Ő a brit királyi család igáslova, és még csak észre sem vették őt évtizedekig
A hét elején bejelentették, hogy Károly király egyetlen húga, Anna hercegnő kórházban van. Az abban rejlő dráma, hogy a hercegnőt megrúgta az egyik lova, természetesen nem mérhető a király vagy akár Katalin hercegné betegségéhez. Anna betegszabadságát mégis megérezheti majd a brit királyi család. Ennek az oka pedig a hercegnő életútjában és személyiségében keresendő.
Ezeket láttad már?
Ha már a lovaknál tartunk: nem túlzottan hercegnőhöz illő módon Anna hercegnő teljesítményét számtalan alkalommal hasonlították egy igásló teherbírásához élete során. Nem véletlenül, hiszen 2023-ban például összesen 212 királyi elfoglaltsága volt. Ezzel nála jóval fiatalabb családtagokat is maga mögé utasított munkamorál tekintetében.
Amikor 2023. végén kijöttek ezek eredmények, akkor sokan hivatkoztak arra, hogy például Vilmos herceg és Katalin hercegné jelenleg 3 gyereket nevel. Az a helyzet viszont, hogy II. Erzsébet egyetlen lánya minden életszakaszában rengeteget dolgozott. Pedig akár választhatott volna ennél jóval kényelmesebb életformát is. Károly király mindössze másfél évvel fiatalabb húga hiába jött ugyanis világra az Egyesült Királyság legtöbb hatalommal rendelkező asszonyának a lányaként.
Már születésekor nyilvánvaló volt, hogy valószínűleg nem léphet majd az édesanyja helyére. Egyrészt második gyerekként született, így Károly mindenképpen elé került a trónöröklés rendjében. Másrészt akkoriban még a nyugati világ berendezkedése is a mostani helyzetnél sokkal súlyosabban szorította háttérbe a nőket. Az egyébként is tradíciókra épülő brit királyi család pedig egyértelműen tükrözte ezt a felállást.
A jelenlegi walesi hercegi pár gyermekei közül ma már Sarolta hercegnő lenne a trónörökös, ha elsőként születik. De ez még Károly és Diana idejében sem volt így, 1950-ben, Anna hercegnő születésének évében pedig végképp nem. A kis Károly herceg első „tartaléka” így aztán akár berendezkedhetett volna valamiféle elkényeztetett életmódra vagy akár harcolhatott volna rossz módszerekkel azért, hogy észre vegyek. Annát azonban nem ilyen fából faragták.
A királynő és Fülöp herceg egyetlen „igazi” fia
A hercegnő mindig is rendkívül dinamikus karakter volt. Olyannyira így van ez, hogy a királyi szakértők - nemi sztereotípiáktól sem tartózkodva - előszeretettel és nem túl feminista módon emlegetik őt Fülöp herceg egyetlen fiaként. Nem véletlenül: Anna mindhárom fivérénél erősebb személyiségnek tűnik, és egyértelműen ő az, aki mentalitását tekintve a leginkább hasonlít az édesapjára.
A kemény, kitartó és vakmerő királyi hercegnő tulajdonságait II. Erzsébet tengerész férje leginkább az első fiában szerette volna látni. Károly azonban visszahúzódó gyerek volt, ami számos konfliktust eredményezett Fülöppel. És nem csak vele. A beszámolók szerint ugyanis Károly és Anna igencsak sokat verekedett gyerekként, méghozzá többnyire az utóbbi kezdeményezésére.
Könnyen elképzelhető, hogy a különbségek ellenére ugyanarra reagáltak eltérő módon: mindketten keveset találkoztak a szüleikkel és egymás mellett leginkább a dadáikra számíthattak. Később pedig mind Károly, mind pedig Anna magára maradt, ugyanis bentlakásos iskolába mentek. Ez a hercegnő esetében azért volt különleges alkalom, mert ő volt az első női királyi sarj Angliában, aki kikerült a magánoktatás keretei közül.
Nemcsak ezen a téren töltött be azonban különleges szerepet már egészen fiatalon. Hamarosan azzal tűnt ki trónörökös bátyja és az öröklési rendben előtte álló öccsei közül, hogy erős elkötelezettségről tett tanúbizonyságot a királyi feladatai irányában. Már 18 évesen elkezdett intenzíven belevonódni azokba a kötelességekbe, amelyek még most is szervezik a jelenleg 73 éves hercegnő napjait.
