Sokan ellenezték, mégis 73 évnyi házasság lett belőle - Erzsébet királynőt és Fülöp herceget tényleg csak a halál választhatta el
Károly király szemmel láthatóan csak nehezen tudta visszafogni a könnyeit, amikor a közelmúltban Kamilla királyné segítségével leleplezte a szüleiről készült szobrokat a londoni Royal Albert Hallban. Az erős érzelmeknek valószínűleg nem az volt az egyetlen oka, hogy Károly gyásza még mindig relatíve friss az anyját és az apját illetően is. A szoboravatásra kijelölt és az I. világháborúban elesett brit katonákról megemlékező Remembrance Day (azaz az emlékezés napja) mellett a november ugyanis egy fontos családi dátumhoz is köthető. November 20-án lett volna ugyanis II. Erzsébet és Fülöp herceg házasságkötésének 76. évfordulója, melynek előzményei szintén izgalmas történelmi kontextusba ágyazódtak.
Ezeket láttad már?
Amikor Erzsébet hercegnő, VI. György király idősebb lánya, egyben a brit trón örököse, 1947 őszén az esküvőjére készült, eredetileg egyáltalán nem úgy tervezték, hogy nagy felhajtás kerekedik majd az eseményből. A kitartásukra büszke londoniak számára még mindig nehezek voltak a hétköznapok, bőven működött a jegyrendszer is, az uralkodóház pedig nem szerette volna kiélezni kontrasztot a II. világháború utáni szegénység és a királyi pompa között. Ez annál is inkább így volt, mert VI. Györgyöt és Erzsébet királynét rendkívüli népszerűség övezte akkoriban. Az ország soha nem felejtette el a királyi párnak, hogy a „blitz” alatt - vagyis London német bombázásának idején - nem hagyták el a Buckingham-palotát, hanem osztoztak a népükkel a megpróbáltatásoknak ebben a vetületében. Az esküvő kapcsán azonban nem csak a dőzsöléstől idegenkedett a királyi ház. Erzsébet királynő és Fülöp herceg 76. házassági évfordulója hetén már nehéz elhinni, de sokan annak is örültek volna, ha a frigy egyáltalán nem jön létre.
Erzsébet és Fülöp még gyerekként találkozott egymással
Erzsébet hercegnőnek és Fülöp hercegnek óriási szerencséje volt, hogy tulajdonképpen összeillettek rang tekintetében, mert így igazából senki sem tudta megakadályozni, hogy egybekeljenek. Szándékban ugyanakkor nem volt hiány: Fülöp görög és dán királyi herceg zavaros családi háttere nemcsak Erzsébet szüleit, de az udvar egészét aggasztotta. A herceg a - nem túl könnyen megjegyezhető - Schleswig-Holstein-Sonderberg-Glücksburg-házból származott, ám ekkor ez már nem sok jót jelentett Európa királyi családjainak körében. Fülöp apja, András királyi herceg I. György görög király negyedik fia volt, aki az 1920 és 1922 közötti görög-török háború elvesztése után állampolgárságától megfosztva menekült Párizsba a családjával.
Fülöpöt - akit egy narancsos ládában menekítettek ki az országból - az is problémás partivá tette, hogy az 1910-es és 1920-as évek zavaros időszakában Görögországban folytonos királycserék voltak. Ez pedig Európa többi uralkodócsaládját meglehetősen kibillentette a lelki egyensúlyából. Emellett 1934-ben, amikor a 13 éves herceg és a 8 éves Erzsébet először találkozott egymással, András és felesége, Aliz házassága már rég tönkrement. Fülöp apja a francia Riviérán nagyrészt szerencsejátékkal múlatta az időt, anyját pedig - egy mentális összeomlást követően - Svájcban kezelték. Fülöp 4 nővére közül három ráadásul olyan német herceghez ment feleségül, aki egyben magas beosztású náci tiszt is volt.
