10 tény, amit tudnod kell a fantasztikus Jane Goodall emlőskutatóról
A 86 éves Jane Goodall angol etológus, antropológus és primatológus, a csimpánzok szociális és családi életének legismertebb kutatója, emellett, a Brit Birodalom Rendjének lovagparancsnoka, illetve 2002 óta az ENSZ békenagykövete.
Ezeket láttad már?
Jane Goodall számos további kinevezéssel és díjjal büszkélkedhet, mint például a Francia Köztársasági Becsületrend, Tanzániai Kitüntetés, vagy a Kiotói Díj. Goodall azonban nem csak a környezetvédelemben és a tudományban jeleskedik. Érdemes lenyűgöző életútjára is vetnünk egy pillantást.
Íme 10 érdekes tény Jane Goodall életéről:
1. Jane már nagyon korán ismerkedni kezdett a csimpánzokkal. Apja 1 éves korában ajándékozta meg egy játék csimpánzzal, aminek Jubileum lett a neve és azóta is Jane szekrényén csücsül.
2. Már gyerekként szerette az állatokról és Afrikáról szóló könyveket, különösképp a Dr. Dolittle-t és Edgar Rice Burrough Tarzan sorozatát.
Azonban, szerinte Tarzan és Jane nem illettek egymáshoz, sokkal inkább tudta volna Tarzant önmagával elképzelni.
3. Goodall már fiatalon is élvezte az állatok megfigyelését. Erre tökéletes példa az, hogy egyszer 5 órán keresztül figyelte a családja farmján lévő, éppen tojást tojó tyúkot. Mikor azonban visszatért, rájött, hogy szülei már annyira aggódtak érte, hogy eltűnt személyként jelentették be a rendőrségen.
Jobbá teszi-e a Sziget a világot? Jane Goodall átadta a fesztivál legfontosabb üzenetét
Jobbá teszi-e a Sziget a világot? Jane Goodall átadta a fesztivál legfontosabb üzenetét
4. A középiskola elvégzése után, Jane nem volt abban a helyzetben, hogy megengedhesse magának a főiskolát. Ehelyett évekig titkárnőként, pincérnőként és filmes asszisztensként dolgozott.
5. Első afrikai újtát 23 évesen tette meg Kenyába, ahol is egy barátját látogatta meg. Ott találkozott a híres antropológussal, Dr. Louis S. B. Leakey-vel, aki a későbbiekben alkalmazta Jane-t, mint asszisztenst. Ezt követően, Tanzániába küldte, hogy megfigyelje a csimpánzokat.
6. Amikor Goodall 1960-ban először utazott Tanzániába, a brit kormány kikötötte, hogy partnerrel kell utaznia, tehát anyja csatlakozott hozzá az úton.
7. Nem sokkal a tanzániai munka után, Goodall két forradalmi megfigyelést tett a csimpánzokkal kapcsolatban. Az első: szerszámokat használnak, (ez egy olyan viselkedésforma, amelyre eddig csak az embernél volt példa). A második: a csimpánzok nem voltak vegetáriánusok. Ezeket a felfedezéseket követően a National Geographic szponzorálta Goodall munkáját, majd elküldték Hugo van Lawick fotóst, hogy dokumentálja az etológus munkáját a csimpánzok körében. Van Lawick és Goodall 1964-ben házasodtak össze.
8. A későbbiekben, Goodall felvételt nyert a Cambridge-i Egyetemre mint Ph.D. hallgató. Egyike volt azoknak a kivételes diákoknak, akiket úgy vettek fel, hogy semmilyen diplomával nem rendelkeztek. 1966-ban szerezte meg a doktori címet etológiából. Szakdolgozatának címe "A szabadon tartott csimpánzok viselkedése" volt.
9. Annak ellenére, hogy már elismert csimpánzszakértőként tartották számon, Goodall sem kerülhette el a kritikát. Sok tudós nem értett egyet azzal, hogy számok helyett nevükön szólította a csimpánzokat. Mások azt rótták fel neki, hogy etetőket használt, ezzel megzavarva az állatok ösztönös viselkedését.
Elképesztően izgalmasnak ígérkezik a Jane Goodallról szóló dokumentumfilm
Elképesztően izgalmasnak ígérkezik a Jane Goodallról szóló dokumentumfilm
10. Jane könyvei annyira népszerűvé váltak (a legismertebbek a Through a Window és Az ember árnyékában), hogy a bennük szereplő csimpánzok is nemzetközi hírnévre tettek szert. Amikor az egyik csimpánz meghalt (öreg Flo), a hírt a London Times is lehozta.