Csősz Boglárka: „A folyamatos húsevés senkinek nem jó”
Csősz Boglárka több mint tíz éve nem eszik húst, környezet- és állatbarát. Fontos számára az őt körülvevő világ, ezért is vállalta el a zsűri felkérését Magyarország első Húshelyettesítő Termékek Viadalán, a Mentes Feszten.
Ezeket láttad már?
Csősz Boglárka üzletasszony nem győzködi a párját és az ismerőseit, hogy hagyjanak fel a húsfogyasztással, mégis a környezetében élők sokat változtattak az étkezési kultúrájukon.
Erdélyben nőttél fel, ahol húst hússal fogyasztanak…
Igen, de már akkor sem nagyon szerettem, inkább a krumplival és zöldséggel készült ételeket preferáltam. Arrafelé a disznóhúst reggeltől estig fogyasztják, reggelire kolbász, délben sült hús, este tokány került az asztalra. Ilyen közegben természetes, hogy én is ettem, de igyekeztem elkerülni, mert már akkor éreztem, hogy nem igazán jó nekem. Egy idő múlva már nem is kívánta a szervezetem, és nem is volt rá szükségem.
A török származású volt férjed mellett hogyan tudtál vegán étrendet folytatni?
A volt férjemmel sokat jártam étterembe, ő és a családja is nagy húsevők. Nehéz volt mellettük másképpen étkezni. Szerencsére Törökországban rengeteg zöldséget szolgálnak fel az éttermekben, ami a mediterrán konyha alapja, és mindent nagyon finoman készítenek el. Halakra specializálódott vendéglátó helyeken is legalább harmincféle növényi alapú ételt tálalnak fel, nem muszáj halat sem fogyasztani. Egyre gyakoribb, hogy itthon is készítenek változatos növényi fogásokat, de remélem, hogy egy idő múlva ez is még természetesebbé válik. Én annyira rászoktam ezekre az ételekre, hogy nem is hiányzik a hús.
Törökországban számos, itthon is előforduló babfélét és számunkra ismeretlen zöldségeket hasznosítanak. Egy grammot sem szedek fel tőlük, nem kell fogyókúráznom, bármennyi szénhidrátot ehetek. Nálunk is fellelhetőek olyan gyógynövények, és mentes termékek, amelyek fogyasztása sokat segít az egészségünk megőrzésében.
Egyre gyanúsabb, hogy a hormonokkal, adalékokkal, gyógyszerekkel kezelt nem tiszta táplálékkal etetett állati húsfogyasztás összefügg a női, de a férfi hormonműködések változásaival. A Mentes Feszt felkérésének ezért is örültem, mert edukációs céllal fontos, hogy szakemberek segítségével értsük meg, melyek azok az összetevők, amelyek jót tesznek a szervezetünknek és mik azok, amik betegséget okozhat.
Tudatosan meg kell tervezned a táplálkozásodat, hogy ne maradjon ki belőle semmiféle tápanyag, amit a húsból kapna meg a szervezeted?
A mentes ételeknél arra is kell figyelni, hogy meglegyenek bennük azok a tápanyagok, amikre a szervezetünknek szüksége van. A fehérjét könnyen tudom pótolni: a babfélékben, csicseriborsóban, lencsében több is található, mint a húsban, és nem is érzem a hiányát. Ha edzek, utána is növényi alapú fehérjét választok. A liszteket is válogatom, kókusz, mandula, vagy csicseriborsóból készültet használok.
Neked nehezebb vásárolni, mint egy húsevőnek?
Általában a bio boltokat választom, de manapság már a nagy élelmiszerüzletekben is találok megfelelő alapanyagot, növényi alapú tejeket és friss zöldséget, amiből sok fogyasztok. Örömmel látom, hogy egyre több magyar cég gyárt tiszta, adalékmentes helyettesítő termékeket, édességet, hús-laktóz-glutén helyettesítőt, amik már finomak is. Ha tehetjük a friss alapanyagokat válasszuk, így jobban hozzájutunk a tápanyagokhoz, pláne úgy, ha néha nyersen rágcsálunk el többféle zöldséget.
Tanulmányoznod kellett az egészséges étkezést?
Amikor Magyarországra költöztem, élelmiszer tudományt is tanultam, mert érdekelt. Átláttam, hogy hogyan dolgozzák fel a búzát, a növényi dolgokat, hogyan működik az állattartás, mennyi modifikáción megy át az alapanyag, mire élelmiszer lesz belőle. Akkor jöttem rá arra, hogy változtatnom kell az étkezésemen, mert nem mindegy, mit viszek be a szervezetembe. A kenyérből, amit imádok és minden nap fogyasztok, nem mindegy, hogy melyik félét választjuk.