II. Erzsébet már 17 évesen feleség lehetett volna
Mindez nem jelentett nagyobb problémát még akkor sem, amikor 5 évvel később Erzsébet beleszeretett - az akkor már a Brit Királyi Tengerészeti Akadémián tanuló - Fülöpbe. Mindenki azt gondolta ugyanis, hogy hiába levelezgetnek a fiatalok, az érzések a távolság miatt csillapodnak majd. Azonban messze nem ez lett a helyzet: Fülöp, aki Erzsébethez hasonlóan Viktória királynő leszármazottja volt és a II. világháború során a századosi címig vitte, a harcok alatt végig magánál tartotta a hercegnő fényképét. 1943-ban pedig már az udvarban töltötte a karácsonyt. A személyes vonzalom és a meleg családi légkör mellett az is fontos lehetett a herceg számára, hogy ugyan nem abban a királyi életmódban nőtt fel, mint az angol trón örököse, mégis zsigerileg kapcsolódott hozzá.
Nem véletlen, hogy már az ünnepek után értesítette az akkori görög uralkodót, II. Györgyöt a házassági szándékról, aki azonnal kapcsolatba lépett Erzsébet édesapjával. VI. György király viszont nem támogatta, hogy komolyabbra forduljanak a dolgok, tekintve, hogy idősebbik lánya még mindig csak kamaszkorú volt. Három évvel később viszont, amikor a háború vége után Fülöp visszatért az Egyesült Királyságba, az elszánt herceget nem lehetett többé távol tartani a szintén csillogó szemű Erzsébettől.
Királyi elődökhöz hasonlították az ifjú párt
Az 1946 nyarán bejelentett eljegyzést, valamint magát a fiatal párt végül aztán olyan jól fogadták a britek, hogy - az előzetes tervekkel ellentétben - az esküvőn végül mégis megengedtek némi (az átlagtól visszafogottabb) felhajtást. A pozitív reakciók oka egyaránt mutat a jövőbe és a történelmi múltba. Bár Margaret Thatcher miniszterelnökségének időszakát és az akkori gazdasági válságot nem lehet a világháború gyötrelmeihez mérni, közel 35 évvel később Károly herceg és Diana hercegné esküvőjének népszerűségét is az adta, hogy az ifjú pár új reményt adott a küszködésben elfáradt tömegeknek. A jobb idők ígérete mellett azonban a 20. század által megszépített múlthoz ugyancsak visszanyúltak az angolok (az Egyesült Királyság többi népe kevésbé). Erzsébetet és a vőlegényét sokan hasonlították ugyanis a hercegnő ükszüleihez, Viktória királynőhöz és Albert herceghez.
Mivel a ‘40-es évek vége már a brit gyarmatbirodalom szétesésének időszaka volt, sokaknak talán jólesett ezen a szimbolikus módon megidézni a fényét sebesen vesztő viktoriánus, birodalmi múltat. Másrészt pedig egy kicsit úgy is érezhették, hogy mindazt, ami megmaradt, Viktória és Albert kötelékéhez hasonlóan beragyogja a menyasszony és a vőlegény szemmel látható boldogsága. Mindennek fényében nem meglepő, hogy az 1947. november 20-i esküvőt az egyesült Királyságban 27 millióan követték televízión keresztül.
Az utolsó években Erzsébet és Fülöp
külön palotákban élt
Talán részben éppen a folytonosság jegyében kaptak helyet az Albert hercegről elnevezett Royal Albert Hallban Erzsébet és Fülöp szobrai, melyeket pedig már az új király és királyné leplezett le. Az utóbbi párral kapcsolatban nemrég csempészte be a Daily Mail újságírója, Rebecca English a Károly király 75. születésnapjára készült cikkébe, hogy Károly és Kamilla az idejük nagy részét külön otthonokban töltik. Ehhez más felületeken többen gyorsan hozzátették, hogy így voltak ezzel a király szülei is idős korukban. Bár épp a most visszatért A korona című sorozat sok mindent elárul Fülöp hercegről és II. Erzsébetről, a kapcsolatuk valódi ívét csak ők ismerték. Az viszont bizonyos, hogy a kalandos kezdetek után a házasságuk 73 éven át tartott.