Ragyogó mosolyra vágysz? Ezeket a szájápolási szabályokat kövesd!
Bizonyára mindannyian találkoztunk már fogproblémával, kellemetlen lehelettel, elszíneződéssel. Fogorvost kérdeztünk arról, hogy milyen szájápolási szabályokat kövessünk, ha minél tovább szeretnénk megőrizni a gyönyörű, magabiztos mosolyt.
Ezeket láttad már?
Értetlenül állsz a tükör előtt, amikor hidegre vagy melegre fogérzékenységet tapasztalsz, a fogaidon látod az elszíneződést, pedig te mindent megtettél? A száj és a fogak higiéniája meglehetősen kényes kérdés. A problémák hirtelen jöhetnek és a megoldás a legtöbb esetben csak az lehet, ha mielőbb meglátogatod a fogorvosi rendelőt. Ezek a kellemetlenségek bárkit, bármilyen korban érinthetnek, azonban vannak olyan szájápolási szabályok, amiket segítségével megelőzheted a bajt. Dr. Kovács Vanda (@vandakovacs), fogorvos árulja el, mire figyelj oda szájápolás terén.
Mi lehet a gond?
Lehet, hogy napi kétszer mosol fogat, de így is kellemetlen a leheleted, vagy hirtelen érzékenységet tapasztalsz az egyik fogadnál, amikor túl hideg vizet iszol. A szakértő szerint „sokszor a helytelen technika és a nem megfelelő eszközökkel végzett fogmosás húzódik meg a háttérben, amiből fogszuvasodás is kialakulhat, amelynek tünetei a fogérzékenység és a kellemetlen lehelet is lehetnek." A szakértő arra bíztat mindenkit, hogy amennyiben nem vagyunk biztosak a szájápolási szokásokban, mindenképpen kérdezzünk meg egy fogorvost, aki készséggel megmutatja, hogyan történjen a fogmosás. „Amit én javasolni szoktam, az a minél puhább és sűrűbb sörtéjű, kis fejű fogkefe használata. A puha sörtéjű fogkefék hatékonyságát sokan nem megfelelőnek gondolják, azonban fontos kiemelni, hogy meg is kell tanulni használni. A helyes módszer elsajátításában és az eszközök kiválasztásában egy fogorvos vagy egy dentálhigiénikus tud segítséget nyújtani."
Nem is gondoltad volna, de problémát okozhat a túl kemény fogkefe sörtéje és az erőteljes fogsikálás. Vanda szerint „egyáltalán nem teszünk jót a fogakkal, ha erős sörtéjű fogkefét választunk, sikáló mozdulatokkal tisztítjuk fogainkat, és a fogközök tisztítását elhanyagoljuk." Ezen feltételek megléte a fogmosás szempontjából egyáltalán nem kedvező, van azonban még egy mutató, amivel a hatékonyság mérhető. „A hatékonysággal kapcsolatban elterjedt, hogy legalább 2 percig kell fogat mosni, de a fogaink tisztítását nem időre, hanem tisztaságra végezzük: akkor érjen véget a fogmosás, ha minden felszínt megtisztítottunk. Ennek ideje egyénenként változó, valakinek ehhez több időre is szüksége lehet, de a 2 perces intervallum egy jó kiindulási pont lehet mindenki számára" - teszi hozzá a szakember.
Hogyan válassz fogkrémet?
Ha teljesen egészségesek a fogaid, egy tényezőt célszerű figyelembe venned, amikor fogkrémet választasz. A fogorvos azt javasolja, hogy „érdemes flourid tartalmú fogkrémet használni a napi két fogmosásból legalább az egyik alkalmával." Abban az esetben, ha bármilyen problémát észlelsz, szakértővel egyeztetve válassz olyan készítményt, ami kifejezetten arra lett kifejlesztve. „Vannak olyan terápiás fogkrémek, amelyek különböző problémákra kínálnak tüneti kezelést, például a fogérzékenységre vagy az ínyvérzésre. Jó, ha ezek használata mellett fogorvos tanácsát is kikérjük, mert a háttérben olyan probléma állhat fenn, amelyhez az otthoni praktikák és a speciális fogkrémeken túl fogorvosi beavatkozás is szükséges" - mondja a szakértő.
Az Oral-B Gum Pur fogkrém csökkenti a bakteriális eredetű lepedéket és segít megelőzni az újraképződését. Klinikailag igazoltan védi a fogakat és segít egészségesebbé tenni a fogínyt is.
A fogközök alaposabb tisztításához használhatsz fogselymet, vagy fogköztisztító keféket. „Alapvetően bárki használhatja; ma már a fogselyem helyett az egyszerűség kedvéért inkább a fogköztisztító keféket részesítjük előnyben. A különböző méretű fogközök tisztítása a megfelelő méretű fogköztisztító kefével végezhető, a méret kiválasztása pedig a fogorvos és/vagy a dentálhigiénikus feladata" - hangsúlyozza a fogorvos.
Kellemetlen lehelet, fájdalom - mit tegyek?
Ha valaki kellemetlen leheletet tapasztal saját magán, érdemes nagyon körültekintő szájápolási rutint bevezetnie, azonban az ilyen jelek nagy valószínűséggel hozzáértő kezeket igényelnek. A fogorvos elmondása alapján „a kellemetlen szájszag hátterében sokszor olyan probléma áll, mint például a fogkő vagy fogszuvasodás, amelyet otthon nem tudunk orvosolni, így célszerű szakemberhez fordulni." Ha valaki fájdalmat, érzékenységet, duzzanatot vesz észre, érdemes minél előbb felkeresnie fogorvosát, ugyanis a probléma késleltetése bonyolultabb és nehezebben kezelhető megoldásokhoz vezethet. „Nem győzzük elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát, illetve a rendszeres ellenőrzésen való részvételt; minimum fél évente eljárni. A problémák időben való felismerése, mint bárhol máshol, itt is nagyon fontos, a baj ugyanis kisebb beavatkozással általában orvosolható. Az emberek leggyakrabban akkor fordulnak csak fogorvoshoz, ha már fájdalommal küzdenek; ilyenkor a fogak általában már sokkal nehezebben és komolyabb beavatkozással kezelhetőek, mintha időben felismerésre és ellátásra kerültek volna" - zárja gondolatait Dr. Kovács Vanda