Kellemetlen, makacs szőrbenövés - Bőrgyógyász árulja el, mit tehetsz ellene
Ha csak meglátjuk, azonnal szórjuk az irigykedő pillantásokat azokra a sima, fénylő lábakra, amelyek nem találkoznak nap mint nap a kíméletlen borotvával, vagy ha éppen ki is bukkannak rajtuk a szőrszálak, azok szinte nem is látszanak, mert annyira vékonyak vagy világos színűek... Nos, ezen gyönyörű lábszárak tulajdonosait hívjuk úgy, hogy a szerencse gyermekei. Ők valószínűleg nem is ismerik a rendkívül kényelmetlen, sok fejtörést okozó esztétikai problémát, ami nem más, mint a szőrbenövés.
Ezeket láttad már?
Amennyiben azok közé tartozol, akiknek erősebb a szőrzete, bizonyára tapasztaltad már, milyen bosszantó is tud lenni a szőrbenövés. Sajnos aki hajlamos rá, szinte teljesen mindegy, hogy melyik szőrtelenítési alternatívát választja. Lehet borotválkozni, gyantázni, epilálni, a kellemetlenség mindenhogyan előbukkanhat, még ha nem is egyforma gyakorisággal. A ruha télen ápol és eltakar, de a nyár az az időszak, amikor előkerül a szekrényből a rövidnadrág, az ujjatlan felső és a fürdőruha is: ha csak nem akarsz a túlélésre játszani és elkerülni a vízpartot, bizony fény fog derülni a gondosan takargatott problémádra. Miután úgy éreztük, nem hagyhatjuk annyiba a dolgot, amíg nem látjuk a fényt az alagút végén, megkerestük Dr. Kóti Zsuzsa Reginát, a Doktor24 bőrgyógyász szakorvosát néhány kérdéssel, aki elárulta, mit tehetünk a szőrbenövés ellen.
Miért nőnek be a szőrszálak?
Azoknál is előfordulhat, akikre egyébként nem jellemző ez a probléma, például borotválkozás után olyan területeken, ahol mozgás következtében a ruha folyamatosan súrlódik az adott bőrfelülettel. Ugyanakkor a szakértő szerint a szőrtelenítésen kívül akadnak még más olyan meglepő tényezők is, amik előidézhetik a szőrbenövés rendszeres kialakulását. „Valóban a szőrtelenítést követően jelennek meg a benőtt szőrszálak leggyakrabban, a szőrtelenítő módszerek között pedig a borotválkozás áll az első számú helyen a kiváltó okok között. Elképzelhető, hogy nem végezzük elég körültekintően a folyamatot, hiszen itt is szükséges ismerni a megfelelő technikát, mint minden más szépségápolási eljárásnál. Tapasztalatom szerint a különféle higiéniai szabályok betartása vagy a bőr helyes előkészítése a legtöbb esetben elmarad, ami máris egy forró táptalajt ad a probléma kialakulásának és a baktériumok megtelepedésének. Ezenfelül alkati tényezők is meghúzódhatnak a háttérben: van, aki hajlamos rá, és van olyan is, aki egész életében nem találkozik egy benőtt szőrszállal sem. Ha rendszeresen felmerülő, nagy mértékű problémáról van szó, érdemes lehet egy szakembert is felkeresni, mert szélsőséges esetekben különféle betegségekre is utalhat, például cukorbetegségre." - mondja a bőrgyógyász.
Nagyon zavar, hogyan kezeljem?
