Közel egy évtizedig titkolták ezt az egy dolgot Erzsébet királynő elől, így reagált a néhai uralkodó, amikor megtudta a botrányos részeteket
Évtizedekig titokban maradt Erzsébet királynő előtt a brit udvar egyik legnagyobb árulása. Amikor azonban végül tudomást szerzett róla, a reakciója mindenkit meglepett.
Ezeket láttad már?
II. Erzsébet királynő uralkodása alatt számos titok és botrány övezte a brit monarchiát, de kevesen sejtették, hogy udvarában egy szovjet kém dolgozott közel egy évtizeden át. Sir Anthony Blunt, a királyi család művészettörténésze és képszakértője végül elismerte, hogy a harmincas évektől kezdve a szovjet hírszerzés ügynöke volt. Az MI5 és a brit kormány hosszú évekig próbálta eltitkolni az ügyet, de végül kénytelenek voltak beszámolni róla az uralkodónak - nem éppen úgy reagált, ahogyan azt a többség várta.
Egyáltalán nem lepődött meg
Sir Anthony Bluntot fiatal korában lett a szovjet hírszerzés ügynöke, és a világháború alatt jelentős mennyiségű titkos információt adott át a KGB-nek. Annak ellenére, hogy árulása ismertté vált, Blunt évtizedeken át megtarthatta pozícióját a brit intézményekben, mert attól tartottak, hogy az igazság nyilvánosságra kerülése politikai vihart kavar.
Az MI5 titkos aktáiból kiderül, hogy amikor az 1970-es években a királynőnek elmondták a teljes igazságot, „nagyon higgadtan, bármiféle meglepődés nélkül fogadta a hírt”. A dokumentumok szerint a kormány attól félt, hogy Blunt halála után a sajtó felfedi a történetet, ami elkerülhetetlen botrányt okozott volna.
A pletykák már korábban szárnyra kaptak
Christopher Andrew professzor, az MI5 hivatalos történetének írója szerint Erzsébet királynő már az 1950-es évek elején hallhatott bizonyos pletykákat Bluntról, de ezeket hivatalosan soha nem erősítették meg. Hanley MI5-vezető jegyzete szerint: „Nyilvánvalóan valaki említett valamit az 1950-es évek elején, talán nem sokkal a csatlakozása után.” Végül 1973 februárjában az akkori miniszterelnök, Edward Heath utasította Sir Martin Charterist, a királynő magántitkárát, hogy tájékoztassa az uralkodót a részletekről, mivel attól tartott, hogy a történet hamarosan kiszivárog.
Miért tartották titokban?
A dokumentumokból az is kiderült, hogy a palota és az MI5 közötti kommunikáció a kémügy kapcsán hosszú éveken át szabálytalan volt. Az MI5 korábbi vezetője, Sir Roger Hollis 1964-ben tájékoztatta Sir Michael Adeane-t, a királynő akkori magántitkárát az új bizonyítékokról, amelyek Blunt vallomásához vezettek. Sir Roger feljegyzésében így szerepelt: „Sir Michael Adeane megköszönte, hogy tájékoztattam a pozícióról.”
A botrány végül nemcsak a brit titkosszolgálatot, hanem a királyi családot is próbára tette. Az MI5 és a brit kormány döntése, hogy évtizedekig titokban tartották az ügyet, a monarchia történetének egyik legsötétebb foltja. Erzsébet királynő azonban nyugodtan és méltósággal kezelte a helyzetet, amellyel ismét bizonyította, hogy képes szembenézni a brit monarchiát érintő legnagyobb próbatételekkel is.
Forrás: mirror.co.uk