Korpás a fejbőröd? Ezek a hatóanyagok lesznek a megmentőid a szakértő szerint
Te is ismered azt az érzést, amikor elképesztően viszket a fejbőröd, és gyakran még korpával is társul ez a probléma? A száraz fejbőr sokakat érint, azonban vannak olyan módszerek, amelyek segíthetnek enyhíteni a tüneteket. Dr. Borsányi Andrea hajgyógyász elárulja, mire érdemes odafigyelni.
Ezeket láttad már?
A száraz fejbőr egy igen gyakori probléma a nők és férfiak körében egyaránt. Nyáron az UV-sugárzás, a klóros víz, illetve a sós víz is száríthatja a hajat és a fejbőrt, télen pedig a hideg levegő is tud ilyen problémát okozni. De előfordulhat, hogy csak szimplán ilyen típusú a bőröd, vagy esetleg valamilyen belső probléma áll a háttérben.
„Mindenki egy bizonyos bőrtípussal születik. Vannak, akik korpásodásra hajlamosak, náluk mindig száraz, vízhiányos a fejbőr. Az inzulin rezisztencia, a cukorbetegség is belobbanthatja a korpát, vagy a fogamzásgátló hosszú távú szedése esetén is előfordulhat ez a tünet. Nyáron pedig a klóros víz is okozhat ilyen panaszokat, és bár a tengervíz jót tesz fejbőrnek, szintén kiszáríthatja azt - tehát száraz fejbőrt okozhat külső hatás, (fejbőr)betegség, az egyéni bőrtípusunk, a gomba, vagy az erős kémiai behatás (például a hajfestés). De vannak öröklött betegségek is, amik korpával járnak” - magyarázza Borsányi Andrea hajgyógyász.
Fontos, hogy amennyiben hirtelen kialakult problémáról van szó, vagy esetleg extra érzékenységgel, pirosodással, gennyesedéssel és viszketéssel társul a szárazság, látogass el egy bőrgyógyászhoz vagy hajgyógyászhoz, hogy felállítsa a pontos diagnózist. Előfordulhat ugyanis, hogy félrediagnosztizálod magad, és olyan házi készítményekhez nyúlsz, amelyek még ronthatnak is a helyzeten.
,,A félrekezelt bőr is eredményezhet szárazságot: sokan használnak otthon ecetet, koffeintartalmú készítményeket, amelyek tovább szárítják a fejbőrt. A fejbőr egy rendkívül érzékeny terület, nagyon kell rá vigyázni. Fontos, hogy mielőtt bármit is használunk, győződjünk meg arról, hogy pontosan mi is áll a háttérben, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy mit mivel kezelünk” – teszi hozzá a szakértő.
Próbáld ki!
Van néhány olyan mindennapi szokás, amelyeket érdemes megfontolnod, ha száraz fejbőrrel küzdesz. A legtöbb szakértő a dupla samponozást ajánlja, azaz, hogy egymás után kétszer samponozzuk a hajunkat a kondicionáló használata előtt. Száraz fejbőr esetén viszont azt vallják, hogy elég lehet az egyszeri hajmosás is, de arra is figyelni kell, hogy milyen készítményt alkalmazol. Bár a szulfátok nem ördögtől való összevetők, száraz fejbőr esetében érdemes lehet kerülni őket, mert ezek inkább gyorsan zsírosodó fejbőrre alkalmasak az erős tisztító tulajdonságuk miatt. Keress a termékekben olyan nyugtató és hidratáló összetevőket, mint az aloe vera, a panthenol, vagy a jojoba- vagy kókuszolaj!
Hialuronsav
A hilauronsavról már biztosan hallottál. Ez a csoda hatóanyag a szervezetünkben természetesen előfordul, és ismérve, hogy a saját súlyának az ezerszeresét is képes vízben megkötni. Ezt az összetevőt már nemcsak az arcbőrünkre kenjük, hanem száraz fejbőr esetén a fejbőrünkön is alkalmazhatjuk. Nagyon fontos azonban, hogy egy olyan terméket használjunk, amely úgy lett formulázva, hogy biztosan nem bántja a hajhagymákat és esetlegesen a festett hajszínt sem.
Hogyan használd a hialuronsavas termékeket? A legjobb, ha hajmosás után nedves fejbőrre applikálod ezeket a készítményeket, így jobban tudnak majd érvényesülni.
Végül de nem utolsó sorban fontos, hogy a fényvédelemről se feledkezz meg: ez a könnyed szérum hidratáló tulajdonsága mellett 30 SPF-es fényvédelmet biztosít. A termék természetes olajokat és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek együttesen hidratálják és védik a fejbőrt.