7 kötelező Jack Nicholson film - 77 éves a színész
Hihetetlen, de Jack Nicholson lassan már nemcsak nagypapa, de inkább már dédpapa korú.
Ezeket láttad már?
Vitathatatlanul Hollywood egyik legnagyobb élő legendája, háromszor nyert Oscar-díjat, és Michael Caine mellett az egyetlen, akit a 60-as évektől minden évtizedben jelöltek a legrangosabb filmes díjra. Az 50-es évek végétől hetvennél is több filmben szerepelt, kipróbálta magát íróként és rendezőként is. Nemrég bejelentette visszavonulását, romló memóriájára hivatkozva. Nem lennék persze meglepve, ha netán mégis látnánk még a filmvásznon, hiszen Jack Nicholson igazán szeretett meglepetéseket okozni karrierje során. Sötét napszemüvege szinte hozzánőtt az évek során, nem véletlenül mondta egyszer, hogy. "A napszemüvegemben én vagyok Jack Nicholson, anélkül csak egy kövér 70-es pasas". Farkasmosolya számtalanszor ijesztette halálra a mozinézőket, de az ikonikus vicsorgás-szerű mosoly legalább ilyen hatásos volt a nők elcsábításában is. Tucatnyi legendás alakítása közül 77. születésnapja alkalmából a 7, talán legemlékezetesebbet gyűjtöttük össze:
Szelíd motorosok - 1969
Ha létezik igazi kultuszfilm, akkor ez biztosan az. A road movie egy egész generáció alapvetése. Dennis Hopper filmje a mai néző számára már talán kevésbé lázadó, és biztosan sokkal lassabban is peregnek az események, mint ahogy manapság megszoktuk, de egy figyelmes néző számára kiderül, hogy rengeteg kortárs mozi is merít a Szelíd motorosokból. Jack Nicholson első Oscar-jelölését kapta a kultműben nyújtott szerepéért.
Kínai negyed - 1974
A zseniális rendező Roman Polanski egyik talán legkevésbé értékelt remekműve egy szokványos kriminek indul, de néhány csavarral sikerül meglepnie a nézőket. Lassan építkező, a színészi játéknak komoly teret adó, kissé hipnotikus film. A női főszerepben a gyönyörű Faye Dunaway keveri a szálakat, és csavarja el a Jack Nicholson alakította magánnyomozó fejét.
Száll a kakukk fészkére - 1975
Nem sokkal a Kínai negyed után a másik európai, vasfüggönyön túlról érkező rendezővel is forgat filmet Jack Nicholson. Milos Forman találkozása a Száll a kakukk fészkére című művel a filmtörténet egyik legparádésabb adaptációját eredményezte, persze ehhez kellett az is, hogy az elmegyógyintézetbe menekülő bűnöző szerepére megtalálják Jack Nicholsont is. A színész McMurphyje ma is etalon.
Ragyogás - 1980
Stephen King utálta egyik legismertebb regényének filmes feldolgozását, de Stanley Kubrick verziója legalább akkora klasszikus lett, mint a könyv. Ez persze első sorban Jack Nicholson érdeme. Soha még ennyire vérfagyasztóan színész nem mutatta meg az emberben lakozó fenevadat. A Ragyogás dermesztő, letaglozó film, amelyet nem lenne szabad, de sajnos muszáj megnézned.
A postás mindig kétszer csenget - 1981
Ha már a feldolgozásoknál tartunk, James M. Cain krimijét rengetegszer adaptálták a filmvászonra, például Szenvedély címen nem is akármilyen magyar verziója is készült. A leghíresebb azonban biztosan a Bob Rafelson-féle Jessica Lange és Jack Nicholson főszereplésével. Párosuknak köszönhetjük a filmtörténet egyik legintenzívebb szerelmi viszonyát. Időnként szinte felperzseli a vásznat a szenvedélyük.
Lesz ez még így se - 1997
Jack Nicholson rengeteg klasszikus szerepe nélkül nehéz elképzelni egy ilyen listát. Második Oscarját a Becéző szavakért kapta, de zseniális volt a Jokerként a Batmanben, feledhetetlen az Egy becsületbeli ügyben. Ezeknek, és még sok más filmjének helye lehetne egy ilyen listán, de mi mégis inkább szavaztunk a Lesz ez még így se! című vígjátékára. Hogy miért? Mert imádjuk a romantikus, és emberi történeteket, és ez a műfajban szinte verhetetlen alkotás. Jack Nicholsonnak itt is sikerül a nagy átalakulás, az elviselhetetlen, arrogáns és érzéketlen íróból a film végére egy szerethető, humoros emberré vedlik át. Megunhatatlan film.
A bakancslista - 2007
Ha már az emberi történeteknél tartunk, akkor nem hagyhatjuk ki A bakancslistát sem. Két fantasztikus színész jutalomjátéka ez a gyönyörű vígjáték. Jack Nicholson mellett Morgan Freeman sziporkázik a filmben. Lenyűgöző történet.