5 jel, hogy túlságosan ritkán mosol hajat: tévhit, hogy jót tesz, ha elhagyod a samponozást

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A hajmosás olykor annyira fárasztó és időigényes feladatnak tűnik, hogy még az azzal járó frissítő érzés sem indokolja az erőfeszítést. A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás, ha sok-sok szárazsamponnal hidalod át a problémát, amíg csak lehet. Ez azonban nem szerepel a legjobb ötletek listáján, ugyanis - és ennyit előre elárulhatunk -, ha túl ritkán mosol hajat, olyan fejbőrproblémákat kockáztatsz, amelyek akár hajhulláshoz is vezethetnek.

Nálad mennyi idő telik el két hajmosás között?
Nálad mennyi idő telik el két hajmosás között?
Fotó: Launchmetrics/GLAMOUR

A hajmosás gyakoriságát nehéz megállapítani és felesleges lenne általánosítani, több tényezőtől is függ, kinek milyen időközönként szükséges beépíteni a mindennapjaiba. Ha fejbőröd száraz, és csak kevés, vagy hajformázó terméket egyáltalán nem használsz, akkor elég lehet, ha hetente egyszer mosol hajat. Állítólag Julia Roberts is heti egyszer mossa haját, és biztosan hallottad már, hogy ez jót tesz a fejbőrnek és a hajszálaknak, ez azonban nem általános szabály.

HIRDETÉS

Sokat formázod a hajad? Sok szárazsampont használsz? Korpával küzdesz, esetleg zsíros a fejbőröd? Ezek mind olyan tényezők, amelyek amellett szólnak, hogy gyakrabban, azaz két-három naponta moss hajat. Míg a túl gyakori hajmosás károsíthatja a hajat, addig a túl ritkán történő mosás szintén negatív következményekkel járhat. Vegyük sorra az öt lehetséges jelét annak, hogy túl ritkán mosod a hajadat.

Zsíros haj

A legnyilvánvalóbb jele annak, hogy túl ritkán mosod a hajad, a zsíros hajtő és a volumen hiánya. Ha nem mosod le rendszeresen a felesleges faggyút a fejbőrödről, a hajad összetapad és elnehezül. Egyeseknél ez már két, de akár egy nappal a hajmosást követően megfigyelhető.

A zsíros haj egyébként nemcsak látható, hanem „szagolható” is; az elhalt hámsejtek és a faggyú keveréke a fejbőrön valójában ideális táptalajt képez a baktériumok számára, ami kellemetlen „fejszagot” eredményezhet.

Hajmosás után, nedves hajjal fekszel le? A szakértő szerint súlyos hibát követsz el

Hajmosás után, nedves hajjal fekszel le? A szakértő szerint súlyos hibát követsz el

Korpásodás kialakulása

A korpásodás nem feltétlenül a ritka hajmosás jele. Fejbőrünk folyamatosan termel faggyút, egy zsíros váladékot, amely védi és hidratálja a bőrt és a hajat. Ha a hajat ritkán mossuk, a faggyú felhalmozódhat a fejbőrön, ugyanakkor a bőrsejtek elhalnak és folyamatosan megújulnak. Ha nem mossuk kellő gyakorisággal hajunkat, akkor ezek az elhalt sejtek tovább maradnak a fejbőrön, ami - logikusan - a szennyeződés, az olaj és az elhalt bőrrészecskék felhalmozódásához vezet.

A fokozott faggyútermelés és a tisztítás hiánya okozhatja a a gomba elszaporodását
Fotó: Shutterstock

Ez a felhalmozódás ideális környezetet teremt a mikroorganizmusok, például a Malassezia élesztőgomba elszaporodásához, amely természetes módon él a fejbőrön. Ennek oka, hogy a Malassezia a faggyúban lévő zsírokkal táplálkozik, és amikor elszaporodik, melléktermékek szabadulnak fel, amelyek irritálhatják a fejbőrt. Ez az irritáció aztán fokozott sejttermeléshez és a bőr gyorsabb hámlásához vezet, ami korpaként válik láthatóvá.

Viszkető fejbőr

A viszkető fejbőr nem csak a túl gyakori mosás miatti száraz fejbőr jele lehet, hanem annak a jele is, hogy túl ritkán tisztítod a hajad. A fejbőrön felhalmozódhatnak a kondicionáló és formázó termékek, a szennyeződések, az izzadság és az elhalt hámsejtek.

Ez a felhalmozódás ideális táptalajt biztosít az olyan mikroorganizmusoknak, mint a már említett Malassezia élesztőgomba, amely nemcsak a korpásodást segítheti elő, de melléktermékei irritálhatják a fejbőrt és viszketést okozhatnak. A fejbőr tisztításának hiánya olyan bőrbetegségeknek is kedvez, mint a seborrhoeás dermatitis, amely többek között kellemetlen viszketéssel jár.

Fakó haj

Fénytelen a hajad? Ennek oka az lehet, hogy a hajformázó- és ápoló termékek felhalmozódtak a fejbőrön, illetve a hajszálakon, ami miatt a haj felülete kevésbé sima, és ebből adódóan kevésbé képes visszatükrözni a fényt. Különösen, ha sok szárazsampont használsz a hajmosások között, ugyanis a szárazsamponban lévő porrészecskék mattítják a hajat. Egy mélytisztító sampon biztosítja a tiszta újrakezdést, különösen egy fényt fokozó kondicionálóval kombinálva.

Ez történne a hajaddal, ha egy hónapig nem mosnád meg

Ez történne a hajaddal, ha egy hónapig nem mosnád meg

Hajhullás

A fokozott hajhullás annak is lehet a jele, hogy túl ritkán mosod a hajad. A hajhullás egyik leggyakoribb oka ugyanis - amely közvetve a ritka hajmosáshoz kapcsolódik -, a seborrhoeás dermatitis. Ezt az állapotot a faggyú túltermelődése és a már említett Malassezia élesztőgomba elszaporodása jellemzi a fejbőrön. Ha a fejbőr nem eléggé tiszta, ez a faggyútermelés fokozódhat, és kedvezhet a Malassezia elszaporodásának, ami gyulladáshoz és irritációhoz vezet.

A fejbőr krónikus gyulladása hajhullást eredményezhet.
Fotó: Shutterstock

Azonban a jelen tanulmányi állás ezzel kapcsolatban még nem egyértelmű, de a rendszeres hajmosás segít elkerülni ezeket a problémákat. Ezáltal a fejbőr egészséges és irritációmentes marad, a haj pedig megőrzi természetes fényét. Azonban, mint már említettük, nehéz általánosítani, hogy valójában milyen gyakran kellene hajat mosni. Ha azonban a fenti figyelmeztető jelek közül egyet vagy többet tapasztalsz, akkor érdemes megpróbálni, hogy a mosás gyakoriságának növelésével megoldódik-e a probléma.


Galéria

Bezárás
2024.09.01.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

glamour plusz ikon Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezek lesznek a 2024-es őszi szezon legmenőbb trendjei - Gyere, hogy ne maradj le! (x)

Ezek lesznek a 2024-es őszi szezon legmenőbb trendjei - Gyere, hogy ne maradj le! (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)