnyernéd?
Nehéz kérdés, hiszen mindig van mire költeni a pénzt. Van három gyerekem, szóval tudnék kinek segíteni. Szerencsére az élethelyzetemből és koromból fakadóan már nem a hitelvisszafizetési vagy befektetési időszakomat élem. Ilyen szempontból megérkeztem. Nem élek luxusban, de nincs okom panaszra.