A gyorsfagyasztott, adalékos péktermékek helyett végre egyre több magyar pék visszatér a kovásszal készült termékekhez, én nagyon szeretem olívával vagy dióval töltve, ami még ízletesebbé teszi, és szeretem a rozsos, teljes kiőrlésű kenyereket is. Az egyetemen a vizsgadolgozatomat környezetvédelemből írtam. Érdekelt a zöld energia és az, hogyan tudjuk a világot jobbá tenni. A világ megtermelt élelmiszereinek nagy része a szemétben végzi, mert csomagolva vásároljuk, nem használjuk fel, nem gazdaságosan gondolkodunk, vagy csak rosszul tároljuk. Ebben is érdemes tudatosnak lenni újra, és kerülni a műanyag csomagolásokat.
A volt férjedet, barátaidat nem próbáltad meg soha meggyőzni arról, hogy egészségesebben étkezzenek, kevesebb hússal?
Minden párom mellettem sokat változtatott az étkezési kultúráján, pedig eleinte ellenkeztek, majd rájöttek, hogy amiket mondok, az igaz. Hiszem, hogy a cukor sem mindenben jó, és az állati eredetű ételek esetén is meg kell találni a mértéket, akkor is, ha nem akar valaki vegán lenni. A volt férjem úgy fogyott le, hogy velem együtt hat hónapra áttért a vegán étrendre. Húsz kilót dobott le természetes módon úgy, hogy soha nem éhezett.
Azt is érezte, hogy minél kevesebb húst eszik, annál jobb lesz az egészsége, így végül drasztikusan lecsökkentette a húsfogyasztást, ám a halakat továbbra is kedveli. Az ismerőseimnél is igyekszem rávilágítani az egészségesebb életmódra. Nem buzdítom őket arra, hogy mindenki hagyja abba a hús fogyasztást, hanem inkább rámutatok, hogy ki lehet váltani mindenféle ízletes étellel.
Nemcsak a környezetük fogja észre venni a változást a kisugárzásunkban és energiáikban, hanem a közérzetünk is jobb lesz. Tizenöt-húsz egészséges évet lehet nyerni a megfelelő táplálkozással, lassabban öregszik a test és a bőr is. A világ már arra tart, hogy mindenki egyre környezettudatosabban él.
Szőrmék viselésével, bőr termékekkel hogyan állsz?
Szőrmét hosszú évek óta nem hordok, az összes bundámat eladtam. A bőrökből csak azt választom, amit tudom, hogy az etikus állattartásból származik, vagy természetesen elhullott állatok bőrét használták. Számomra ez egy melléktermék, ami még belefér a környezettudatos életembe. Ha van rá mód vegán bőrt választok, de a ezek még nem bírják annyira a strapát, mint a bőr, csak pár évig tudom ezeket használni.
Érdekes újra megtalálni az arányt, hogy a divatban is melyek azok a termékek, amelyeket nem egy-két évig tudunk használni, hiszen az óriási környezetszennyezés, de nem is vágnak le emiatt állatokat. Kevesebbet, de minőségibbet lenne jobb vásárolni, olyan dolgokat, amiket elég ritkábban, húsz-harminc év múlva kell csak lecserélni.
A szépségipari termékek vásárlásánál is figyelsz a környezetre?
Igen, elsődleges, hogy ne legyen a termék tesztelve állatokon. A másodlagos, hogy ne tartalmazzon kemikáliákat, szulfátot, kőolajat. Vegán, bio kozmetikumokat használok, és a sminkhez való termékeknél igyekszem olyanokat választani, amik növényi pigmenteket tartalmaznak.
Agyban kontrollálod az életedet?
Nem szoktam beszaladni sehová és lekapni az első terméket a polcról. Időt szánok rá, hogy elolvassam a címkéket és megtaláljam azokat a termékeket, amelyek számomra megfelelnek. Ha tudom már mit szeretek, akkor gyorsabban és könnyebben zajlanak a beszerzéseim. Egyszer kell csak energiát fektetni ebbe, de akkor komolyan.
Állatvédő is vagy, láttunk már a kihalófélben lévő, veszélyeztetett hópárducokért kampányolni Kazahsztánban Adrien Brody oldalán…
Hópárduc védő vagyok, már többször kiutaztam Kazahsztánba az alapítvány éves rendezvényére. Sajnálom, ha szép lassan elfogynak és kihalnak az állatfajok. Búvárkodom, és a tengerek, óceánok korallvilág pusztulása is megérint. Fájdalmas látni, mi megy végbe a világban, de sajnos sokat nem tudunk tenni érte. Ha mindenki tenne, úgy egy picit előrébb lennénk, de nem látom ezt az egységes akaratot, hogy megvédjük az állatokat és környezetet.