Erzsébet királynő temetése miatt már most aggódnak a diplomaták
Miközben Nagy-Britannia a leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodója, Erzsébet királynő halálát gyászolja, Londonban már eszeveszett előkészületek folynak az évszázad egyik legnagyobb diplomáciai eseményére. Többek közt Joe Biden amerikai elnök, Naruhito japán császár és Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök is részt vesz II. Erzsébet királynő szeptember 19-i állami temetésén. A diplomaták pedig már most aggódnak.
Ezeket láttad már?
Több száz jelenlegi és volt állam- és kormányfő csatlakozik sok más méltósághoz, akik a jövő héten Nagy-Britanniában utaznak Erzsébet királynő állami temetésére, aki múlt hét csütörtökön hunyt el 70 évig tartó uralkodását követően. A vezetők, köztük Joe Biden amerikai elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Jacinda Arden új-zélandi miniszterelnök már megerősítették, hogy részt vesznek a temetésen.
A szertartást szeptember 19-én délelőtt 11 órakor tartják a Westminsteri apátságban. A 2000 fő befogadására alkalmas történelmi templom volt a helyszíne Erzsébet királynő Fülöp herceggel kötött házasságának 1947-ben, és 1066 óta két brit koronázásnak is. A temetésről úgy tartják, hogy egy hatalmas diplomáciai esemény lesz, egyben pedig Erzsébet királynő utolsó hozzájárulása az országuk jólétéhez, okot adva egy ilyen nagy összejövetelnek.
Sok nemzetközileg is fontos résztvevőre számítanak
A temetésen valószínűleg részt vesz Naruhito japán császár is - aki Maszako császárnővel és Fumio Kishida miniszterelnökkel együtt utazhat -, de Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Emmanuel Macron francia elnök megjelenésére is számítanak. Spanyolországot valószínűleg VI. Fülöp király képviseli, akinek gyökerei egészen a 19. századig nyúlnak vissza a brit királyi családhoz. De Belgiumból, Dániából, Hollandiából, Norvégiából és Svédországból is számítanak a királyi családok tagjaira.
„Nem lenne meglepő, ha az összes megkoronázott államfő eljönne Európából, valamint az állam- és kormányfők is más országokból” – mondta egy volt kabinetminiszter, aki már egy másik nemzetközileg szintén kiemelkedő temetésen, Margaret Thatcher volt brit miniszterelnökén is jelen volt 2013-ban. A hatalmas tömegre pedig egyébként is számítani lehet, hiszen úgy tartják, hogy Erzsébet királynő volt a világ leghíresebb embere.
Van, aki biztosan nem lesz jelen
A legfigyelemreméltóbb - bár nem meglepő - Vlagyimir Putyin orosz elnök távolléte lesz, miután a Kreml kijelentette, hogy az ő részévtele nem opció. A diplomáciai körökben ez ugyanolyan fontos dolognak számít, mint az, hogy ki kap egyáltalán meghívót. Így azt is alig várják, hogy kiderüljön, Hszi Csin-ping kínai elnöknek felajánlják-e a temetésen való részvételi lehetőséget.
Éjjel-nappal folynak az előkészületek
Mindeközben a diplomaták már most azon aggódnak, mi várható a temetés végéig. A temetés előkészületei ugyanis óriási logisztikai, biztonsági és diplomáciai feladatot jelentenek, hiszen a következő napokban várhatóan több tízezer ember utazik Londonba. A külföldi nagykövetségek már több száz magánszemély hívását fogadták, és többségében arról érdeklődtek, hogy a temetés napján le lehet-e szállni a fővárosban, és a repülőjegy- és szállásfoglalás is nagyon gyors tempóban növekedik.
„Számos szempontból óriási kihívás lesz: protokoll, biztonság, érzékenység” – mondta Ioannis Raptakis, Görögország egyesült királyságbeli nagykövete a temetésről. „Majdnem minden ország erőfeszítéseket tesz azért, hogy képviseltesse magát. De teljes mértékben megbízom a brit protokollszakértőkben – nekik van tapasztalatuk a közelmúltban a COP26 (az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája) megszervezésében, ami olyan volt, mint egy próba".
Komoly szervezettségre van szükség a királynő végső nyugalomra helyezéséhez
Mások még jobban aggódnak, hogy minden rendben menjen, főleg a szervezettséggel. „Nagyon aggódunk a logisztika miatt” – mondta egy diplomata, rámutatva a szervezettség érzékelhető hiányára a G7-ek tavalyi cornwalli csúcstalálkozóján. A temetés reggelén a királynő koporsóját körmenetben viszik majd a Westminsteri Apátságba a 900 éves Westminster Hallból, ahol a világnak több napja lesz arra, hogy lerója tiszteletét. A nemzet pedig kétperces csendet tart.
Az egyórás temetési istentisztelet után nagy ünnepi körmenet kíséri a koporsót a közeli Hyde Parkba, ahol egy fegyverszállító kocsiból átrakják az állami halottaskocsiba. A koporsó ezután London központjától 20 mérföldre nyugatra, a Windsori kastélyhoz fog utazni. A windsori Szent György-kápolnában megtartott istentisztelet után végül leengedik a kastély területén lévő királyi boltozatba, Erzsébet királynő néhai férje, Fülöp herceg mellé, aki 2021 áprilisában hunyt el. Így a királynő szeretett férje mellett fog nyugodni.
Forrás: politico.eu