Nem engedte magát elrabolni Anna hercegnő
Anna a teljesítménye ellenére nem feltétlenül volt a média vagy az alattvalók kedvence fiatalon. A korona című sorozatot néző Y és Z generációs közönség a közösségi média tanúságai szerint igencsak értékelte a belevaló és szarkasztikus Anna karakterét (és stílusát). Az 1970-es években azonban ezek a tulajdonságok sok problémát okoztak a királyi hercegnőnek.
Bár az első ausztráliai utazásra rendkívül jól sikerült, az Egyesült Államokban túlságosan mogorvának és mosolytalannak találták. Nem a Disney világából előlépett hercegnőről volt tehát szó, teljesen más nőképet képviselt, és ezt a brit lapok sem értékelték túlzottan. Az ellenszenv hamarosan kölcsönös és tartós lett. A feszültség pedig odáig fajult, hogy Anna időnként akár oda is szólt valamit a média képviselőinek.
A Fülöp hercegéhez hasonló határozottságával és kissé száraz humorával találkozva néhányszor az alattvalóknak is elállt a szava. Ám sokan meséltek már segítőkészségéről és empátiájáról is. Amikor a sajtó néhány év elteltével kissé lejjebb adott a királyi hercegnővel kapcsolatos mesei elvárásaiból, akkor az újságíróknak azt is sikerült észrevenniük, milyen komolyan veszi a munkáját.
Az első hasonló áttörés egy gyermekrák alapítvány kapcsán történt, de mivel Anna több száz jótékonysági szervezetet képvisel, valójában számos alkalommal csodálkoztak rá a munkamoráljára az utóbbi évtizedekben. Szintén növelte a népszerűségét, hogy Anna hercegnő más típusú teljesítményeket is a magáénak tudhat. Egyrészt fiatal kora óra lovagol és az 1975-ös Európai Lovastusa Bajnokságon egyéniben és csapatban is ezüstérmet szerzett, a következő évben pedig részt vett az olimpián.
Másrészt amikor erre volt szükség, saját maga testőreként is képes volt fellépni. II. Erzsébet hercegnőként nevelt lányát ugyanis 1974-ben megpróbálták elrabolni, ő viszont úgy megőrizte a hidegvérét és olyan keményen visszaszólt a támadójának, hogy a kísérlet végül kudarcba fulladt. Ezzel pedig nemcsak magát, hanem akkori férjét, Mark Phillipset is megvédte.
Tényleg nem Fülöp herceg volt az egyetlen fontos férfi Erzsébet királynő életében? Szakértő válaszol
Másfél évtized Diana hercegné árnyékában
Nem a fent leírt feszült pillanat volt azonban az első alkalom, amikor Anna hercegnő kiállt az első férje mellett. Akárcsak II. Erzsébetnek, neki is jobb partit szántak. A hercegnő azonban ragaszkodott az anyja szárnysegédjéhez, az aranyérmes lovas olimpikonhoz, akihez végül 1973 novemberében ment férjhez. A kezdetben boldog házasságból két - tudatosan királyi cím nélküli - gyermek született, Peter és Zara. (Utóbbinak Károly király adta a nevét és ma is látványosan jó a kapcsolat unokahúg és nagybácsi között.)
Anna és Mark végül mégis elvált egy kisebb botrány árán. A hercegnőnek ugyanis ellopták néhány szerelmes levelét, amelyekből nyilvánvaló volt, hogy viszonyt folytat egy tengerésztiszttel, egyben a királynő lovászmesterével, Timothy Laurence-el. A válás, majd a második házasság azonban ezzel a filmbe illő eseménysorral sem került be a brit királyi család legismertebb történetei közé.
Károly királlyal és a hercegnő idősebb öccsével, András herceggel ellentétben a királyi hercegnő személyisége mindig is jóval kevesebb teret adott arra, hogy a magánéletén rágódjanak. Annának részben éppen ezért volt nehéz a ‘80-as ás ‘90-es évek. Diana személyében ugyanis egy olyan - a mesebeli hercegnő szerepét is jobban megtestesítő - nő került a monarchia rendszerébe, aki a botrányaival elvonta a figyelmet más családtagok tevékenységéről.
Ez az időszak azonban már a múlté. A legfrissebb YouGov felmérések szerint Anna hercegnő jelenleg a brit királyi család 3. legnépszerűbb tagja. A média szívesen emlegeti kitartását és munkamorálját, a régi rossz kapcsolat feledésbe merült. Anna második férje, Timothy Laurence néhány napja azt mondta, hogy a felesége sérülése és agyrázkódása lassan javul. Az alapján viszont, amit Annáról tudunk, biztosak lehetünk benne, hogy amint kikerül a kórházból, azonnal visszaül majd a lóra - minden tekintetben.