Érdemes lehet elgondolkodni egy másik szőrtelenítő módszer kipróbálásán, de ha szeretnénk a jól megszokott eljárás mellett maradni, nem árt, ha a szakorvos tanácsait következetesen betartjuk. Többféle megoldás is létezik, amivel a probléma mértéke csökkenthető, jobb esetben teljesen el is tűnik. „Elsősorban fontos, hogy a szőrteleníteni kívánt területet megfelelően készítsük elő: fertőtlenítsük le, és ugyanúgy az eszközt is, amit a szőrtelenítéshez használunk. A folyamat utolsó lépése ismét a terület fertőtlenítése legyen. Fordítsunk különös figyelmet arra, hogy az eszközt - adott esetben a borotvát - véletlenül se használja egyszerre több családtag!" - javasolja Zsuzsa. „Továbbá a bőr radírozásával és ezáltal az elhalt hámsejtek eltávolításával, puhító testápolók és hámlasztó készítmények rendszeres használatával a benövések, szőrtüszőgyulladások kialakulása megelőzhető vagy redukálható. Nagyon fontos, hogy ne piszkáljuk, ne nyomkodjuk a már gyulladásban lévő bőrfelületet, mert azzal felülfertőződést és a probléma súlyosbodását idézhetjük elő! Nagyobb kiterjedésű, vagy elhúzódó tünetek esetén mindenképpen keressünk fel egy szakavatott személyt a témában, forduljunk bőrgyógyászunkhoz!" -tanácsolja a szakértő. Szerencsére ma már a hagyományos szőrtelenítési módszerek mellett professzionális beavatkozások felé is fordulhatunk. Aki nagyon gyakran, intenzíven szembesül a bőrproblémával, fontolóra veheti a végleges szőrtelenítés igénybevételét is, de azt javasoljuk, előtte mindenképpen jelentkezzen be konzultációra egy bőrgyógyászhoz, aki minden kapcsolódó kérdését szakszerűen megválaszolja.
Ti írtátok
Kedves olvasónk, Eszter mesélte el a lábai történetét, aki régóta ezzel a problémával küzd. Megkérdeztük, mik azok a termékek, melyek tapasztalatai alapján eddig a legjobbat hozták ki a bőréből. „Világos, érzékeny bőröm van, ezért borotvához már nagyon régóta nem nyúltam, mert irritációt, bőrpírt okozott. Ebből kifolyólag már tizenöt éve rendszeresen a meleg gyantázást alkalmazom szőrtelenítésre, ellenben sajnos a szőrtüszőim továbbra is gyakran begyulladnak, különösen a lábszáramon, ami nagyon zavaró, leginkább esztétikailag. Az a tapasztalatom, hogy folyamatos hidratálással, hámlasztással nagyon jó eredményt lehet elérni, de fontos, hogy ez napi rutinná váljon." - mondja Eszter. „A mindennapi folyadékbevitel is borzasztóan nagy szerepet játszik a bőr állapotát tekintve, ha kevesebb folyadékot fogyasztok, szinte azonnal észreveszem a bőrömön."
„Hidratálásként minden esetben puhító, illatanyagtól mentes testápoló terméket választok. Ha hámlasztásról van szó, BHA-s, AHA-s, glikolsavas és szalicilsavas termékeket szoktam használni, ilyen például a tusfürdőm is. A bőrgyógyászom által javasolt lézeres szőrtelenítéssel többnyire ez a probléma megoldódik."
Eszter a La Roche-Posay mikro-hámlasztó géllel tisztítja meg a problémára hajlamos bőrfelületeket. A termék segít hatni a komolyabb bőrhibákra és a faggyútermelésre, eltávolítja az elhalt hámsejteket, a szennyeződéseket és a felesleges faggyút, miközben komfortérzetet ad a bőrnek, nem csak az arcon, hanem a testen is.
Ha hasonló cipőben jársz, válaszd Eszter kedvenc hidratálóját a CeraVe-től! A bőrgyógyászokkal kifejlesztett bőrsimító hidratáló krémet 10% ureával úgy dolgozták ki, hogy hatékonyan hámlassza, puhítsa és simítsa a száraz, durva, egyenetlen tapintású bőrt, ezzel egyidejűleg pedig támogatja a bőr védőrétegét.
Gyulladáscsökkentő hatásával megfelelő választás lehet számodra is ez a selymes, pillekönnyű testápoló a Paula's Choice választékából. Mivel szalicilsavat tartalmaz körülbelül 3.2-3.6 pH-értéken, tökéletes a hámlasztáshoz. A termék száz százalékban illatanyag- és színezékmentes, ideális azoknak, akik pattanásokkal, vagy például gyulladt szőrtüszőkkel küzdenek, nyaktól lefelé.